Domácí

Dítě z pražského babyboxu se vrátilo zpátky k matce

obrazek

Babybox může zachránit život dítěte. Ilustrační foto

FOTO: Michal Čumpelík, ČTK

25.5.2009 20:45 Matka, která v dubnu nechala své dítě v babyboxu v pražském Hloubětíně a o pár dní později se o ně přihlásila, si je v pondělí ráno mohla odnést domů. Informovala o tom televize Prima. Je to už druhý podobný případ v Česku, kdy matka odložila dítě do babyboxu a pak si pro ně přišla. Vrácení dětí těmto rodičům musí schválit soud.

Matka odložila osmiměsíční holčičku v hloubětínském Gyncentru 8. dubna, už o dva dny později se o ni však přihlásila. "Já jsem neměla peníze, abych jí mohla koupit jídlo," řekla žena.

Aby jí dítě mohlo být vráceno, musela podstoupit testy DNA a dokázat, že se dokáže o holčičku postarat. Do té doby bylo dítě v kojeneckém ústavu. Soud po více než měsíci rozhodl, že matka může dítě dostat do péče, ale případ ještě není uzavřen, úřady rodinu stále sledují.

"Budeme sledovat, jak probíhá výchova dítěte a čekat na odborné posudky znalců. Ty by měly být hotovy do dvou měsíců, soud pak rozhodne, zda dítě zůstane rodičům," řekl vedoucí odboru péče o rodinu Městského úřadu Prahy 8 David Beňák.

Babyboxů už je 23

Podobný případ se stal letos v Ostravě. Také tam matka v dubnu uložila kvůli tíživé životní situaci do babyboxu pětiměsíční holčičku a později si pro ni přišla. Tento případ navíc komplikoval fakt, že dítě mělo zlomenou ruku, takže policie zkoumala, zda nebylo týráno.

Babybox je vyhřívaná skřínka, která sama signalizuje personálu nemocnice, že do ní bylo dítě vloženo, takže zdravotníci se jej ihned ujmou. Do skřínky může matka dítě beztrestně odložit v tíživé situaci. Babyboxy jsou instalovány tak, aby matkám při odkládání dítěte zaručily anonymitu. Celkem je nyní v Česku 23 podobných zařízení, do kterých matky odložily již 18 dětí.

ČTK

nahoru

Domácí:

Odbory Českého rozhlasu odmítají plánované škrty, odejít má stovka zaměstnanců

-

dnes 19:41 aktualizováno Odbory Českého rozhlasu (ČRo) žádají,...

Pražské hroby zlevní až o dvacet procent

-

dnes 17:22 Cena za pronájem hrobu v Praze zlevní až o dvacet...

Nové bezpečnostní sloupky pomůžou policii s bojem proti terorismu

-

dnes 16:31 Výsuvné sloupky nahradily na třech místech v Praze...

Okamurova SPD dostala pokutu 100 tisíc od úřadu, který hlídá hospodaření stran

-

dnes 14:01 aktualizováno Pokutu ve výši 100 tisíc korun udělil...

Foldyna: ČSSD musí sednout za kulatý stůl, jinak skončíme ve škarpě

-

dnes 12:29 Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna varuje před...

Zastánce postižených Krása pomohl s programem pro komunální volby Okamurově SPD

-

dnes 12:09 Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů