Zahraniční

Romové v ČR pociťují diskriminaci více než v jiných zemích

22.4.2009 17:13 Téměř dvě třetiny Romů v Česku zažily v posledních 12 měsících diskriminaci. Čeští Romové mají pocit, že jsou nerovnému zacházení vystaveni víc než Romové v dalších zemích s výjimkou Maďarska. Celých 83 procent z nich si myslí, že jsou diskriminováni. Vyplývá to z celoevropského průzkumu o situaci menšin, který na svých stránkách ve středu zveřejnila Agentura EU pro základní práva (FRA).

Zhruba 83 procent Romů v Česku si myslí, že diskriminace v zemi je rozšířená. Na Slovensku má stejný názor 80 procent Romů. V Maďarsku je o rozšířenosti nerovného zacházení přesvědčeno 90 procent místních Romů, v Řecku 78 procent, v Polsku 76 procent, v Rumunsku 41 procent a v Bulharsku 36 procent. Výzkum se soustředil na nerovné zacházení při hledání zaměstnání či bydlení, v práci, ve zdravotní péči, sociálních službách, v restauracích, obchodech a bankách. V posledních 12 měsících diskriminaci v těchto oblastech zažilo podle svých slov 64 procent Romů v ČR.

Ve službách se s diskriminací setkalo 42 procent českých Romů. Stejné zkušenosti má čtvrtinaRomů na Slovensku. Nejhorší byla situace v Polsku, kde si na nerovné zacházení ve službách stěžovalo 48 procent Romů.

Varovná čísla

Ředitel FRA Morten Kjaerum zdůraznil, že jde o první podobný průzkum. Považuje jej za velmi důležité: Šetření odhaluje skutečnou výši neoficiálních čísel počtu případů rasově motivovaných trestných činů a diskriminace v Evropě. Oficiální údaje o projevech rasismu jsou špičkou ledovce." 

Ze všech etnik podle nejvíce pociťují diskriminaci právě Romové, ze všech tázaných Romů v sedmi sledovaných zemích EU uvedl každý druhý, že se během posledních 12 měsíců stal obětí diskriminacemi. Na druhém místě jsou přistěhovalci se subsaharské a severní Afriky s 41 a 36 procenty. Za závažné Kjaerum považuje, že stanou-li se příslušníci menším oběťmi trestných činů nebo diskriminace, tak to neohlašují a pachatelé proto zůstávají nepotrestáni. Domnívají se, že by to k ničemu nevedlo. V některých zemích justici nevěří 100 procent romských respondentů

Průzkum se zaměřil na situaci přistěhovalců a příslušníků menšin ve všech 27 zemích EU. Zjišťoval, zda se setkávají s diskriminací. Zkušenosti Romů sledoval v sedmi státech - v České republice, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku a v Řecku.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Francouzi kvůli reformám vyšli do ulic, v Nantes musela policie nasadit těžkooděnce

-

dnes 17:54 Video: Francii ve čtvrtek ochromila stávka proti...

V rakouských restauracích se může dál kouřit, rozhodli poslanci. Zbytek EU má zákaz

-

dnes 15:32 aktualizováno V restauracích a barech v celém Rakousku...

Tlak na kvóty může vést k odchodu Česka z Unie, pohrozil Babiš

-

dnes 13:17 Český premiér v demisi Andrej Babiš v rozhovoru pro...

Pilota, který při show spadl s historickým letadlem, obvinili ze zabití 11 lidí

-

dnes 13:04 Video: Pilot Andrew Hill, který v roce 2015 havaroval s...

Savčenkovou zbavili imunity a zadrželi kvůli podezření z přípravy převratu

-

dnes 10:53 aktualizováno Ukrajinskou poslankyni Nadiju...

Uprchlíka odsoudili v Německu za znásilnění a vraždu studentky na doživotí

-

dnes 10:40 Video: aktualizováno Uprchlík Husajn K. byl ve čtvrtek...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby