Zahraniční

Vědci našli chybějícího prapředka lidí, vypadal jako lemur

20.5.2009 05:06 Opice, lidoopové i dnešní lidé mají společného předka, jímž byl tvor podobný dnešním lemurům. Tvrdí to paleontologové s odvoláním na kosterní pozůstatky z Německa staré 47 miliónů let. Byla nalezena kostra samice, která dostala jméno Ida.

„Nález staví do centra pozornosti zapomenutou skupinu jako možného předka všech vyšších primátů,“ tvrdí americký paleontolog Philip Gingerich, který je spoluautorem studie o nálezu v nepoužívaném břidlicovém dole Messel nedaleko Frankfurtu nad Mohanem.

Nalezená kostra samice, která je podle Gingeriche „kompletní a velkolepá“, má být příští týden vystavena v newyorském muzeu přírodní historie. Kostra se dochovala z 95 procent, což je velmi neobvyklé: z té doby se běžně nacházejí jen zlomky kostí či zuby. Její výzkum, který v tajnosti probíhal dva roky, prováděl tým vědců pod vedením norského paleontologa Jorna Huruma.

Kostru nalezl už před 25 lety neznámý amatér, který ji pak měl vystavenou doma, aniž tušil význam objevu. Paleontologové se o ní dověděli, teprve když se v roce 2006 dostala do rukou překupníků.

Od doby, kdy žil tvor z Messelu, uplynulo ještě aspoň 40 miliónů let, než se osamostatnila vývojová větev, vedoucí k dnešním lidem. Teprve před šesti milióny let se předchůdci dnešních lidí oddělili od předků šimpanzů.

Podle vědců kostra připomíná druh lemura, poloopici, která v dnešní době žije na Madagaskaru FOTO: Profimedia

mcm, Právo

nahoru

Zahraniční:

Rozezlení slovenští farmáři táhli s traktory z východu až na Bratislavu

-

dnes 21:51 Video: Nespokojení farmáři zorganizovali protestní...

Giuliani napadl Bidena

-

dnes 20:42 Neobvykle hrubě napadl Rudy Giuliani, osobní advokát...

Ruskému herci za žert o Krymu hrozí trestní stíhání

-

dnes 19:38 Doběla rozpálil některé ruské politiky populární herec...

USA otřásá nahrávka plačících dětí, které Američané na hranici bez milosti berou rodičům

-

dnes 19:03 Video: Kojenci, batolata, malé děti, teenageři. Ti...

Světem loni bloudilo rekordních 68,5 miliónu uprchlíků

-

dnes 18:06 Kvůli válečným konfliktům, násilí a pronásledování bylo...

V Nizozemsku zadrželi tři muže podezřelé z napojení na Islámský stát

-

dnes 16:09 Nizozemská policie zadržela tři muže podezřelé z vazby...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů