Kultura

Česká televize se soudí s finanční kontrolou

obrazek

Generální ředitel ČT Jiří Janeček tvrdí, že poplatníka se spor nedotkne.

FOTO: Milan Malíček, Právo

17.4.2009 11:11 Finanční úřad pro Prahu 2 dokončil kontrolu hospodaření České televize (ČT) a v nejbližší době zveřejní výměr daňového nedoplatku. „Česká televize se s úřadem soudí a kontrolu považuje za nezákonnou,“ reagoval mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Již dříve některá média informovala, že ČT bude muset zaplatit daňový nedoplatek až jednu miliardu korun. „Kdo mluví o miliardě, neví, o čem mluví, je to nesmysl,“ uvedl generální ředitel ČT Jiří Janeček na středečním jednání Rady ČT, kde se o kontrole hovořilo.

„Takové informace jsou zavádějící a nepravdivé. TV poplatníka to nebude stát vůbec nic,“ dodal. Jde o odborný metodický spor. Zástupci televize se domnívají, že kontrola byla nezákonná, protože začala v období tzv. prekluzivní lhůty, po jejímž uplynutí již nelze daň vyměřit.

Kontrolu zahájila finanční skupina na úřadu pro Prahu 2, ačkoliv by to mělo být na finančním úřadu pro Prahu 4. Podle nálezu Ústavního soudu daňovou kontrolu může provádět kontrolní orgán pouze v případě, že k tomu má jasná a pádná podezření.

„Žádná taková podezření správce daně České televizi nesdělil, a proto je zahájení takové kontroly nezákonné,“ uvedla zástupkyně daňového poradce ČT Helena Navrátilová. Správci daně napadají tvorbu Fondu televizních poplatků. Kontrolní pracovníci se neshodli na tom, co by mělo být zahrnováno do základu daně.

ČT je přesvědčena, že je oprávněna vytvářet Fond televizních poplatků, protože do něj ukládá svoje zdroje, které čerpá do výnosů tehdy, když je potřebuje na úhradu nákladů. V době, kdy souvisí s náklady, na které jsou určeny, zahrnuje je do výsledku hospodaření, a z něj se poté vyměřuje základ daně.

Jana Perglerová, ČTK, Právo

nahoru

Kultura:

Zemřel režisér Petr Weigl známý adaptací opery Radúz a Mahulena

-

včera 19:25 Ve věku 79 let zemřel režisér Petr Weigl, který byl...

Orlická brána je festival pro všechny. Prošli jí Oceán, Sabina Křováková, Švihadlo i divadelníci

-

včera 12:15 Ve východočeském Žamberku se v pátek a sobotu odehrál...

Festival Mighty Sounds drží laťku nahoře

-

včera 11:34 Na táborské letiště Čápův dvůr se o víkendu jako...

RECENZE: Ženská sexualita ve švédském komiksu

-

včera 11:13 Švédská historička myšlení Liv Strömquistová se...

Herečka Anna Fialová: Umím jít za svým, ale ne zběsile jako Helena

-

včera 10:15 V letošní novince Letních shakespearovských slavností,...

Rok 1968 jako silné umělecké téma

-

včera 06:55 Západočeská galerie v Plzni připravila výstavu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů