Domácí

Rakoviny je víc, ale méně se na ni umírá

obrazek

Snímek rakovinových buněk

Profimedia.cz

12.5.2009 09:24 Ve středu se už potřinácté uskuteční Květinový den nově pod názvem Český den proti rakovině. I když je rakoviny asi o třetinu víc než před třiceti lety, méně se na ni umírá. Vyléčí se z ní 47 procent nemocných.

Podle nejnovějších údajů Ústavu zdravotních informací a statistiky v roce 2006 (poslední přesná statistická data) bylo do národního onkologického registru ČR, který je unikátní v Evropě, nahlášeno 71 913 případů zhoubných novotvarů. Z toho bylo 36 682 u mužů a 35 231 případů u žen. Ve stejném roce na rakovinu zemřelo 27 895 osob, z toho 15 354 mužů a 12 541 žen.

Počet žijících spoluobčanů, kteří mají nebo v minulosti měli zhoubný nádor, přesáhl v roce 2005 počet 380 000 osob.

"Každý, kdo si ve středu koupí žlutý květ měsíčku lékařského, přispěje na boj s tímto onemocněním,“ říká  Zdeněk Dienstbier, předseda Ligy proti rakovině, která tradičně tuto celonárodní sbírku organizuje.

Stále tabu

I když rakovina není na prvním místě úmrtnosti obyvatel ČR, tím jsou onemocnění srdce a cév, přesto se mnoho lidí o ní stále bojí mluvit.

"Toto tabu je třeba neustále překonávat. Rakovina je onemocnění, které dnes už v mnoha případech je léčitelné, ba dokonce plně vyléčitelné, ale znamená to přijít včas, kdy je nádor nejmenší,“ nabádá Dienstbier. Dodává, že v ČR během svého života každý třetí onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni zemře.

V rakovině tlustého střeva a konečníku patří ČR smutné prvenství v Evropě a lékaři stále nevědí, proč tomu tak je. Zdá se ale, že středoevropský region má vliv na genetiku obyvatel, kteří v něm žijí, a když se k tomu ještě přidají špatné stravovací návyky a znečištěné životní prostředí, riziko onemocnění stoupá.

Evropský kodex proti rakovině

Celkový zdravotní stav lze zlepšit a mnohým úmrtím na rakovinu zabránit, když si osvojíme zdravější životní styl. Evropský kodex proti rakovině zní:

1. nekuřte! Pokud kouříte, přestaňte. Pokud nemůžete přestat, nekuřte v přítomnosti dětí
2. vyvarujte se obezity

3. denně vykonávejte nějakou tělesnou činnost

4. jezte denně více různých druhů ovoce a zeleniny, alespoň v pěti porcích. Omezte příjem potravin obsahujících živočišné tuky

5. jestliže pijete alkohol, ať již pivo, víno nebo koncentráty, snižte spotřebu na dva nápoje denně, jste-li muž, a na jeden, jste-li žena

6. nevystavujte se nadměrnému slunečnímu záření. Zvlášť důležité je chránit děti a mladistvé. Ti, kdo mají sklon rychle se spálit, se musí chránit během celého života

7. dodržujte přesně pravidla ochrany před známými rakovinotvornými látkami. Dodržujte všechny zdravotní a bezpečnostní předpisy při styku s látkami, které mohou způsobit rakovinu. Dodržujte směrnice radiační hygienické služby

8. ženy od 25 let by se měly zapojit do skríningu děložního hrdla (čípku)

9. ženy od 50 let by se měly zapojit do mamárního skríningu na rakovinu prsu

10. ženy a muži od 50 let by se měli zapojit do skríningu tlustého střeva a konečníku

11. účastněte se očkovacích programů proti infekci způsobené virem hepatitidy B.

Léčba do center

Léčba rakoviny se soustřeďuje do 15 onkologických center. "Loni poprvé všichni pacienti, kteří potřebovali nejmodernější léčbu, ji dostali v plném rozsahu. To je velký úspěch,“ řekl Právu Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti, který je i ředitelem Masarykova onkologického ústavu v Brně.

Tato centra pokrývají Českou republiku a je jich dokonce víc, než je běžné ve vyspělých státech Evropy, kde je jedno centrum na milión obyvatel. Neznamená to ale, že v jiných nemocnicích, kde se rakovina léčí, ji přestanou léčit. Naopak. Budou léčbu poskytovat dál, avšak v méně závažných diagnózách a měli by se soustředit na včasnou diagnózu a vyhledávání nemocných. Nejmodernější takzvané biologické léky jsou výhradně v komplexních onkologických centrech.

Nejčastější diagnóza
druh rakovinynové případyúmrtí
tlusté střevo a konečník78014183
průdušnice a plíce61885516
prsu58841909
ostatní52 04016 287
celkem v ČR71 91327 895
 

Tiká v každé rodině

Podle profesora Dienstbiera je rakovina onemocnění, které se dotýká každého z nás. "Nelekejme se, ale aktivně jednoduchými prostředky snižujme riziko na minimum,“ nabádá profesor. Heslo ligy – Tiká v každé rodině – je podle Dienstbiera vyjádřeno jako pomyslné hodiny, prostřednictvím nichž bychom měli myslet na riziko rakoviny.

Sbírka v číslech

Letošní sbírka se uskuteční ve více než 551 městech a obcích ČR všech krajů a okresů. 9532 dobrovolníků bude nabízet 750 000 kytiček měsíčku lékařského a peníze budou ukládat do speciálních vaků.

Minimální příspěvek za kytičku je 20 korun.

Na co půjdou peníze
na programy zaměřené na nádorovou prevenci a propagaci zdravého životního stylu; na podporu kvality života nádorově nemocných
na podporu výzkumu a výchovy onkologických odborníků
na finanční pomoc při investicích v onkologických centrech
od roku 1991 až dosud z výtěžků sbírek a ze sponzorských darů liga rozdělila více než 135 miliónů korun; podpořit ligu je možné i finančně – číslo účtu u ČSOB, a. s., je 8888 88 8888/0300

Na jaké onkologické vyšetření máme nárok

Každý občan ČR nad 18 let (pro děti je prevence určena zvlášť) má podle zákona bezplatně nárok na dílčí preventivní onkologická vyšetření hrazená ze zdravotního pojištění. Ta mají sloužit ke včasnému záchytu nádorových onemocnění. Jsou to:

Václav Pergl, Právo

nahoru

Domácí:

Končit by měli až pravomocně odsouzení členové vlády, míní Zeman

-

dnes 01:20 Odstupovat by měli spíš až pravomocně odsouzení členové...

Kardinálovi není nic do toho, jaký má prezident program, řekl Zeman k Dukově kritice

-

včera 20:45 aktualizováno Kardinálovi není nic do toho, jaký má...

Fotopast odhalila v rezervaci u Milovic vlka

-

včera 20:04 V rezervaci v bývalém vojenském prostoru Milovice na...

V Brně léčí bolest výpary z konopí. Nejsme hulírna marjánky, říká lékař

-

včera 19:22 Brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny (FNUSA)...

Vláda odvolala jen nezodpovědné ředitele, kteří byli někdy i na hraně zákona, říká Babiš

-

včera 18:32 Vláda v demisi z vedení státních podniků odvolala jen...

Policie obvinila dva manažery firmy Explosia

-

včera 17:25 Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby