Koktejl

Testy atomových bomb vedou k odhalení padělků whisky

5.5.2009 08:55 Při testech nukleárních bomb v padesátých letech 20. století se do atmosféry uvolnila spousta radioaktivních prvků, které mohou škodit zdraví. Jejich stopy lze nalézt téměř ve všech organických látkách kolem nás. To ale paradoxně nahrává prodejcům kvalitní letité whisky. Detekcí radioaktivních prvků v pálence lze totiž odhalit padělky, které byly vyrobeny před několika málo roky a za letitý nápoj se jen vydávají.

V Británii je údajně trh přesycen padělky. Ty byly vyrobeny před několika málo lety, ale mnohdy se prodávají za tisíce liber a tváří se jako whisky stoleté. Odborníci posuzující kvalitu lihovin zjistili, že mladé a nevyzrálé padělky možná neodhalí podle chuti ani nejlepší degustátor, přístroje ale nespletou.

Ve whisky lze nalézt radioaktivní prvky, které byly do atmosféry vypuštěny při testech nukleárních bomb v padesátých letech minulého století. Ty, které tedy prvky obsahují, byly vyrobeny až po druhé světové válce a za stoletou whisky se vydávat mohou pouze díky falešné etiketě.

Analýzou prvků v nápoji lze údajně přesně určit i stáří sto a dvě stě let starých pálenek.

"Velmi snadno dokážeme říci, jestli je whisky falešná nebo byla vyrobena po polovině minulého století, má velmi výrazné rozlišovací znaky. Ale dokážeme do století zařadit i starší whisky, podařilo se nám to i u té, která pocházela z osmnáctého století,“ tvrdí expert Tom Higham z Oxfordu.

Famous

nahoru

Koktejl:

Tříletou holčičku ztracenou na poli hlídal celou noc věrný jorkšír

-

dnes 17:57 Rodina z amerického státu Missouri si ze čtvrtka na...

Kamera natočila slony v ulicích Olomouce, otrhávali stromy

-

dnes 14:06 Video: Po květnové procházce trojice slonů v ulicích...

Ruský trenér jako komentátor skončil, vyslovil zakázané jméno

-

dnes 11:42 Bývalý trenér ruské fotbalové reprezentace Leonid...

Skákající opice pomohly zachránit levharta, který spadl do studny

-

dnes 09:55 Věřícím u chrámu Balešvar v západoindickém státě...

Mauricius nabízí cizincům koupi občanství za milión dolarů

-

dnes 09:19 Mauricius nově umožní cizincům získat občanství výměnou...

Ind ušel přes 1300 kilometrů kvůli nedodrženému premiérovu slibu

-

dnes 03:00 Ind Muktikánt Bisvál se dal po krátké přestávce znovu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů