Zahraniční

Stojím o mír s Palestinci, řekl Netanjahu

25.3.2009 10:47 Designovaný izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu prohlásil, že jeho koaliční vláda chce usilovat o mírovou dohodu s Palestinci. Mír je pro všechny izraelské vlády trvalým cílem, řekl na tiskové konferenci v Jeruzalémě. Jeho slova přicházejí v době, kdy se objevují obavy, že Netanjahuova tvrdá linie zmrazí mírový proces, jakmile se ujme vlády, napsala agentura AP.

Netanjahu uvedl, že chce jednat s palestinskou samosprávou a usilovat o rozvoj palestinské ekonomiky. Palestinci podle něho musejí pochopit, že jeho vláda je partnerem pro mírové rozhovory.

Netanjahu již získal většinovou podporu 66 ze 120 poslanců parlamentu, když v úterý uzavřel koaliční dohodu se Stranou práce. V ní se Netanjahův Likud zavázal pokračovat v mírových jednáních s Palestinci a dodržovat dohody, které s nimi byly v minulosti uzavřeny. Dohoda podle rozhlasu také stanoví, že Izrael bude nadále postupovat proti nelegální výstavbě osad na okupovaném palestinském západním břehu Jordánu.

Šéfa labouristů Ehuda Baraka někteří straničtí kolegové za dohodu s Netanjahuem kritizovali. Podle nich jednal jednostranně a chce si za každou cenu udržet moc. Barak kontroval tvrzením, že Strana práce zmírní extrémní tendence některých koaličních členů. Designovaný premiér Netanjahu má totiž také podporu ultrapravicové strany ruských přistěhovalců Izrael je náš domov a ultrakonzervativní náboženské strany Šas (Sefardské sdružení strážců tóry). 

Americký prezident Barack Obama v noci na středu v Bílém domě prohlásil, že současný stav izraelsko-palestinského konfliktu považuje za neudržitelný.

rei, Novinky, ČTK, Ha´arec

nahoru

Zahraniční:

Prokuratura USA obvinila bývalého agenta CIA z úniku tajných informací

-

dnes 06:25 Americká prokuratura v pondělí oficiálně obvinila...

Kim jedná v Číně

-

dnes 06:20 aktualizováno Severokorejský vůdce Kim Čong-un dnes...

V Itálii po 12 letech vyšetřování zatkli 104 lidí podezřelých z napojení na mafii

-

včera 22:02 aktualizováno Italská policie v pondělí zatkla 104...

Říkat mi můžeš pane prezidente, napomenul Macron mladíka

-

včera 21:10 Francouzský prezident Emmanuel Macron napomenul v...

Střelec v centru švédského Malmö zranil pět lidí

-

včera 21:10 aktualizováno Nejméně pět lidí, z toho tři vážně,...

Zakládáme sekci vesmírných sil, oznámil Trump

-

včera 18:53 aktualizováno Americké ministerstvo obrany bude mít...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů