Zahraniční

Egypt nařídil okamžitou porážku všech prasat v zemi

obrazek

FOTO: Michaela Rehle, Reuters

29.4.2009 15:02 Egyptská vláda ve středu oznámila, že nařídila okamžité vybití všech vepřů v zemi. Jde o preventivní opatření před nákazou nového typu viru A/H1N1 prasečí chřipky. V Egyptě se zatím žádný člověk nenakazil.

Egyptské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že bude poraženo všech 300 000 vepřů v zemi. Vybíjení už začalo. Vepře v islámské zemi chová zhruba desetiprocentní menšina koptských křesťanů.

Káhira opakovaně uvedla, že nemá žádné podezření na nákazu, která mohla v Mexiku zabít až 159 lidí. První úmrtí na nákazu mezitím ohlásily Spojené státy, kde zemřelo 23měsíční dítě. [celá zpráva]

Nákaza se rozšířila i mimo americký kontinent, soused Egypta Izrael potvrdil dva nakažené.

Náměstek generálního ředitele Světové zdravotnické organizace Keiji Fukuda ve středu znovu prohlásil, že pozřením tepelně upraveného vepřového masa žádná nákaza nehrozí.

Prasečí chřipka
Způsobuje ji zmutovaný chřipkový virus typu A podtyp H1N1. Stejný vir způsobil na začátku století pandemii tzv.španělské chřipky. Nemoc se dobře šíří mezi ptáky a také mezi prasaty, která jsou k nemocem náchylná.
Z nich pak přejde na člověka. Přenosem z člověka na člověka vir dál mutuje, proto se proti němu tělo neumí bránit. Nikdy nelze předvídat, zda nově vzniklá mutace bude působit jen lehké příznaky, nebo vyvolá epidemie. Nynější "kombinace" vznikla právě zmutováním virů lidské, prasečí a ptačí chřipky.
Na běžnou chřipku nemoc nejčastěji umírají lidé s malou či oslabenou imunitou - starší lidé, děti či osoby, které právě prodělaly jinou těžkou nemoc. Nynější typ ale napadá především mladé lidi.
 

 

V kterých zemích byla potvrzena nákaza prasečí chřipkou

Tomáš Reiner, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Touha po svobodě přežila. Okupaci Československa připomněly i špičky EU

-

dnes 11:56 aktualizováno Touha po svobodě a demokracii přežila i...

Češi za svou zem nebojovali staletí, proto v '68 nepřišlo krveprolití, píšou v Rusku

-

dnes 11:14 aktualizováno Ruská média věnují značnou pozornost 50....

Trump se obává výpovědi před vyšetřovatelem Muellerem, raději se jí vyhne

-

dnes 09:41 Prezident Donald Trump se rozhodl zatím nevypovídat...

Rozhodnuto. Zbytek janovského mostu půjde k zemi co nejdřív

-

dnes 09:17 Příkaz ke stržení mostu v Janově, jehož zbytek začal v...

Janovský most zase podivně zní

-

dnes 07:08 Torzo zříceného dálničního mostu v Janově, v jehož...

Nová epidemie eboly v Kongu má už padesát obětí

-

dnes 06:41 Nejnovější epidemie eboly na východě Konga si vyžádala...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů