Domácí

Část severní Moravy je stále bez proudu

23.5.2009 10:50 (aktualizováno: 23.5.2009 13:02) Na severu Moravy zůstávají po pátečních bouřích stále stovky domácností bez elektrické energie. Rozsáhlé výpadky na vysokém napětí jsou na Ostravsku, Opavsku i Krnovsku. Železniční doprava je nadále omezena na Českotěšínsku. Naopak ve východních Čechách se dodávky podařilo obnovit.

Následky pátečních bouří komplikují železniční dopravu v okolí Českého Těšína. Všechny tratě jsou už průjezdné, ale často jen po jedné koleji. "Na některých místech je ještě zničené trolejové vedení, proto ke všem projíždějícím vlakům přidáváme dieselové lokomotivy," řekl mluvčí Českých drah Petr Kubala. Cestující na Českotěšínsku tak musejí počítat až s půlhodinovým zpožděním.

Průjezdná je i železniční trať Stará Paka - Jaroměř v úseku Mostek - Bílá Třemošná, kde vykolejil motorový vůz vykolejil. Najel na spadlý strom, škoda činí 200 000 korun.

Mezi Prahou a Berounem narazil rychlík do spadlého stromu a lokomotiva začala hořet, škoda je odhadnuta na 800 000 korun. [celá zpráva]

Česko zasáhly silné bouřky s krupobitím, vyvracely stromy

Podle severomoravské mluvčí ČEZ Alice Lutišanové budou energetici odstraňovat následky větrné smršti celý den: "Práce komplikují větve a stromy napadané na elektrické vedení, které je potřeba nejdříve odstranit.“ Nejrozsáhlejší poruchy na vysokém napětí způsobil silný vítr s přívalovým deštěm v ostravských obvodech Radvanice, Michálkovice a Hrabová, ale také na Opavsku či Šumpersku v Olomouckém kraji. Celkové škody budou podle Lutišanové v řádu statisíců. V pátek večer zasahovali severomoravští hasiči kvůli větru, dešti a krupobití u více než 220 případů - většinou vyvrácených stromů, které popadaly na silnice, elektrická vedení i domy.       Většinu poruch na elektrických vedeních po páteční vichřici v Královéhradeckém a Pardubickém kraji energetici opravili. Ještě jim zbývá opravit dvě trafostanice v Mezihoří u Lázní Bělohrad na Jičínsku.

Energetici nevylučují, že některé poruchy jim lidé teprve nahlásí. "Také může dojít ke krátkodobým výpadkům, jak budeme v průběhu víkendu poničené sítě opravovat," řekla mluvčí ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková. Vichřice na východě Čech způsobila v pátek odpoledne 22 poruch na vedeních vysokého napětí a desítky poruch na vedeních nízkého napětí.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Účastníci piety na pražském Újezdě varovali před plíživým návratem totality

-

dnes 19:30 Před plíživým návratem totality a umělým rozdělováním...

V Olomouci prasklo kvůli mrazu potrubí, část města se ocitla bez vody

-

dnes 18:35 Video: aktualizováno Celá městská část Nová Ulice v...

Hamáček: Vidím jako větší výhodu být přímo ve vládě

-

dnes 17:11 Sociální demokracie by se měla vlády raději účastnit...

Bramboroví. Čeští hokejisté na olympiádě podlehli Kanadě a končí bez medaile

-

dnes 13:07 aktualizováno Čeští hokejisté na olympijských hrách v...

Nejedlý na Šloufově pohřbu: Kytka je za mě, ne za Zemana

-

dnes 11:31 Video: Zhruba dvě stovky lidí se v sobotu dopoledne ve...

Ledová noc? To ještě nic nebylo, přijdou silnější mrazy, varují meteorologové

-

dnes 11:02 aktualizováno Meteorologové v sobotu dopoledne...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby