Zahraniční

Stojím o mír s Palestinci, řekl Netanjahu

25.3.2009 10:47 Designovaný izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu prohlásil, že jeho koaliční vláda chce usilovat o mírovou dohodu s Palestinci. Mír je pro všechny izraelské vlády trvalým cílem, řekl na tiskové konferenci v Jeruzalémě. Jeho slova přicházejí v době, kdy se objevují obavy, že Netanjahuova tvrdá linie zmrazí mírový proces, jakmile se ujme vlády, napsala agentura AP.

Netanjahu uvedl, že chce jednat s palestinskou samosprávou a usilovat o rozvoj palestinské ekonomiky. Palestinci podle něho musejí pochopit, že jeho vláda je partnerem pro mírové rozhovory.

Netanjahu již získal většinovou podporu 66 ze 120 poslanců parlamentu, když v úterý uzavřel koaliční dohodu se Stranou práce. V ní se Netanjahův Likud zavázal pokračovat v mírových jednáních s Palestinci a dodržovat dohody, které s nimi byly v minulosti uzavřeny. Dohoda podle rozhlasu také stanoví, že Izrael bude nadále postupovat proti nelegální výstavbě osad na okupovaném palestinském západním břehu Jordánu.

Šéfa labouristů Ehuda Baraka někteří straničtí kolegové za dohodu s Netanjahuem kritizovali. Podle nich jednal jednostranně a chce si za každou cenu udržet moc. Barak kontroval tvrzením, že Strana práce zmírní extrémní tendence některých koaličních členů. Designovaný premiér Netanjahu má totiž také podporu ultrapravicové strany ruských přistěhovalců Izrael je náš domov a ultrakonzervativní náboženské strany Šas (Sefardské sdružení strážců tóry). 

Americký prezident Barack Obama v noci na středu v Bílém domě prohlásil, že současný stav izraelsko-palestinského konfliktu považuje za neudržitelný.

rei, Novinky, ČTK, Ha´arec

nahoru

Zahraniční:

Britský instruktor zachránil parašutistu při nácviku seskoku, sám se zabil

-

dnes 22:01 Smrtelná zranění utrpěl anglický instruktor Carl Marsh...

Dvanáctiletý mexický školák naboural s autem plným dětí. Pět mrtvých, tři zranění

-

dnes 21:13 Dvanáctiletý mexický chlapec nezvládl řízení auta...

Na Slovensku se šíří nová droga, užívají ji i děti

-

dnes 20:12 Na jihu Slovenska se rozšířila nová droga, kterou užívá...

Polská církev chce posunout hranici pro prodej tvrdého alkoholu na 21 let

-

dnes 18:01 Polská katolická církev přišla s plánem, který má...

Evropany kosí chřipka. Německo hlásí přes stovku mrtvých a plné nemocnice

-

dnes 16:18 Letošní chřipková epidemie si v Německu vyžádala už 102...

V Rakousku zadrželi český autobus s migranty a se šesti kily konopí

-

dnes 15:45 aktualizováno Rakouská policie v pondělí objevila v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby