Zahraniční

USA se podřídí všem našim rozhodnutím, tvrdí izraelský ministr

obrazek

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman

FOTO: Damir Sagolj, Reuters

22.4.2009 11:35 Spojené státy se podřídí rozhodnutím Izraele, jehož role je sblížit Washington s Moskvou, přičemž největší hrozbou není Írán, ale Afghánistán a Pákistán. Palestinský stát je navíc vyprázdněný slogan. Řekl to izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman.

„Věřte mi, Amerika přijme všechna naše rozhodnutí,“ řekl šéf izraelské diplomacie ve svém vůbec prvním rozhovoru pro noviny a to nikoliv izraelské, ale ruské. Později se nechvalně vyjádřil i na adresu mírového plánu arabských zemí, k němuž se nový kabinet přiklonil poté, co zavrhl předloňské dohody z Annapolisu.

Pronesl, že Palestinci nejsou s dokumentem moc obeznámení, přičemž nazval mírové řešení prostřednictvím vzniku palestinského státu hezkým, ovšem vyprázdněným sloganem.

Lieberman také řekl, že ruská role v blízkovýchodním mírovém procesu je nedostatečná a on to chce napravit. Izrael by podle něj také měl hrát roli prostředníka ve sbližování Washingtonu a Moskvy.

 

Bohužel vidíme hluboký cynismus vůči možnosti jakéhokoliv pokroku, a to nejen v Izraeli, ale i na palestinských územích a v arabských zemích. americký prezident Barack Obama

 

Ačkoliv po svém nedávném nástupu do funkce ministr varoval před rostoucí hrozbou z Íránu, teď je podle něj prioritou Afghánistán a Pákistán. Třetím nejhlavnějším problémem po Íránu je Irák, dodal.

Obama zve do Washingtonu

Rozkol mezi představami Palestinců a Izraelců se dál snaží řešit americký prezident Barack Obama. Do Washingtonu pozval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, prezidenta palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse i egyptského prezidenta Husního Mubaraka.

Podle Obamova mluvčího Roberta Gibbse se setkání uskuteční zřejmě ještě před prezidentovou cestou do Francie, která je naplánována na 6. června.

„Bohužel v současnosti vidíme hluboký cynismus vůči možnosti jakéhokoliv pokroku, a to nejen v Izraeli, ale i na palestinských územích a v arabských zemích. Chceme ustoupit od té propasti, ať už je to jakkoliv těžké,“ řekl Obama.

Tomáš Reiner, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Vyhoštění strážce Usámy z Německa vyústilo do právní pře

-

včera 23:18 Armin Laschet (57), premiér spolkové země Severní...

Krájení papeže z čokolády řeší prokuratura

-

včera 20:54 V jihopolských Wadowicích, kde přišel na svět papež...

Putin zpřístupnil utajované město, kde se vyráběl novičok

-

včera 19:53 Město Šichany, kde se měly vyrábět armádní jedy včetně...

Vietnamec z Prahy se v Berlíně přiznal k podílu na únosu krajana

-

včera 16:02 Muž podezřelý z podílu na loňském únosu vietnamského...

U Severního Kypru ztroskotala loď s migranty, nejméně 30 mrtvých

-

včera 15:11 aktualizováno U pobřeží Severního Kypru ztroskotala...

Nevěděli jsme, že voda stoupá, řekli thajští fotbalisté v jediném rozhovoru před návratem domů

-

včera 13:55 Dvanáct thajských fotbalistů, kteří byli před týdnem...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů