Domácí

Kvůli bouřce vypadl v celém Liberci na 20 minut proud

obrazek

FOTO: Barbora Silná, Právo

2.7.2009 13:10 (aktualizováno: 2.7.2009 14:47) Obyvatelé Liberce byli ve čtvrtek po poledni bez proudu. Za výpadek může bouřka. Proud vypadl před jednou hodinou, nešel asi 20 minut. Prudké lijáky a bouřky způsobily na Liberecku i další škody.

Průtrže mračen, vítr a bouřky způsobily na mnoha místech Libereckého kraje nemalé obtíže. Voda zaplavovala domy a silnice především na Českolipsku a Semilsku. Výpadek proudu na Liberecku pak způsobil úderu blesku do vedení vysokého napětí 110 kilovoltů, který vyřadil transformační stanici v Bezděčíně.

Právu výpadek potvrdila mluvčí severočeské skupiny ČEZ Soňa Hendrychová s tím, že že se bez elektřiny ocitlo na 200 tisíc obyvatel Liberecka a Jablonecka. „Byl to za poslední čtyři dny největší výpadek proudu v souvislosti s bouřkami. Lidé byli bez proudu zhruba půl hodiny,“ upřesnila Hendrychová.

Bouřky a lijáky propukly v Libereckém kraji podle hasičů asi o půl dvanácté a v průběhu tří hodin hasiči vyjeli asi pětadvacetkrát. Po 14. hodině se pak situace v kraji uklidnila. „Nejhorší spouště napáchala voda v Podještědí. Rozvodněná řeka Ploučnice zaplavila přibližně 40 objektů v části Chrástna Osečné na Českodubsku. Zaplavené je také přízemí Bartošova mlýnu v části Letařovice obce Bílá,“ řekla Právu mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michalíčková. Voda zaplavila také sklepy v Jablonném v Podještědí.

Voda zaměstnala hasiče také na Jablonecku a Semilsku. „Hasiči převážně čerpali vodu ze zaplavených sklepů domů, garáží, škol, pomáhají čerpat vodu ze zaplavených komunikací, vytahovali osobní vozy z lagun na silnicích,“ zmínila Michalíčková. Na Jablonecku zaplavila voda suterény domů ve Smržovce, Malé Skále anebo Líšném. Na Semilsku byla nejhorší situace v Jilemnici, Víchové nad Jizerou a Mříčné. Na území okresu Jablonec nad Nisou čerpají vodu ze zaplavených suterénu ve Smržovce, na Malé Skále a v Líšném. V okrese Semily postihl přívalový déšť Jilemnici, část Horní Sytová obce Víchová nad Jizerou a Mříčnou. „V blízkosti Českého Dubu jsme odstraňovali popadané stromy z komunikací,“ popsala mluvčí hasičů.

Škody po rychlé středeční povodni začali vyčíslovat také v Jablonci nad Nisou. Jak Právo informoval ředitel Technických služeb města Jablonec nad Nisou Milan Nožička, zničila přívalová voda o deštích zcela ulici Jelení, která musela být zcela uzavřena, protože se zde propadla žulová dlažba a déšť vyplavil jednotlivé kostky. „Komunikace spojující ulice Dlouhou a Pivovarskou musela být uzavřena. V současné době jsou škody vyčísleny na 1 milión korun,“ uvedl Nožička.

Podle vedoucího krizového řízení v Jablonci nad Nisou Jiřího Vaníčka, který má na starosti havarijní a povodňový plán, nebylo potřeba zásahu integrovaného záchranného systému, neboť všechna hlášení vyřídili sami hasiči. „My jsme žádné hlášení velkých škod neměli,“ uzavřel Vaníček.

Barbora Silná, ČTK, Právo

nahoru

Domácí:

Ředitel Motola Ludvík rezignoval na šéfa pražské ČSSD

-

včera 17:41 aktualizováno Ředitel nemocnice v pražském Motole...

Co jste dělali čtyři roky? Opozice se diví Babišovu výroku o stíhání na objednávku

-

včera 12:42 Slova premiéra Andreje Babiše (ANO) o tom, že v Česku...

Lékaři v Brně provedli unikátní operaci páteře

-

včera 12:34 Lékaři ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Brno...

Mountfield se distancuje od kampaně na podporu Zemana

-

včera 11:39 Prodejce zahradní techniky a bazénů Mountfield odmítá...

Skandál na pražském magistrátu: Tisíce řidičů dostaly cizí pokuty

-

včera 10:43 aktualizováno Zhruba 2500 výzev k zaplacení...

Jihozápad republiky zasáhne další vlna silného sněžení, varují meteorologové

-

včera 09:34 aktualizováno Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ)...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby