Žena

Radim Uzel: Kuřáci mívají víc sexuálních partnerek, ale také nekvalitní spermie

obrazek

Kouření bývá nápadně často spojeno s určitými osobnostními rysy člověka.

FOTO: Dana Kysučanová, Novinky

27.5.2009 11:24 V přestávkách mezi hororem ptačí a prasečí chřipky se čas od času objevují zprávy o katastrofálním úbytku spermií. Kdo tyto informace sleduje pozorněji, ten tuší, že třeba nemoc šílených krav může vedle nich vypadat téměř jako selanka. Poměrně rychle se totiž blíží okamžik, kdy lidstvu začne reálně hrozit vyhynutí na nedostatek mužských zárodečných buněk.

Na neustálém poklesu počtu spermií se podepisuje znečištění našeho životního prostředí. Přispívá k nim i další civilizační faktor: stres. A stimulační látky.

Nikotin snižuje pohyblivost spermií

V Japonsku nedávno zkoušeli, jak pohyblivost spermií ovlivňuje alkohol, nikotin, kokain a opium. Pokud jde o negativní vliv, jasně zvítězil nikotin, tedy kouření cigaret. Spermií jsou milióny.

Vykouření každé cigarety jich pěkných pár stovek zahubí. Nic ale není definitivně ztraceno. Lékaři v poradnách pro léčbu neplodnosti totiž zjistili, že stačí zlepšit životosprávu a omezit silné kouření nebo přestat kouřit. A pohyblivost spermií se zlepší přímo zázračně. Nejednou to vede k žádoucímu oplodnění.

V kampaních proti kouření se často objevoval argument, že cigarety mohou za poruchy erekce. Znělo to logicky. Kouření urychluje kornatění cév. Silným kuřákům bude tedy jejich erekční pumpa fungovat hůře. Ztopoření je především cévní záležitostí. V ochablém penisu bývá asi 8 ml krve. Organismus však do něj dokáže napumpovat během několika desítek sekund 100 až 140 ml krve navíc.

Poruchy erekce jako mýtus

Jenže některá pozorování z poslední doby tuto teorii nepotvrzují. O zhoubném účinku kouření na pohyblivost spermií žádný výzkum nepochybuje. S poruchami potence už to tak jisté není.

Například český sexuolog profesor Jiří Raboch si všiml už v roce 1976, že mezi jeho pacienty s poruchami erekce je mnohem vyšší počet nekuřáků. Většině kuřáků ztopoření fungovalo naopak kupodivu dobře.

Různí vědci si nad tím jevem dlouho lámali hlavu. S vysvětlením nakonec přišli psychologové. Kouření bývá nápadně často spojené s určitými osobnostními rysy člověka. A právě na povaze je ta zpropadená erekce penisu závislá především.

Psychologové totiž prokázali, že kuřáci mají v životě daleko víc sexuálních partnerek. A nejen to. Projevují silnější touhu po uplatnění. Bývají aktivnější a podnikavější. To se týká i podnikavosti sexuální.

Nápadná je přímá souvislost mezi kouřením a stupněm extroverze. Introverti bývají uzavření, pasivní, přemýšliví, klidní a pečliví. Extroverti naopak společenští, aktivní, optimističtí a výmluvní. Lépe se seznamují. A taky více kouří. Zajímavé je, že se to netýká kuřáků dýmky. Ti jsou nejednou ještě větší introverti než nekuřáci.

Povahové vlastnosti se dědí. A s nimi obvykle kouření. Jablko nepadá daleko od stromu. Synové extrovertních otců kuřáků mívají stejné vlastnosti. Je mezi nimi více záletných a promiskuitních jedinců, kteří v životě vystřídají víc partnerek. Kromě té extroverze, kuřáctví a záletnictví se takto dědí také rakovina plic. Ale to je už jiná, mnohem smutnější kapitola.

Radim Uzel, Právo

nahoru

Žena:

Čemu se vyhnout na první schůzce

-

včera 13:34 Jste single a čeká vás první rande, které tentokrát...

Autistický designér Matěj a jeho Maappi

-

včera 09:22 Obrazem: Příběh Matěje Hoška, žáka sedmé třídy...

Sexuolog Jaroslav Zvěřina: Guru Jára a další sexuální léčitelé

-

17.2. 14:59 Zakladatel esoterické školy Poetrie, známý jako guru...

Harfistka Jana Boušková: Svoje mozoly si hýčkám

-

17.2. 09:05 Obrazem: „Harfa vypadá jako andělský nástroj, ovšem...

Zuzka se léčila s rakovinou tři roky, absolvovala více než třicet narkóz

-

16.2. 13:51 „Přišlo to jako blesk z čistého nebe na krásné...

Barbora Schneiderová a její umění vyprávět příběh

-

16.2. 10:46 „Například senioři nebývají nadšeni, když jim řekneme,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby