Domácí

Kvůli bouřce vypadl v celém Liberci na 20 minut proud

obrazek

FOTO: Barbora Silná, Právo

2.7.2009 13:10 (aktualizováno: 2.7.2009 14:47) Obyvatelé Liberce byli ve čtvrtek po poledni bez proudu. Za výpadek může bouřka. Proud vypadl před jednou hodinou, nešel asi 20 minut. Prudké lijáky a bouřky způsobily na Liberecku i další škody.

Průtrže mračen, vítr a bouřky způsobily na mnoha místech Libereckého kraje nemalé obtíže. Voda zaplavovala domy a silnice především na Českolipsku a Semilsku. Výpadek proudu na Liberecku pak způsobil úderu blesku do vedení vysokého napětí 110 kilovoltů, který vyřadil transformační stanici v Bezděčíně.

Právu výpadek potvrdila mluvčí severočeské skupiny ČEZ Soňa Hendrychová s tím, že že se bez elektřiny ocitlo na 200 tisíc obyvatel Liberecka a Jablonecka. „Byl to za poslední čtyři dny největší výpadek proudu v souvislosti s bouřkami. Lidé byli bez proudu zhruba půl hodiny,“ upřesnila Hendrychová.

Bouřky a lijáky propukly v Libereckém kraji podle hasičů asi o půl dvanácté a v průběhu tří hodin hasiči vyjeli asi pětadvacetkrát. Po 14. hodině se pak situace v kraji uklidnila. „Nejhorší spouště napáchala voda v Podještědí. Rozvodněná řeka Ploučnice zaplavila přibližně 40 objektů v části Chrástna Osečné na Českodubsku. Zaplavené je také přízemí Bartošova mlýnu v části Letařovice obce Bílá,“ řekla Právu mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michalíčková. Voda zaplavila také sklepy v Jablonném v Podještědí.

Voda zaměstnala hasiče také na Jablonecku a Semilsku. „Hasiči převážně čerpali vodu ze zaplavených sklepů domů, garáží, škol, pomáhají čerpat vodu ze zaplavených komunikací, vytahovali osobní vozy z lagun na silnicích,“ zmínila Michalíčková. Na Jablonecku zaplavila voda suterény domů ve Smržovce, Malé Skále anebo Líšném. Na Semilsku byla nejhorší situace v Jilemnici, Víchové nad Jizerou a Mříčné. Na území okresu Jablonec nad Nisou čerpají vodu ze zaplavených suterénu ve Smržovce, na Malé Skále a v Líšném. V okrese Semily postihl přívalový déšť Jilemnici, část Horní Sytová obce Víchová nad Jizerou a Mříčnou. „V blízkosti Českého Dubu jsme odstraňovali popadané stromy z komunikací,“ popsala mluvčí hasičů.

Škody po rychlé středeční povodni začali vyčíslovat také v Jablonci nad Nisou. Jak Právo informoval ředitel Technických služeb města Jablonec nad Nisou Milan Nožička, zničila přívalová voda o deštích zcela ulici Jelení, která musela být zcela uzavřena, protože se zde propadla žulová dlažba a déšť vyplavil jednotlivé kostky. „Komunikace spojující ulice Dlouhou a Pivovarskou musela být uzavřena. V současné době jsou škody vyčísleny na 1 milión korun,“ uvedl Nožička.

Podle vedoucího krizového řízení v Jablonci nad Nisou Jiřího Vaníčka, který má na starosti havarijní a povodňový plán, nebylo potřeba zásahu integrovaného záchranného systému, neboť všechna hlášení vyřídili sami hasiči. „My jsme žádné hlášení velkých škod neměli,“ uzavřel Vaníček.

Barbora Silná, ČTK, Právo

nahoru

Domácí:

Úřady mohou kontrolovat, čím lidé topí, potvrdil Ústavní soud

-

dnes 14:03 aktualizováno Úředníci mohou i nadále kontrolovat, čím...

Do žádných živých spisů jsem nenahlížel, zopakoval poslancům Babiš

-

dnes 10:51 Video: aktualizováno Někdejší ministr financí a šéf...

Teď řeknu úplně všechno, jak to bylo, prohlásil Dalík u soudu

-

dnes 09:37 Video: aktualizováno U pražského vrchního soudu začalo...

Ústavní právníci: Snižte limity do Sněmovny pro koalice

-

dnes 09:13 Zisk aspoň deseti procent hlasů ve volbách jako...

Policie obvinila poslance Novotného a Borku v dotační kauze

-

dnes 07:26 aktualizováno Policie obvinila poslance Josefa...

V koalici si už každý dělá, co chce

-

dnes 04:30 I když se vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pyšní...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby