Kultura

Marxův Kapitál bude v Číně převeden na muzikál

23.3.2009 12:50 Čínští producenti se chystají převést do muzikálové podoby stěžejní dílo Karla Marxe Kapitál, který se v nynějším období ekonomické krize a krachu finančního systému znovu dostává do módy.

"Toto divadlo pomůže běžným lidem pochopit, proč k finanční krizi došlo," říká profesor ekonomie na univerzitě Fudan v Šanghaji Čang Ťün, který působí jako poradce producentů. Čang vysvětlil, že jeho úkolem je zajistit, aby autoři respektovali Marxovy myšlenky. "Na přípravné schůzce jsem dal informace celému týmu. Stále se pracuje na scénáři," řekl Čang. Režisér Che Nien zakomponuje podle něj do představení současné prvky, aby odpovídalo pocitům a životu lidí.

Muzikál bude volnou adaptací knihy, kterou německý filozof napsal v roce 1867 a kritizoval v ní kapitalismus. Základem bude příběh skupiny lidí pracujících v jednom úřadě, kteří zjistí, že jejich šéf je vykořisťuje, napsal deník China Daily.

"Oživíme tyto ekonomické teorie moderním, zajímavým a poučným způsobem, aby bylo příjemné se na to dívat," řekl Che. Režisér vysvětlil, že se chtěl inspirovat slavným filmem Japonce Akiry Kurosawy Rašomon, kde čtyři různí svědci jedné krádeže a vraždy vyprávějí každý svoji verzi události. Nové představení by mělo mít premiéru počátkem příštího roku.

Zhudebnění Marxova Kapitálu nebude ale ojedinělé umělecké ztvárnění tohoto stěžejního díla politické ekonomie. V německých obchodech je již několik měsíců k dostání film na DVD, který natočil německý režisér a spisovatel Alexander Kluge. Dílo se těší značné popularitě. Například v berlínském obchodním domě s kulturními nezbytnostmi Dussmann se počátkem roku několik týdnů drželo v čele žebříčku nejprodávanějších novinek. V Japonsku zase loni vyšla komiksová podoba Kapitálu.

ČTK

nahoru

Kultura:

Mauglí a kapitán Flint zrození štětcem Zdeňka Buriana

-

dnes 13:11 Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy ožilo dávno...

Na Hip Hop Kemp míří GZA, Hopsin, Chaozz i Kontrafakt

-

dnes 11:49 Festivalpark v Hradci Králové se ve druhé polovině...

Videoklipem roku je podle MTV Havana od Camily Cabello

-

dnes 11:11 Klipem roku se na předávání cen MTV v pondělí 20. srpna...

Pohřeb Arethy Franklin bude na konci srpna

-

dnes 09:34 Pohřeb zpěvačky Arethy Franklin, která podlehla minulý...

Padesát let od 21. srpna 1968 jde do kin Jan Palach

-

dnes 08:33 Video: Přesně půl století od invaze vojsk Varšavské...

Nová DVD: Vadí nevadí, Souboj pohlaví a Fakjů pane učiteli 3

-

dnes 07:11 Hororový příběh má název vcelku nevinné hry Vadí...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů