Domácí

Část severní Moravy je stále bez proudu

23.5.2009 10:50 (aktualizováno: 23.5.2009 13:02) Na severu Moravy zůstávají po pátečních bouřích stále stovky domácností bez elektrické energie. Rozsáhlé výpadky na vysokém napětí jsou na Ostravsku, Opavsku i Krnovsku. Železniční doprava je nadále omezena na Českotěšínsku. Naopak ve východních Čechách se dodávky podařilo obnovit.

Následky pátečních bouří komplikují železniční dopravu v okolí Českého Těšína. Všechny tratě jsou už průjezdné, ale často jen po jedné koleji. "Na některých místech je ještě zničené trolejové vedení, proto ke všem projíždějícím vlakům přidáváme dieselové lokomotivy," řekl mluvčí Českých drah Petr Kubala. Cestující na Českotěšínsku tak musejí počítat až s půlhodinovým zpožděním.

Průjezdná je i železniční trať Stará Paka - Jaroměř v úseku Mostek - Bílá Třemošná, kde vykolejil motorový vůz vykolejil. Najel na spadlý strom, škoda činí 200 000 korun.

Mezi Prahou a Berounem narazil rychlík do spadlého stromu a lokomotiva začala hořet, škoda je odhadnuta na 800 000 korun. [celá zpráva]

Česko zasáhly silné bouřky s krupobitím, vyvracely stromy

Podle severomoravské mluvčí ČEZ Alice Lutišanové budou energetici odstraňovat následky větrné smršti celý den: "Práce komplikují větve a stromy napadané na elektrické vedení, které je potřeba nejdříve odstranit.“ Nejrozsáhlejší poruchy na vysokém napětí způsobil silný vítr s přívalovým deštěm v ostravských obvodech Radvanice, Michálkovice a Hrabová, ale také na Opavsku či Šumpersku v Olomouckém kraji. Celkové škody budou podle Lutišanové v řádu statisíců. V pátek večer zasahovali severomoravští hasiči kvůli větru, dešti a krupobití u více než 220 případů - většinou vyvrácených stromů, které popadaly na silnice, elektrická vedení i domy.       Většinu poruch na elektrických vedeních po páteční vichřici v Královéhradeckém a Pardubickém kraji energetici opravili. Ještě jim zbývá opravit dvě trafostanice v Mezihoří u Lázní Bělohrad na Jičínsku.

Energetici nevylučují, že některé poruchy jim lidé teprve nahlásí. "Také může dojít ke krátkodobým výpadkům, jak budeme v průběhu víkendu poničené sítě opravovat," řekla mluvčí ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková. Vichřice na východě Čech způsobila v pátek odpoledne 22 poruch na vedeních vysokého napětí a desítky poruch na vedeních nízkého napětí.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Rektorem Univerzity Karlovy bude dále Zima

-

dnes 11:54 aktualizováno Stávající rektor Univerzity Karlovy (UK)...

Každý desátý hlas obvykle propadne, letos to může být ještě víc

-

dnes 07:50 Téměř v každých volbách do Sněmovny, které se v...

Stydí se? Někteří poslanci si Sněmovnu do kolonky nenapsali

-

dnes 04:01 Ucházejí se o post ve Sněmovně, ale na volebním lístku...

Lídři se v superdebatě přeli o to, kdo půjde s Babišem. Ten by post premiéra přijal

-

včera 22:45 aktualizováno Hlavním tématem superdebaty volebních...

V hnutí je plno lidí, kteří mě hravě nahradí, prohlásil Babiš

-

včera 21:01 aktualizováno Je plno lidí, kteří mě v čele hnutí...

Nečasová už doplatila daně za luxusní dárky

-

včera 20:42 Bývalá šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby