Kultura

Obláčky Lennonovy vdovy Yoko Ono mají pomoci autistům

obrazek

Yoko Ono a její obraz Slib

FOTO: Eric Thayer, Reuters

14.4.2009 10:36 Japonská umělkyně a vdova po zakladateli Beatles Johnu Lennonovi Yoko Ono vystavila své nové dílo v New Yorku při příležitosti Světového dne autismu. Má být vydraženo ve prospěch postižených, uvedla BBC.

Přes dva metry vysoký obraz nazvaný Slib stojí v newyorské budově OSN. Připomíná skládanku puzzle a znázorňuje nebe s mráčky. Jednotlivé kousky je možné vyndat, vydražit a nechat si je podepsat od autorky.

Yoko Ono doufá, že všech šedesát sedm kousíčků obrazu se jednou zase spojí, až lidé objeví, jak léčit autismus: "Jakmile se najde řešení autismu, nebe se zase zatřpytí ve své původní kráse, bez děr."

Podle odborných odhadů trpí autismem na světě 35 až 67 miliónů lidí. "Lidé se často domnívají, že autismus je nemocí rozvinutých zemí, není," řekl na tiskové konferenci chilský ambasador Heraldo Munoz. Podle něj je nyní autismus diagnostikován u více dětí, než třeba cukrovka, rakovina a  Downův syndrom.

Yoko Ono je považována za velmi avantgardní výtvarnou umělkyni a hudebnici. Její díla ještě v dnešní době vzbuzují veřejné pohoršení jako např. v Liverpoolu v roce 2004. Tehdy zaplavila město letáky, pohlednicemi a plakáty s ženskými prsy a pochvou. Dílo se jmenovalo "Moje maminka byla krásná" a bylo věnováno matce Johna Lennona. Ono řekla, že chtěla, aby dílo působilo nevinně. Jak ale ukázala anketa BBC, 92 procent běžných obyvatel města dílo uráželo a žádali jeho stažení.

Stanislav Dvořák, Novinky

nahoru

Kultura:

ŽEBŘÍČEK: Jurský svět razantně nastoupil do kin

-

dnes 15:19 Jurský svět: Zánik říše se stal při víkendové premiéře...

GLOSA: Bacha na muzikál. Může vás změnit v gaye, varují Maďaři

-

dnes 14:12 Světová média si povšimla maďarské kauzy, která jako by...

PKO hraje Brucha s Pavlem Šporclem

-

dnes 14:05 Pražský komorní orchestr zakončí v úterý koncertem v...

Shakespeare začne od Dobrého konce

-

dnes 12:58 Premiéra málo známé Shakespearovy komedie Dobrý konec...

RECENZE: Hábova šestinotónová vize spravedlivé společnosti

-

dnes 12:33 Originální zážitek připravilo zahájení čtvrtého ročníku...

Prvních 10 procent vstupenek do Varů se prodalo za pět minut

-

dnes 11:26 Pouhých pět minut stačilo milovníkům filmu, aby si v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů