Domácí

Kanada: V počtu žádostí o azyl předčí ČR jen Mexiko

7.7.2009 10:24 (aktualizováno: 7.7.2009 19:16) Občané České republiky v prvním pololetí letošního roku podali v Kanadě druhý nejvyšší počet žádostí o azyl. Celkem hledá útočiště 1720 Čechů, více žádostí podali jen Mexičané, jichž se s žádostí přihlásilo na 5500. Informovalo o tom v úterý kanadské velvyslanectví v Praze. Kvůli vysokému počtu žadatelů o azyl kanadská diplomacie uvažuje o opětovném zavedení víz.

"Nemáme žádný signál o tom, že by kanadská vláda dnes, včera (v pondělí) či v několika následujících dnech měla takto rozhodnout," řekl Kohout. Dodal, že je ostražitý a "lehce skeptický".

Podle Kohouta se česká strana snaží Kanaďanům vysvětlit, že důvodem žádostí o azyl nejsou poměry v ČR, ale štědrý sociální systém, který Kanada azylantům nabízí.

Kanada uvažuje o obnovení vízové povinnosti pro české občany v souvislosti s narůstajícím počtem Čechů, kteří v zemi javorového listu žádají o politický azyl.

Víru v to, že Kanada zavedení víz ještě zváží, vyslovil v pondělí i prezident Václav Klaus. "Já doufám, že se bude s Kanadou ještě vyjednávat. Odvetu, tu si nechme opravdu na poslední chvíli," řekl Klaus v narážce na návrhy některých politiků, aby ČR řešila celou záležitost skrze Evropskou unii a zvážila protiopatření. [celá zpráva]

Útočiště hledají především Romové

Do Kanady utíkají převážně čeští Romové, od letošního ledna do dubna jich tam přiletělo 1077. Za celý loňský rok jich bylo 861. Vízová povinnost platila od roku 1997 do roku 2007 kvůli tomu, že už v minulosti se Ottawa potýkala s vysokým počtem českých žadatelů o azyl.

Víza by "vážně a významně“ ovlivnila obchod s obratem 870 miliónů dolarů mezi oběma zeměmi a milióny dolarů zisku z turistiky pro Kanadu, řekl podle listu The Toronto Star český generální konzul ve městě Richard Krpač.

Ottawa nyní hledá brzdu pro svoji velmi štědrou imigrační politiku, která bývá často zneužívána. Ministr pro imigraci Jason Kenney na základě kanadského průzkumu v Česku prohlásil, že ústrky či pronásledování Romů není státní politikou.

Na ministra se soustředí kritika ochránců práv uprchlíků, podle nichž politizuje uprchlický systém, určený k pomoci zoufalým lidem.

jas, roš, Novinky, ČTK, Právo

nahoru

Domácí:

Týden bude tropický, vysoké teploty povládnou i v noci

-

dnes 08:48 Nadcházející týden bude velmi teplý, přinese tropické...

České sklo opět zamíří do rukou vítěze Tour de France

-

dnes 04:30 Už posedmé zvedne na konci července vítěz...

Vyhozené peníze, tepe opozice audit církevních restitucí

-

včera 15:32 Chystaný audit majetku vydaného církvím pravicová...

Ve stanici Českomoravská nefunguje eskalátor, vstup do stanice uzavřeli

-

včera 12:18 aktualizováno Kvůli poruše eskalátoru byl v neděli...

Meteorologové dál varují před silnými bouřkami, následně dorazí tropy

-

včera 10:35 Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli...

Češi hlídají větší kus evropského nebe

-

včera 06:26 V evropském vzdušném provozu je letos rekordně rušno a...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů