Zahraniční

Baradej varoval před novou jadernou érou

obrazek

Šéf MAAE Muhammad Baradej

FOTO: Herwig Prammer, Reuters

15.5.2009 07:38 Počet zemí disponujících jadernými zbraněmi by se v příštích letech mohl zdvojnásobit, jestliže hlavní mocnosti nepřijmou radikální kroky k odzbrojení. V rozhovoru pro britský list The Guardian to řekl odstupující šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej.

Největší hrozba podle něj přichází z Blízkého východu, nazval ho tikající bombou. Dodal, že celému systému omezujícímu šíření jaderných zbraní ve světě hrozí rozpad vlivem vlastního nespravedlivého uspořádání a rychlého šíření nukleárních technologií.

MAAE vznikla na základě smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) z roku 1970. Do klubu jaderných velmocí tehdy patřilo pět poválečných mocností. Během dalších čtyř dekád přibyly Izrael, Indie, Pákistán a Severní Korea.

Podle Baradeje přichází nová doba, která dá vzniknout i „virtuálním jaderným státům“, které budou moct produkovat plutonium nebo vysoce obohacený uran a budou vlastnit know-how na výrobu jaderných hlavic, na níž ale budou jenom připraveny. Formálně tedy dodrží smlouvy, prakticky ale budou schopné během pár měsíců jadernou zbraň použít.

„To je fenomén, který pozorujeme v Íránu, který se ale zdaleka netýká jenom této země. V brzké době budeme mít devět jaderných velmocí a deset či dvacet virtuálních jaderných zemí. V té souvislosti upozornil, že největší hrozbou je uchvácení technologií a zbraní teroristickými skupinami. Konkrétně jmenoval Tálibán v Pákistánu. Pákistán navíc podle stanice NBC buduje dva největší reaktory v rozvojovém světě. [celá zpráva]

Muhammad Baradej stojí v čele MAAE více než 11 let a má z úřadu odejít v listopadu. O jeho nástupnictví se vede tvrdý diplomatický boj.

 

Tomáš Reiner, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Slovenský řidič v průběhu tří dnů dvakrát nafoukal přes tři promile

-

dnes 20:16 Pětapadesátiletý Emil z východoslovenského Prešova...

Čína se zlobí kvůli americkým sankcím vůči KLDR. Zastavte ty chybné kroky, vyzvala

-

dnes 18:09 Čína v sobotu odsoudila nové americké sankce proti...

V Indii najelo auto do skupiny školáků, devět mrtvých

-

dnes 15:57 Při dopravní nehodě ve východoindickém státě Bihár v...

Pašeračka Tereza zůstane ve vazbě, rozhodl opět pákistánský soud

-

dnes 14:37 Pákistánský soud v sobotu prodloužil vazbu Češce Tereze...

Ve venezuelské zoo krmí vyhladovělá zvířata nejslabšími jedinci

-

dnes 11:08 Venezuelská zoo se kvůli katastrofálnímu nedostatku...

KLDR dochází potraviny, palivo i papír pro stranický list

-

dnes 09:04 Severní Koreji dochází palivo, potraviny i papír, takže...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby