Krimi

Průlomové rozhodnutí soudu poslalo hajlující muže za mříže

obrazek

Obžalovaní z propagace nacismu před teplickým soudem

FOTO: Karel Otcovský, Právo

19.5.2009 18:52 Průlomové rozhodnutí učinil v úterý teplický soudce Miroslav Čapek. Za fotografii s vlajkou nacistického Německa s hákovým křížem a několika rukama zdviženýma k nacistickému pozdravu odsoudil tři muže k nepodmíněným trestům od půl roku do 14 měsíců. Tři z nich prokazatelně nebo skrytě hajlovali.

Nepodmíněné tresty na 14, respektive 12 měsíců si od soudu odnesli i bratři Bohumil a Karel Vocilkové. Čapek totiž oběma přičetl k trestu jejich další prohřešky proti zákonu. V minulosti byli odsouzeni nebo jsou stíháni za násilné činy, kterých se dopustili mimo jiné na Romech, cizincích či policistech.

Podle Čapka nastala doba, kdy je za propagaci nacismu potřeba začít ukládat tvrdé tresty. „Společnost reaguje na podobné excesy velmi negativně. V Česku se hajlovat nebude,“ poznamenal soudce.    

Rozsudek není zatím pravomocný, někteří z odsouzených si ponechali lhůtu na odvolání, část z nich se práva na odvolání vzdala. Fotografie byla zveřejněna na internetových stránkách levicové organizace Antifa. [celá zpráva]

Tři dostali podmínku

Tři účastníci narozeninové oslavy v teplické restauraci Slavia odešli od soudu s podmínkou, jeden s pokutou 30 tisíc korun. Řízení proti dalším dvěma bylo zastaveno, protože v době pořízení fotografie v březnu 2004 byli mladiství, a v jejich případě je tudíž čin již promlčen. 

Téměř všichni obžalovaní odmítli před soudem vypovídat s odkazem na jejich výpovědi v předběžném řízení na policii. Nepamatují si okolnosti pořízení fotografie, prý je to již dávno a navíc byli více či méně zmoženi alkoholem. Vesměs tvrdili, že si vlajky nevšimli, stejně jako hajlujících  kolegů na snímku. Jednalo se podle nich o klukovinu a vinu necítí.

Přiznali sympatie ke skinheads

Nikdo z obžalovaných se v současné době nehlásí k ultrapravicovým organizacím. Někteří ale přiznali, že v době vzniku snímku sympatizovali s hnutím skinheads nebo návštěvovali koncerty extrémně pravicových skupin.

Nyní to však považují za mladistvou nerozvážnost. Názorový posun zachránil před vězením většinu z obžalovaných. Ne však Vladimíra Holuba, kterého Čapek poslal na půl roku za mříže. Holub se totiž dodnes účastní neonacistických srazů a svými názory se netají na internetu.

Zarážející je, že Holub je profesionální voják. Jako řidič-mechanik slouží u žatecké 4. brigády rychlého nasazení, kde mu služební poměr končí na konci září. Nové angažmá mu armáda již nenabídne. Vojákem z povolání byl donedávna i obžalovaný Marek Svatoš.      

Karel Otcovský, Právo

nahoru

Krimi:

V Jeseníkách zachraňovali skialpinistu, kterého zavalil sesuv sněhu

-

včera 23:02 Pětatřicetiletý skialpinista se ve středu odpoledne...

Při požáru rodinného domu plného odpadků zemřela žena

-

včera 22:22 Video: Požár rodinného domu v Krupé na Rakovnicku...

Ženě při práci zůstala ruka ve stroji na rohlíky, slisoval i prstýnek

-

včera 18:01 Obrazem: Pražští hasiči ve středu kolem poledne...

Soudce, který změnil vyhlášený rozsudek, dostal po deseti letech trest

-

včera 16:19 Po dlouhých deseti letech se podařilo uzavřít případ...

Kosti z kanálu na Berounsku patřily devět let pohřešovanému mladíkovi

-

včera 14:14 Policistům se podařilo díky DNA objasnit nález...

Policie zasahovala v advokátní kanceláři Rittigových právníků

-

včera 13:18 Policie obvinila dva lidi z krácení daní, čímž podle...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby