Kultura

Jsem muž, jsem Bůh, jsem Macháček

31.3.2009 16:08 Proti skupině Mig 21 sice lze mít muzikantské výhrady (vévodit jim bude výhrada k dětsky naivnímu nezpěvu Jiřího Macháčka), ale živé CD Mig 21 a Lelek Orchestra Naživo tak nádherně baví, že i člověk, který by skupinu normálně neposlouchal, musí popustit uzdu úsměvu. A možná si i s Macháčkem trochu zabroukat.

Macháčkovo "brm-brm"a "trů-trů" je svým způsobem kouzelné a jeho hlášky "Začínám být dojat, a to není dobře" nebo "Jsem muž, jsem Bůh, jsem Gott" také vykonají svou práci. Navíc skupina hraje čím dál lépe a texty o malotraktorech, dnešním světě kompjůtrů či cikánských holkách, které píšou nožem na záda, představují v současném českém popu nadprůměrnou kvalitu.

Skutečně výjimečná je ale na tomto albu spolupráce s velkým orchestrem, který je zvyklý hrát klasickou hudbu, ale přitom neztratil ani smysl pro humor. To spojení není samoúčelné, nejde o to, že by Mig 21 po vzoru Metalliky odehrál hity a v pozadí by úpěly dojemné smyčce, orchestr hraje kreativně a někdy dost "ulítle".

Klasici blbnou "na kvadrát". Přidávají do jednoduchých migovských písniček různé skryté žerty a citace. Naznačují dechovku, staromódní jazzový big band nebo mohutnou sílu velkých amerických funkových projektů. Největší "pecka" alba je ovšem Smetanova Vltava postavená na funky rytmice - chytré a současně správně úchylné, přesně ve stylu Mig 21.   

Mig 21 a Lelek Orchestra: Naživo Sony BMG 2009 

Stanislav Dvořák, Novinky

nahoru

Kultura:

Isabelle Hupertová přijela na Berlinale jako prostitutka Eva

-

včera 15:48 Žádný z filmů hlavního programu prvního festivalového...

Obrazy Honzy Homoly hrají všemi barvami

-

včera 10:12 Kytarista a zpěvák skupiny Wohnout Honza Homola...

RECENZE: Antická Ifigenie v melodrama proměněná

-

včera 08:00 Jako první inscenaci v novém roce uvedlo pražské...

Písničkářka Veronika Wildová: Už se nebojím dělat si legraci

-

včera 07:23 Veronika Wildová je česká písničkářka, která se na...

Dan Bárta: Noty neumím, v tom jsem negramot

-

17.2. 10:07 Zpěvák, textař a skladatel Dan Bárta vyjede se...

Do kin jde objev americké nezávislé scény The Florida Project

-

17.2. 07:19 Nominaci na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby