Zahraniční

Ulice Sofie zavalily odpadky, vláda kvůli zápachu vyhlásila stav nouze

obrazek

Profimedia.cz

9.4.2009 21:49 Ulice hlavního bulharského města Sofie se ocitly pod horami odpadků. Příčinou je spor mezi městem a firmou starající se o odvoz odpadu. Vláda kvůli zápachu v ulicích vyhlásila stav nouze. Podle opozice tím jen odvrací pozornost od svých korupčních skandálů a hospodářské krize.

Sofii trápí odpadky již řadu týdnů. Podle bulharského premiéra Sergeje Staniševa představují za současných stoupajících teplot vážná zdravotní rizika. Město je prý neschopné tento problém samo vyřešit. Radnice ale nařčení odmítá s tím, že situace se v poslední době znatelně zlepšila.

Smetí se na ulicích metropole začalo hromadit poté, co mezi městem a firmou, která měla odvoz odpadu na starosti, došlo ke sporu o finanční vyrovnání. O úklid smetí se sice stará jiná společnost, ta ale zatím nedokázala ulice zbavit nepořádku. 

Problematické je také to, že město může ukládat odpad pouze na jednu skládku. Ta je však  přeplněná. Popeláři ho proto musí odvážet na jiná úložiště v různých částech Bulharska.

V Bulharsku se v létě uskuteční volby do národního a Evropského parlamentu. Předvolební průzkumy ukazují, že 80 procent ze 7,6miliónové populace státu si přeje odchod současné socialistické vlády. Průzkumy naopak vede charismatický starosta Sofie Bojko Borisov, někdejší bodyguard posledního bulharského komunistického prezidenta. Devětačtyřicetiletý Borisov před dvěma lety založil stranu Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB), aby prý skoncoval s korupcí a úpadkem politických špiček.

 

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Vyhoštění strážce Usámy z Německa vyústilo do právní pře

-

včera 23:18 Armin Laschet (57), premiér spolkové země Severní...

Krájení papeže z čokolády řeší prokuratura

-

včera 20:54 V jihopolských Wadowicích, kde přišel na svět papež...

Putin zpřístupnil utajované město, kde se vyráběl novičok

-

včera 19:53 Město Šichany, kde se měly vyrábět armádní jedy včetně...

Vietnamec z Prahy se v Berlíně přiznal k podílu na únosu krajana

-

včera 16:02 Muž podezřelý z podílu na loňském únosu vietnamského...

U Severního Kypru ztroskotala loď s migranty, nejméně 30 mrtvých

-

včera 15:11 aktualizováno U pobřeží Severního Kypru ztroskotala...

Nevěděli jsme, že voda stoupá, řekli thajští fotbalisté v jediném rozhovoru před návratem domů

-

včera 13:55 Dvanáct thajských fotbalistů, kteří byli před týdnem...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů