Zahraniční

Terorista z Bombaje obrátil, jeho přiznání si prý vynutili

18.4.2009 16:02 Hlavní podezřelý z teroristických útoků v Bombaji loni v listopadu, Pákistánec Azam Amir Kasab, který jako jediný z útočníků přežil, u soudu odvolal svá přiznání. Jeho právník podle BBC uvedl, že si ho na něm vyšetřovatelé vynutili silou.

Soud s Kasabem začal po odkladech v pátek. Mladík je obviněn z vedení války proti Indii, z vraždy 166 lidí a ze spiknutí. Podle obžaloby byl úder teroristů válečnou akcí naplánovanou v Pákistánu. Kasab tam byl vycvičen a obžaloba podle BBC tvrdí, že byl při výcviku přítomen i jeden armádní generál, který jej a další informoval o jejich námořní cestě do Bombaje s cílem zaútočit. Britský list The Times ovšem napsal, že jde o R. Sadatulaha s hodností plukovníka.

Indie už dříve uvedla, že útoky naplánovala pákistánská organizace Laškare Tajjaba, a to s vědomím vládních služeb. Pákistán to striktně odmítl, přiznal ale, že úder byl částečně plánován na jeho území.

Při útocích na hotely, restaurace, nádraží a židovské centru desetičlennou skupinou ozbrojenců zemřelo v Bombaji přes 170 lidí, včetně několika cizinců.

Kasabovi hrozí trest smrti. Jeho právník ale tvrdí, že by měl stanout před porotou pro mladistvé, protože mu ještě není 18 let. Žaloba to odmítá s tím, že Kasabovi je 21.

Žádost Kasabova zástupce, aby byla stažena všechna přiznání, která jeho klient učinil v únoru před vyšetřovateli, posoudí soudce.

Těla mrtvých teroristů nikdo nechce pohřbít

Těla devíti Kasabových kompliců, kteří při čtyřdenních obléháních zemřeli, zůstávají téměř pět měsíců v márnici. Nikdo se o ně nepřihlásil a představitelé místních muslimských organizací je odmítají pohřbít. Podle nich zhanobili muslimskou víru, uvedla stanice CNN.

 

 

Tomáš Reiner, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Trump nechal Putina pozvat do Washingtonu

-

dnes 23:05 Americký prezident Donald Trump požádal svého poradce...

USA považují Guccifera 2.0 za důkaz vměšování Moskvy

-

dnes 21:06 Původně se za pseudonymem Guccifer skrýval rumunský...

V Popradu vyhlásili kvůli bleskovým povodním mimořádný stav

-

dnes 20:21 Video: Z důvodu přetrvávajících dešťů a lokálních...

Problém vyřešen, belgická letiště opět přijímají

-

dnes 17:35 aktualizováno Belgie ve čtvrtek vpodvečer na několik...

O zapojení Rusů do otrav novičokem nevíme, vyvrací spekulace britský politik

-

dnes 15:42 Za divokou spekulaci označil ve čtvrtek náměstek...

Putin hodnotí schůzku s Trumpem jako úspěch, který se mocné skupiny snaží popřít

-

dnes 14:36 Helsinský summit s americkým prezidentem Donaldem...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů