Zahraniční

Evoluci savců se nejvíc daří v teple, zjistili vědci

27.6.2009 18:16 Klima poměrně zásadním způsobem ovlivňuje evoluci savců. Vědci zjistili při srovnávání dvou párů živočichů stejného druhu, že u jedinců, kteří žijí v teplejším podnebí, probíhají změny DNA rychleji. To znamená větší pravděpodobnost mutací, kdy se proměňuje genetický kód, a to je první krok k evoluci.

Studie zveřejněná v časopise Proceedings of the Royal Society B tak mimo jiné vysvětluje i skutečnost, proč jsou tropy mnohem pestřejší, bohatší na živočišné druhy. Navíc kolébkou lidského druhu je podle všeho Afrika, přestože primáti se rozšířili už dávno před moderním typem člověka.

DNA může zmutovat v podstatě pokaždé, když probíhá dělení buňky, která tak vytváří vlastní kopii. Z různých příčin nemusí jít o dokonalou, identickou kopii. Změny, které poskytnou danému jedinci nějakou výhodu - třeba odolnost vůči nějaké nemoci, nebo třeba jen pestřejší zbarvení, které přiláká opačné pohlaví - se pak šíří prostřednictvím dalších generací .

Takové změny, které vedou k drobným odlišnostem uvnitř určité populace, ale nevedou ke vzniku nového druhu, se označují jako mikroevoluce. O tom, že mikroevoluce probíhají rychleji v teplejším klimatu, se vědělo, ale poprvé se to potvrdilo i u savců, kteří regulují svou tělesnou teplotu.

Teplota ovlivňuje metabolismus

„Tohle zjištění bylo pro nás naprosto neočekávané,“ řekl BBC vedoucí výzkumu Len Gillman z Auckland University of Technology. Vědci předpokládají, že v teplejším klimatu se zárodečné buňky, z nichž se vyvíjejí spermie a vajíčka, dělí mnohem častěji. Tím se zvyšuje pravděpodobnost mutace.

Gillmanův tým srovnal DNA 130 párů savců, kdy každý jedinec v rámci určitého druhu pocházel z jiného klimatického pásu, a zaznamenávali odlišnosti a genetické mutace i jejich četnost.

U živočichů z teplejší oblasti byly odchylky v DNA 1,5krát častější než u jedinců stejného druhu z oblastí chladnějších, kteří často kvůli teplotě nebo nedostatku potravy zpomalují svůj metabolismus. To omezuje i buněčné dělení.

pst, Novinky, BBC

nahoru

Zahraniční:

V Turecku zatkli 14 domnělých členů Islámského státu

-

dnes 08:44 Policie v Turecku zatkla 14 lidí, které podezírá z...

Indonéský duchovní dostal trest smrti za organizaci útoků

-

dnes 08:35 Indonéský soud udělil trest smrti radikálnímu...

Hořící peklo zblízka. Záběry hasičů ukazují boj s ohněm uvnitř londýnského věžáku

-

dnes 06:59 Video: I videozáznam z kamery hasičů, kteří se snažili...

Japonsko zrušilo nácvik evakuace při útoku KLDR

-

dnes 06:54 Japonsko zrušilo nácvik evakuace svých občanů před...

Pentagon by mohl ubytovat až 20 tisíc dětí imigrantů

-

dnes 05:36 aktualizováno Americká armáda by ve svých zařízeních...

V Německu někdo ukradl obří autojeřáb, našel se v Egyptě

-

dnes 05:19 aktualizováno Německým vyšetřovatelům před několika...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů