Zahraniční

USA se podřídí všem našim rozhodnutím, tvrdí izraelský ministr

obrazek

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman

FOTO: Damir Sagolj, Reuters

22.4.2009 11:35 Spojené státy se podřídí rozhodnutím Izraele, jehož role je sblížit Washington s Moskvou, přičemž největší hrozbou není Írán, ale Afghánistán a Pákistán. Palestinský stát je navíc vyprázdněný slogan. Řekl to izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman.

„Věřte mi, Amerika přijme všechna naše rozhodnutí,“ řekl šéf izraelské diplomacie ve svém vůbec prvním rozhovoru pro noviny a to nikoliv izraelské, ale ruské. Později se nechvalně vyjádřil i na adresu mírového plánu arabských zemí, k němuž se nový kabinet přiklonil poté, co zavrhl předloňské dohody z Annapolisu.

Pronesl, že Palestinci nejsou s dokumentem moc obeznámení, přičemž nazval mírové řešení prostřednictvím vzniku palestinského státu hezkým, ovšem vyprázdněným sloganem.

Lieberman také řekl, že ruská role v blízkovýchodním mírovém procesu je nedostatečná a on to chce napravit. Izrael by podle něj také měl hrát roli prostředníka ve sbližování Washingtonu a Moskvy.

 

Bohužel vidíme hluboký cynismus vůči možnosti jakéhokoliv pokroku, a to nejen v Izraeli, ale i na palestinských územích a v arabských zemích. americký prezident Barack Obama

 

Ačkoliv po svém nedávném nástupu do funkce ministr varoval před rostoucí hrozbou z Íránu, teď je podle něj prioritou Afghánistán a Pákistán. Třetím nejhlavnějším problémem po Íránu je Irák, dodal.

Obama zve do Washingtonu

Rozkol mezi představami Palestinců a Izraelců se dál snaží řešit americký prezident Barack Obama. Do Washingtonu pozval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, prezidenta palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse i egyptského prezidenta Husního Mubaraka.

Podle Obamova mluvčího Roberta Gibbse se setkání uskuteční zřejmě ještě před prezidentovou cestou do Francie, která je naplánována na 6. června.

„Bohužel v současnosti vidíme hluboký cynismus vůči možnosti jakéhokoliv pokroku, a to nejen v Izraeli, ale i na palestinských územích a v arabských zemích. Chceme ustoupit od té propasti, ať už je to jakkoliv těžké,“ řekl Obama.

Tomáš Reiner, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Kosovská opozice vypustila při jednání parlamentu v sále slzný plyn

-

dnes 16:25 Video: aktualizováno Kosovská opozice ve středu...

Otrávení špióna Skripala souvisí s ruskými volbami, tvrdí šéf britské diplomacie

-

dnes 15:27 Načasování útoku na bývalého dvojího agenta Sergeje...

Uprchlickou krizi nebudeme opakovat, slibovala poslancům Merkelová

-

dnes 15:25 Rozhodnutí přijmout běžence bylo správné, podobná...

Babiš se nabídl, že by mohl na unijním summitu zastupovat i Slovensko

-

dnes 14:45 aktualizováno Český premiér v demisi Andrej Babiš je...

Polsko bude chtít odškodnění od Německa za druhou světovou válku

-

dnes 14:18 Polsko bude hledat způsoby, jak získat od Německa...

Hawking bude pochován po boku Isaaca Newtona a Charlese Darwina

-

dnes 13:22 Popel zesnulého britského astrofyzika Stephena Hawkinga...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby