Zahraniční

Baradej varoval před novou jadernou érou

obrazek

Šéf MAAE Muhammad Baradej

FOTO: Herwig Prammer, Reuters

15.5.2009 07:38 Počet zemí disponujících jadernými zbraněmi by se v příštích letech mohl zdvojnásobit, jestliže hlavní mocnosti nepřijmou radikální kroky k odzbrojení. V rozhovoru pro britský list The Guardian to řekl odstupující šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej.

Největší hrozba podle něj přichází z Blízkého východu, nazval ho tikající bombou. Dodal, že celému systému omezujícímu šíření jaderných zbraní ve světě hrozí rozpad vlivem vlastního nespravedlivého uspořádání a rychlého šíření nukleárních technologií.

MAAE vznikla na základě smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) z roku 1970. Do klubu jaderných velmocí tehdy patřilo pět poválečných mocností. Během dalších čtyř dekád přibyly Izrael, Indie, Pákistán a Severní Korea.

Podle Baradeje přichází nová doba, která dá vzniknout i „virtuálním jaderným státům“, které budou moct produkovat plutonium nebo vysoce obohacený uran a budou vlastnit know-how na výrobu jaderných hlavic, na níž ale budou jenom připraveny. Formálně tedy dodrží smlouvy, prakticky ale budou schopné během pár měsíců jadernou zbraň použít.

„To je fenomén, který pozorujeme v Íránu, který se ale zdaleka netýká jenom této země. V brzké době budeme mít devět jaderných velmocí a deset či dvacet virtuálních jaderných zemí. V té souvislosti upozornil, že největší hrozbou je uchvácení technologií a zbraní teroristickými skupinami. Konkrétně jmenoval Tálibán v Pákistánu. Pákistán navíc podle stanice NBC buduje dva největší reaktory v rozvojovém světě. [celá zpráva]

Muhammad Baradej stojí v čele MAAE více než 11 let a má z úřadu odejít v listopadu. O jeho nástupnictví se vede tvrdý diplomatický boj.

 

Tomáš Reiner, Novinky

nahoru

Zahraniční:

EU dala Britům naději a zahájí debatu o tom, co bude po brexitu

-

dnes 11:46 aktualizováno Evropská unie dala Velké Británii...

Sexuální aféra producenta Weinsteina spustila v USA vlnu odhalující další případy

-

dnes 09:06 Skandál hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina...

Skupina venezuelských soudců prchla před Madurem do Chile

-

dnes 08:35 Skupina venezuelských soudců jmenovaných parlamentem...

Evropská komise se bude zabývat tím, jak snížit finanční podporu Turecka

-

dnes 06:33 Evropská komise se začne zabývat možnostmi, jak snížit...

Severní Korea je blízko zdokonalení jaderného arzenálu, varoval šéf CIA

-

dnes 06:16 aktualizováno Severní Koreu dělí jen měsíce o dalšího...

Trumpův tým už se připravuje na příští volby, píše AP

-

dnes 06:08 Do volebního zápasu o druhý prezidentský mandát Donalda...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby