Zahraniční

Írán má další reaktor, zjistili Izraelci a chystají balistické střely

obrazek

Jaderná elektrárna v íránském Búšehru

FOTO: Bagher Nasir, ČTK

21.3.2009 03:53 Nejnovější informace o íránském jaderném zařízení předal minulý týden představitelům USA náčelník generálního štábu izraelské armády Gabi Aškenazi. Během jednání ve Washingtonu jim také řekl, že Izrael se připravuje k útoku na Írán. Napsal to izraelský server IsraelNN.com s odvoláním na saúdskoarabský deník al-Watan.

Nové informace se měly týkat zařízení v Araku, kde je v provozu podle izraelských informací těžkovodní jaderný reaktor. Írán rovněž buduje jadernou elektrárnu v Búšehru, kde dokončil výstavbu prvního reaktoru a v níž odborníci údajně dokážou obohacovat uran použitelný k výrobě jaderné bomby.

Aškenazi ovšem dodal, že Izrael nadále upřednostňuje zastavení íránského jaderného programu diplomatickým tlakem Západu.

Generálova návštěva USA se odehrála v době, kdy experti z Centra pro strategická a mezinárodní studia zveřejnili zprávu, že Izrael by mohl k útoku na íránská jaderná zařízení nasadit balistické střely Jericho. Dokážou zasáhnout cíl s přesností na desítky centimetrů a mají být pro útok vhodnější než bombardování z letadel. Jaderná zařízení jsou totiž hluboko pod zemí, což z nich pro letecký útok dělá obtížný cíl.

Rusko zatím systém S-300 nedodalo

IsraelNN.com zároveň napsal, že Rusko možná Teheránu nedodá slíbený protiraketový systém S-300, ačkoli o prodeji tohoto účinného prostředku protivzdušné obrany obě země podepsaly před dvěma lety smlouvu.

"Systémy S-300 dosud nebyly v rámci kontraktu, podepsaného před dvěma roky, dodány,“ uvedl zdroj z ruské armády. Kontrakt je prý plněn, ovšem jeho další naplňování závisí z velké části na vývoji mezinárodní situace a rozhodnutí vedení země, dodal zdroj.

los, CNN, Právo

nahoru

Zahraniční:

Berlínská policie odstartovala razii proti islamistům

-

dnes 09:24 Policie v německé metropoli Berlín od časného rána...

Trumpův syn vypovídal před Senátem kvůli kontaktům s ruskou advokátkou

-

dnes 06:19 Syn amerického prezidenta Donald Trump mladší ve středu...

Americký politik se zastřelil kvůli nařčení z osahávání

-

dnes 06:08 Člen Sněmovny reprezentantů amerického státu Kentucky...

Opusťte zabavené farmy bělochů, vyzval Zimbabwany nový ministr

-

včera 22:55 K okamžitému opuštění nezákonně zabraných farem vyzval...

Američané na Guantánamu stále mučí vězně, tvrdí OSN

-

včera 21:04 Američané ve věznici na Guantánamu stále mučí jednoho...

Prohra pro Mayovou, o konečné podobě brexitu bude rozhodovat parlament

-

včera 20:38 aktualizováno Britský parlament ve středu večer proti...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby