Kultura

Obláčky Lennonovy vdovy Yoko Ono mají pomoci autistům

obrazek

Yoko Ono a její obraz Slib

FOTO: Eric Thayer, Reuters

14.4.2009 10:36 Japonská umělkyně a vdova po zakladateli Beatles Johnu Lennonovi Yoko Ono vystavila své nové dílo v New Yorku při příležitosti Světového dne autismu. Má být vydraženo ve prospěch postižených, uvedla BBC.

Přes dva metry vysoký obraz nazvaný Slib stojí v newyorské budově OSN. Připomíná skládanku puzzle a znázorňuje nebe s mráčky. Jednotlivé kousky je možné vyndat, vydražit a nechat si je podepsat od autorky.

Yoko Ono doufá, že všech šedesát sedm kousíčků obrazu se jednou zase spojí, až lidé objeví, jak léčit autismus: "Jakmile se najde řešení autismu, nebe se zase zatřpytí ve své původní kráse, bez děr."

Podle odborných odhadů trpí autismem na světě 35 až 67 miliónů lidí. "Lidé se často domnívají, že autismus je nemocí rozvinutých zemí, není," řekl na tiskové konferenci chilský ambasador Heraldo Munoz. Podle něj je nyní autismus diagnostikován u více dětí, než třeba cukrovka, rakovina a  Downův syndrom.

Yoko Ono je považována za velmi avantgardní výtvarnou umělkyni a hudebnici. Její díla ještě v dnešní době vzbuzují veřejné pohoršení jako např. v Liverpoolu v roce 2004. Tehdy zaplavila město letáky, pohlednicemi a plakáty s ženskými prsy a pochvou. Dílo se jmenovalo "Moje maminka byla krásná" a bylo věnováno matce Johna Lennona. Ono řekla, že chtěla, aby dílo působilo nevinně. Jak ale ukázala anketa BBC, 92 procent běžných obyvatel města dílo uráželo a žádali jeho stažení.

Stanislav Dvořák, Novinky

nahoru

Kultura:

Česká a slovenská grafika mají dobrý kořínek

-

dnes 14:14 Pražská Galerie Millennium prezentuje do 4. března...

Berlinale v polovině: konečně výborný film. Joaquin Phoenix se představil jako ochrnutý karikaturista

-

dnes 12:19 Až do poloviny nepřinesl hlavní program 68. ročníku...

Zemřel skladatel a houslista Evžen Zámečník, bylo mu 79 let

-

dnes 10:26 Po dlouhé nemoci zemřel v pondělí hudební skladatel,...

Nolan odmítá Bonda, pravděpodobně to padne na Dannyho Boyla

-

dnes 10:08 Daniel Craig se chce vrátit v roli Jamese Bonda, ale...

RECENZE: Zpěv Emeli Sandé je balzám na srdce

-

dnes 09:25 Když britská zpěvačka Emeli Sandé vydala předloni své...

Tvář vody vychází po filmu i knižně

-

dnes 08:38 Tvář vody je unikátní projekt, ve kterém se dva umělci,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby