Cestování

V Japonsku připravují zákaz kouření na veřejných prostranstvích

obrazek

Ve vlaku si v Japonsku už nezapálíte.

Profimedia.cz

24.3.2009 13:00 Japonsko se přidá k zemím, kde platí nekuřácký zákon. Vyhlásí zákaz kouření na takových místech, jako jsou nemocnice, vládní úřady či hromadné dopravní prostředky, aby chránilo nekuřáky před pasivním kouřením. Uvádí to místní sdělovací prostředky.

Ministerstvo zdravotnictví podle nich tento krok hodlá oznámit příští měsíc. Prozatím ze zákazu kouření budou vyjmuty restaurace a hotely z obavy, aby tento krok nepoškodil jejich podnikání. Zatím veřejná zařízení v Japonsku jen musejí ze zákona vyhradit kuřácké prostory, ale studie prokázaly, že to není dost, aby se zabránilo šíření kouře.

K vypovězení kuřáků z veřejných prostor přistupuje stále více zemí Evropské unie. Cigaretu, doutník či dýmku není možné spatřit například v britských, irských, francouzských, nizozemských, italských nebo skandinávských restauracích. Zákaz kouření v barech platí také ve většině německých spolkových republik.

Nové zákazy kouření na Slovensku, v Řecku a Chorvatsku

Na Slovensku od 1. dubna 2009 začne platit novela, která vymezuje pro nekuřáky v restauracích minimálně polovinu plochy, která musí být oddělena od ostatního prostoru zdí. Pokud v restauraci nebude možné provést tuto stavební úpravu, bude celá nekuřácká.

Řecko uspíší o půl roku zákaz kouření ve veřejných prostorách. Opatření, které se dotkne kaváren, restaurací, diskoték i nočních klubů, vstoupí v platnost 1. července 2009 namísto 1. ledna 2010. Řekové patří v EU k zemím s nejvyšším počtem kuřáků na hlavu. Podle ministerstva zdravotnictví kouří 45 procent dospělých Řeků. Už nyní v zemi platí zákaz kouření v nemocnicích a autech taxislužby.

Chorvatsko schválilo nekuřácký zákon minulý rok v říjnu, ale v platnost se zákon dostává postupně. Počítá se zákazem kouření v úřadech, barech, restauracích, školách, nemocnicích a kavárnách. Jedinou výjimku představují psychiatrické léčebny.

Za porušení zákona bude majitelům hrozit pokuta až do výše 150 000 kun (asi 520 000 Kč). Nový zákon chce také omezit reklamní kampaně propagující kouření.

Ivan Vilček, Lucie Poštolková, Novinky, ČTK, DPA, Právo

nahoru

Cestování:

Les z cukrové vaty i čokoládové fontány. V muzeu sladkostí se plní všechny fantazie

-

včera 13:25 Video: Muzeum, které je zhmotněnou fantazií všech...

Jsem císař a chci knedlíky! Zákupský zámek dobrotivého Habsburka dostane významnou finanční injekci

-

16.2. 18:48 Habsburský zámek v Zákupech u České Lípy je jednou z...

Jako z pekla. Při osmihodinovém letu nepřetržitě křičelo dítě

-

16.2. 16:28 Velmi nepříjemný let prožili cestující při cestě z...

Mezi jezery a Mayi. V Guatemale se čeští Vandráci na chvíli rozdělili

-

16.2. 14:59 Video: Cesta Střední Amerikou zavedla trojici českých...

Aerolinky Norwegian opět pokořily rychlostní rekord při transatlantickém letu

-

16.2. 11:08 Není to ani měsíc, kdy nízkonákladová společnost...

V Tauferer Ahrntal můžete z iglú rovnou na sjezdovku

-

16.2. 09:26 Tauferer Ahrntal (Valle di Tures e Aurina) leží v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby