Zahraniční

Ulice Sofie zavalily odpadky, vláda kvůli zápachu vyhlásila stav nouze

obrazek

Profimedia.cz

9.4.2009 21:49 Ulice hlavního bulharského města Sofie se ocitly pod horami odpadků. Příčinou je spor mezi městem a firmou starající se o odvoz odpadu. Vláda kvůli zápachu v ulicích vyhlásila stav nouze. Podle opozice tím jen odvrací pozornost od svých korupčních skandálů a hospodářské krize.

Sofii trápí odpadky již řadu týdnů. Podle bulharského premiéra Sergeje Staniševa představují za současných stoupajících teplot vážná zdravotní rizika. Město je prý neschopné tento problém samo vyřešit. Radnice ale nařčení odmítá s tím, že situace se v poslední době znatelně zlepšila.

Smetí se na ulicích metropole začalo hromadit poté, co mezi městem a firmou, která měla odvoz odpadu na starosti, došlo ke sporu o finanční vyrovnání. O úklid smetí se sice stará jiná společnost, ta ale zatím nedokázala ulice zbavit nepořádku. 

Problematické je také to, že město může ukládat odpad pouze na jednu skládku. Ta je však  přeplněná. Popeláři ho proto musí odvážet na jiná úložiště v různých částech Bulharska.

V Bulharsku se v létě uskuteční volby do národního a Evropského parlamentu. Předvolební průzkumy ukazují, že 80 procent ze 7,6miliónové populace státu si přeje odchod současné socialistické vlády. Průzkumy naopak vede charismatický starosta Sofie Bojko Borisov, někdejší bodyguard posledního bulharského komunistického prezidenta. Devětačtyřicetiletý Borisov před dvěma lety založil stranu Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB), aby prý skoncoval s korupcí a úpadkem politických špiček.

 

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Francouzi kvůli reformám vyšli do ulic, v Nantes musela policie nasadit těžkooděnce

-

dnes 17:54 Video: Francii ve čtvrtek ochromila stávka proti...

V rakouských restauracích se může dál kouřit, rozhodli poslanci. Zbytek EU má zákaz

-

dnes 15:32 aktualizováno V restauracích a barech v celém Rakousku...

Tlak na kvóty může vést k odchodu Česka z Unie, pohrozil Babiš

-

dnes 13:17 Český premiér v demisi Andrej Babiš v rozhovoru pro...

Pilota, který při show spadl s historickým letadlem, obvinili ze zabití 11 lidí

-

dnes 13:04 Video: Pilot Andrew Hill, který v roce 2015 havaroval s...

Savčenkovou zbavili imunity a zadrželi kvůli podezření z přípravy převratu

-

dnes 10:53 aktualizováno Ukrajinskou poslankyni Nadiju...

Uprchlíka odsoudili v Německu za znásilnění a vraždu studentky na doživotí

-

dnes 10:40 Video: aktualizováno Uprchlík Husajn K. byl ve čtvrtek...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby