Cestování

V Japonsku připravují zákaz kouření na veřejných prostranstvích

obrazek

Ve vlaku si v Japonsku už nezapálíte.

Profimedia.cz

24.3.2009 13:00 Japonsko se přidá k zemím, kde platí nekuřácký zákon. Vyhlásí zákaz kouření na takových místech, jako jsou nemocnice, vládní úřady či hromadné dopravní prostředky, aby chránilo nekuřáky před pasivním kouřením. Uvádí to místní sdělovací prostředky.

Ministerstvo zdravotnictví podle nich tento krok hodlá oznámit příští měsíc. Prozatím ze zákazu kouření budou vyjmuty restaurace a hotely z obavy, aby tento krok nepoškodil jejich podnikání. Zatím veřejná zařízení v Japonsku jen musejí ze zákona vyhradit kuřácké prostory, ale studie prokázaly, že to není dost, aby se zabránilo šíření kouře.

K vypovězení kuřáků z veřejných prostor přistupuje stále více zemí Evropské unie. Cigaretu, doutník či dýmku není možné spatřit například v britských, irských, francouzských, nizozemských, italských nebo skandinávských restauracích. Zákaz kouření v barech platí také ve většině německých spolkových republik.

Nové zákazy kouření na Slovensku, v Řecku a Chorvatsku

Na Slovensku od 1. dubna 2009 začne platit novela, která vymezuje pro nekuřáky v restauracích minimálně polovinu plochy, která musí být oddělena od ostatního prostoru zdí. Pokud v restauraci nebude možné provést tuto stavební úpravu, bude celá nekuřácká.

Řecko uspíší o půl roku zákaz kouření ve veřejných prostorách. Opatření, které se dotkne kaváren, restaurací, diskoték i nočních klubů, vstoupí v platnost 1. července 2009 namísto 1. ledna 2010. Řekové patří v EU k zemím s nejvyšším počtem kuřáků na hlavu. Podle ministerstva zdravotnictví kouří 45 procent dospělých Řeků. Už nyní v zemi platí zákaz kouření v nemocnicích a autech taxislužby.

Chorvatsko schválilo nekuřácký zákon minulý rok v říjnu, ale v platnost se zákon dostává postupně. Počítá se zákazem kouření v úřadech, barech, restauracích, školách, nemocnicích a kavárnách. Jedinou výjimku představují psychiatrické léčebny.

Za porušení zákona bude majitelům hrozit pokuta až do výše 150 000 kun (asi 520 000 Kč). Nový zákon chce také omezit reklamní kampaně propagující kouření.

Ivan Vilček, Lucie Poštolková, Novinky, ČTK, DPA, Právo

nahoru

Cestování:

Do Izraele za pětinu. British Airways ruší omylem podceněné letenky

-

dnes 17:59 Britská letecká společnost British Airways zrušila...

Trojnožka i sloní zadek. Nová pražská rozhledna Doubravka upoutá už svým tvarem

-

dnes 16:55 Video: Unikátní kombinace rozhledny a uměleckého díla...

Nejstarší česká čistírna odpadních vod z ptačího pohledu

-

dnes 16:04 Video: Původně hrozilo její zboření, ale nenašly se...

Na bývalém iráckém bojišti vzniká přírodní rezervace

-

dnes 14:25 Video: Jeden z kuvajtských investorů začal na bývalém...

Africká Keňa: Láska na druhý pohled

-

dnes 11:37 Obrazem: Hana Hindráková (35) vystoupila z letadla v...

Pro dospělé Gaudí, pro děti Akvárium. Co stihnout v Barceloně za 48 hodin

-

dnes 09:13 Obrazem: Památky, Gaudího architektura a jídlo....Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů