Domácí

Dítě z pražského babyboxu se vrátilo zpátky k matce

obrazek

Babybox může zachránit život dítěte. Ilustrační foto

FOTO: Michal Čumpelík, ČTK

25.5.2009 20:45 Matka, která v dubnu nechala své dítě v babyboxu v pražském Hloubětíně a o pár dní později se o ně přihlásila, si je v pondělí ráno mohla odnést domů. Informovala o tom televize Prima. Je to už druhý podobný případ v Česku, kdy matka odložila dítě do babyboxu a pak si pro ně přišla. Vrácení dětí těmto rodičům musí schválit soud.

Matka odložila osmiměsíční holčičku v hloubětínském Gyncentru 8. dubna, už o dva dny později se o ni však přihlásila. "Já jsem neměla peníze, abych jí mohla koupit jídlo," řekla žena.

Aby jí dítě mohlo být vráceno, musela podstoupit testy DNA a dokázat, že se dokáže o holčičku postarat. Do té doby bylo dítě v kojeneckém ústavu. Soud po více než měsíci rozhodl, že matka může dítě dostat do péče, ale případ ještě není uzavřen, úřady rodinu stále sledují.

"Budeme sledovat, jak probíhá výchova dítěte a čekat na odborné posudky znalců. Ty by měly být hotovy do dvou měsíců, soud pak rozhodne, zda dítě zůstane rodičům," řekl vedoucí odboru péče o rodinu Městského úřadu Prahy 8 David Beňák.

Babyboxů už je 23

Podobný případ se stal letos v Ostravě. Také tam matka v dubnu uložila kvůli tíživé životní situaci do babyboxu pětiměsíční holčičku a později si pro ni přišla. Tento případ navíc komplikoval fakt, že dítě mělo zlomenou ruku, takže policie zkoumala, zda nebylo týráno.

Babybox je vyhřívaná skřínka, která sama signalizuje personálu nemocnice, že do ní bylo dítě vloženo, takže zdravotníci se jej ihned ujmou. Do skřínky může matka dítě beztrestně odložit v tíživé situaci. Babyboxy jsou instalovány tak, aby matkám při odkládání dítěte zaručily anonymitu. Celkem je nyní v Česku 23 podobných zařízení, do kterých matky odložily již 18 dětí.

ČTK

nahoru

Domácí:

Rektorem Univerzity Karlovy bude dále Zima

-

dnes 11:54 aktualizováno Stávající rektor Univerzity Karlovy (UK)...

Každý desátý hlas obvykle propadne, letos to může být ještě víc

-

dnes 07:50 Téměř v každých volbách do Sněmovny, které se v...

Stydí se? Někteří poslanci si Sněmovnu do kolonky nenapsali

-

dnes 04:01 Ucházejí se o post ve Sněmovně, ale na volebním lístku...

Lídři se v superdebatě přeli o to, kdo půjde s Babišem. Ten by post premiéra přijal

-

včera 22:45 aktualizováno Hlavním tématem superdebaty volebních...

V hnutí je plno lidí, kteří mě hravě nahradí, prohlásil Babiš

-

včera 21:01 aktualizováno Je plno lidí, kteří mě v čele hnutí...

Nečasová už doplatila daně za luxusní dárky

-

včera 20:42 Bývalá šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby