Kultura

Milada Horáková v dokumentu Olgy Sommerové

obrazek

Pěvkyně a herečka Soňa Červená v inscenaci opery Zítra se bude…

FOTO: Hana Smejkalová, Právo

9.4.2009 15:31 Dosti opožděně se v době téměř 20 let od listopadu 1989 objevují inscenace a filmy, které zpracovávají a připomínají českou hrdinku 20. století Miladu Horákovou, která byla v procesech 50. let popravena komunistickou zvůlí.

Svým pohledem na největší hrdinský osud „českého ženství“ 20. století přispěla i zkušená a ceněná dokumentaristka Olga Sommerová. Nejenže zpracovává filmovou biografii Horákové, ale natočila i dokument o operním zpracování politické vraždy, které uvedli autor libreta a hudby Aleš Březina s režisérem Jiřím Nekvasilem a pěvkyní Soňou Červenou loni v Národním divadle pod názvem Zítra se bude...

Tenhle její film – naproti tomu nazvaný krkolomně Do samoty v tanci – uvádí ČT2 ve čtvrtek ve 20 hodin.

Sommerové dílko těží ze zajímavého spojení archívních záběrů ze soudního přelíčení s operní hudbou i prostřihy z inscenace, které o to více odhalují zvráceně divadelní charakter režimem zinscenovaného procesu. Navíc Nekvasilova režie se vyžívá v portrétování zla a nenávisti zfanatizované moci, které sloužili prospěcháři i prokurátoři – všichni Toníčkové či Brožové-Polednové, jimž „se pak při popravě udělalo špatně, až do nich museli nalít koňak“.

Po dvaceti letech

Nad nenadálou konjunkturou příběhu Horákové po dvacetiletém mlčení zůstává rozum stát – anebo snad právě ta dobře vypovídá o zahnívání stále post-socialistické společnosti. Zatímco jedni nechtějí radši ani vzpomínat, co jsme také byli, druzí o to více ukazují na socialistické krváky, jako by chtěli říkat: Podívejte se, to byla monstra, my už jsme úplně jiní.

Když ale sledujete dnešní spor o „justiční mafii“ či případy politiků, kteří se jali údajně vydírat své kolegy nebo zastrašovat podřízenou – je skutečně pravda, že už se nás minulost netýká? Že jsme z toho venku? Že dávné fantómy neobcházejí i naši svobodu a demokracii?

Michal Procházka, Právo

nahoru

Kultura:

Ředitel Festivalu krátkých filmů Praha: Důvodů, proč točit kraťasy, je spousta

-

dnes 16:10 Od středy hostí pražská kina Světozor a Pilotů už 13....

Bubeník Tony Buck nabídne zvukové koláže

-

dnes 14:18 Tony Buck, který zahraje 25. ledna v klubu Punctum,...

Zemřel režisér Policejní akademie Hugh Wilson

-

dnes 14:13 Režisér Hugh Wilson zemřel v neděli v americkém...

Robert Plant potěší české fanoušky v Pardubicích

-

dnes 12:41 Už 31. července zavítá opět do ČR žijící legenda,...

Nominacím na Českého lva dominuje Bába z ledu. Šanci mají i Roden a Voříšková

-

dnes 11:36 Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vyhlásila...

Woodyho Allena se zastal Alec Baldwin: Tohle není fér

-

dnes 10:29 Poté, co se od Woodyho Allena začali distancovat herci...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby