Domácí

Pochod homosexuálů v Táboře extremisté nenarušili

Policie měla v záloze těžkooděnce.

ZDROJ: Prima FTV

20.6.2009 13:47 Průvod několika set účastníků festivalu Queer Pride, který má zviditelnit gay a lesbickou komunitu, v sobotu pokojně dorazil ke svému cíli ve Ctiborově mlýně v Táboře. Pochod za toleranci sexuálních menšin se vydal v pravé poledne centrem Tábora. Kvůli souběžné akci pravicových extremistů z Dělnické strany (DS) byla ve městě mimořádná bezpečnostní opatření.

V čele průvodu a na jeho konci jela policejní vozidla, po stranách šli policisté včetně členů policejního antikonfliktního týmu.

Mluvčí festivalu Queer Pride Petra Kubešová řekla, že v průvodu jde asi 350 lidí. Většinou přijeli z České republiky, ale jsou mezi nimi i hosté z Francie, Německa a balkánských zemí. Dobrou náladu zúčastněných nenarušil žádný konflikt, happening provázelo mimo jiné skandování "Kdo neskáče není gay“. Závěrem akce pak homosexuálové děkovali občanům města Tábora "za přijetí“.

Policisté odvedli muže s fašistickými symboly

Na křižovatkách poblíž centra města a trasy průvodu stály od rána policejní hlídky. Na Husově náměstí hlídkovali policisté na koních včetně členů antikonfliktního týmu.

Ti na náměstí zasahovali už dopoledne během projevu místopředsedy DS Jiřího Štěpánka k 30 shromážděným radikálům. Štěpánka při agitaci upozornil muž, že jeden z okolostojících stoupenců strany má na bundě nášivku propagující fašismus. Muže, který se představil jako režisér Filip Remunda, z nastalého srocení členové antikonfliktního týmu vyvedli. 

Radikálové se před polednem rozptýlili po městě, i tak zůstala policie ostražitá v obavách, že by se stoupenci DS pokusili průvod napadnout. Hlavním úkolem policistů bylo zamezit kontaktu obou skupin, uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Policie měla pro všechny případy v pohotovosti několik stovek mužů a vrtulník.  

Projevy pravicových radikálů sledovala také starostka města Hana Randová. Podle ní byla připravena i varianta, že shromáždění ukončí. Ale nestalo se tak. Podle starostky radnice nenašla zákonnou možnost, jak shromáždění extremistů zabránit.

Loni průvod extremisté rozehnali

Festival Queer Pride má být oslavou lidí s lesbickou, gay, bisexuální, transsexuální a intersexuální identitou. V průvodu kromě pěších účastníků jely také alegorické vozy, některé na alternativní pohon.

Festival navazuje na první velký průvod gayů v Česku, který loni 28. června prošel Brnem. Kvůli útokům odpůrců byla ale jeho trasa kratší a místo dvou hodin trval 20 minut. Policie zadržela 15 extremistů. Osoby, které na účastníky průvodu házely ještě před jeho začátkem výbušky a po jeho skončení slzné granáty, zatím nevypátrala. Slzný plyn zasáhl podle odhadu svědků několik desítek lidí.

Petr Pokorný, ČTK, Právo

nahoru

Domácí:

Přichází babí léto s teplotami kolem 22 stupňů

-

dnes 10:02 Dny plné slunce a teploty nad 20 stupňů předpovídají...

Zástavba u Masarykova nádraží může být větší

-

dnes 05:31 Zastupitelé hlavního města v minulých dnech potvrdili...

Obrana chce nový tryskáč do vládní letky. Minimálně za miliardu

-

dnes 04:46 Armádní flotila strojů tzv. vládní letky se bude...

Čeští politici ocenili výhru Merkelové, podle Babiše vyhrála AfD

-

včera 21:42 Čeští politici včetně premiéra Bohuslava Sobotky...

Zemanovy výroky jsou na hraně nátlaku, řekl ÚS k Rathově stížnosti, kterou ale zamítl

-

včera 19:26 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost, v níž bývalý...

Armáda po incidentu na Letné zrušila seskoky parašutistů, oznámil Stropnický

-

včera 14:35 Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v pořadu Otázky...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby