Ekonomika

Zaměstnanci stříbrské Alcoy dostanou odstupné 6,75 násobek platu

obrazek

Pracovníci společnosti Alcoa Fujikura Czech protestovali 1. července ve Stříbře proti propuštění většiny z více než 730 zaměstnanců podniku.

ČTK

7.7.2009 21:41 Zaměstnanci výrobce kabelových svazků do aut AEES Stříbro (dříve Alcoa Fujikura Czech) dostanou od zaměstnavatele odstupné ve výši šesti a tří čtvrtin průměrného měsíčního platu, pokud letos přistoupí na rozvázání pracovní smlouvy dohodou.Firma teď propouští 613 ze 730 zaměstnanců.


Dohoda je výsledkem  úterního několikahodinového vyjednávání odborů s vedením firmy. Odborový předák Dušan Bílek připustil, že není s výsledkem spokojený, odbory ale prý neměly jinou možnost.

Firma při podepsání dohody o ukončení smlouvy nabídla 6,5násobek platu. Odboráři požadovali vyšší odstupné, alespoň desetinásobek, to ale zaměstnavatel odmítl. Lidé byli připraveni jít okamžitě do stávky. Ukázalo se ale, že by jí nic nezískali a firma by jí výpadek výroby nepocítila.

"Nakonec nám zaměstnavatel vzal zbraně z ruky, když narychlo přegeneroval všechny objednávky na závod v Rumunsku. Stávka by se jich vůbec nedotkla," vysvětlil Bílek. Netají se zklamáním nad výsledkem jednání. Ve Stříbře tak nyní zůstalo už jen málo práce. Většina lidí bude pracovat nejspíš do 17. července, kdy začíná dovolená. "Lidé mohou od zítřka (středy) podepisovat dohody o ukončení pracovního poměru," uvedl odborář.

Zaměstnancům se nelíbilo odstupné, které firma nabídla, ta naopak označila svoji nabídku za nadstandardní nad rámec zákona i kolektivní smlouvy.

ČTK

nahoru

Ekonomika:

Vítkovice loni skončily ve ztrátě čtyři a půl miliardy

-

dnes 16:53 Společnost Vítkovice a.s. měla loni ztrátu po zdanění...

Lanový most na D11 je podobné konstrukce jako most v Janově, nebezpečný ale není

-

dnes 16:48 Video: Lanový most přes Labe stojí na 42. kilometru...

Moderní odysea skončila. Tsipras oslavil opuštění záchranného programu projevem

-

dnes 14:33 Za „den osvobození” a „konec moderní odysey” označil v...

Integrace uprchlíků se daří, pochvaluje si německý úřad práce

-

dnes 13:34 Začlenění uprchlíků na německý trh práce se daří. Práci...

Kdo postaví nové jaderné bloky? Ministryně průmyslu jednala s korejskou firmou

-

dnes 11:22 Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO)...

Trump cupoval měnovou politiku EU a Číny

-

včera 22:56 Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů