Domácí

Topolánek: chci sestavit vládu, ale nemusím v ní být

Mirek Topolánek (ODS)

ZDROJ: Stream.cz

31.3.2009 15:21 (aktualizováno: 31.3.2009 15:50) Premiér Mirek Topolánek v úterý prohlásil, že očekává, že ho prezident jako předsedu nejsilnější strany pověří k sestavení nové vlády, ale zároveň připustil, že by v ní nemusel figurovat. Představil také čtyři varianty dovládnutí současného kabinetu.

Topolánek řekl, že ODS v rámci ústavních zvyklostí předpokládá, že prezident pověří jejího předsedu sestavením nového kabinetu. "Tato podmínka ale automaticky neznamená, že musí stanout v jeho čele. Naopak, v zájmu dosažení široké politické shody jsme připraveni na to, že zde s podporou všech demokratických stran vznikne kabinet složený z nestraníků," dodal Topolánek.

K úternímu vyjádření Jiřího Paroubka, že se strany shodly na vládě odborníků, Topolánek zažertoval, že kabinet odborníků měla Česká republika do minulého týdne, než jí byla vyslovena nedůvěra.

ČTĚTE TAKÉ: Jiří Paroubek: Dohodli jsme se na vládě odborníků

Možné podoby konce nynější vlády zahrnují podle Topolánka variantu maximalistickou, která by předpokládala, že nynější kabinet povládne do předčasných voleb. Podle varianty optimální by byl u moci do konce českého předsednictví.

Celý text prohlášení Mirka Topolánka čtěte zde

Další variantou je takzvaná realistická, podle níž by vláda byla u moci do voleb do Evropského parlamentu a konečně variantu minimalistickou, která by předpokládala, že  vláda zůstane v čele státu pouze do doby, než budou schváleny protikrizové zákony.

Varianty jsou pojmenovány s ohledem na vliv na ČR, ne podle toho, jak vyhovují ODS, zdůraznil premiér. Topolánek také zdůraznil, že občanští demokraté nemají pro další jednání žádné předbvěžné podmínky a jsou připraveni jednat o všech variantách. Odmítl pouze přímou či nepřímou podporu komunistů, která by podle jeho slov byla popřením polistopadového vývoje.

Premiér zopakoval, že ODS i nadále preferuje co nejrychlejší vypsání voleb, nicméně připustil, že jako realistická a akceptovatelná se jeví varianta, že by volby byly v polovině října.

Jaroslav Soukup, Novinky

nahoru

Domácí:

Odvolat Okamuru? Poslanci ANO rozpolceni

-

dnes 04:00 Babišovi poslanci se dostali do delikátní situace....

Naganský expres míří do muzea

-

dnes 02:30 Záchrana „Naganského expresu“ se po několika letech...

Účastníci piety na pražském Újezdě varovali před plíživým návratem totality

-

včera 19:30 Před plíživým návratem totality a umělým rozdělováním...

V Olomouci prasklo kvůli mrazu potrubí, část města se ocitla bez vody

-

včera 18:35 Video: aktualizováno Celá městská část Nová Ulice v...

Hamáček: Vidím jako větší výhodu být přímo ve vládě

-

včera 17:11 Sociální demokracie by se měla vlády raději účastnit...

Třeskuté mrazy jen tak nepoleví

-

včera 16:56 Česko zažívá nejchladnější období letošní zimy a...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby