Zahraniční

Írán má další reaktor, zjistili Izraelci a chystají balistické střely

obrazek

Jaderná elektrárna v íránském Búšehru

FOTO: Bagher Nasir, ČTK

21.3.2009 03:53 Nejnovější informace o íránském jaderném zařízení předal minulý týden představitelům USA náčelník generálního štábu izraelské armády Gabi Aškenazi. Během jednání ve Washingtonu jim také řekl, že Izrael se připravuje k útoku na Írán. Napsal to izraelský server IsraelNN.com s odvoláním na saúdskoarabský deník al-Watan.

Nové informace se měly týkat zařízení v Araku, kde je v provozu podle izraelských informací těžkovodní jaderný reaktor. Írán rovněž buduje jadernou elektrárnu v Búšehru, kde dokončil výstavbu prvního reaktoru a v níž odborníci údajně dokážou obohacovat uran použitelný k výrobě jaderné bomby.

Aškenazi ovšem dodal, že Izrael nadále upřednostňuje zastavení íránského jaderného programu diplomatickým tlakem Západu.

Generálova návštěva USA se odehrála v době, kdy experti z Centra pro strategická a mezinárodní studia zveřejnili zprávu, že Izrael by mohl k útoku na íránská jaderná zařízení nasadit balistické střely Jericho. Dokážou zasáhnout cíl s přesností na desítky centimetrů a mají být pro útok vhodnější než bombardování z letadel. Jaderná zařízení jsou totiž hluboko pod zemí, což z nich pro letecký útok dělá obtížný cíl.

Rusko zatím systém S-300 nedodalo

IsraelNN.com zároveň napsal, že Rusko možná Teheránu nedodá slíbený protiraketový systém S-300, ačkoli o prodeji tohoto účinného prostředku protivzdušné obrany obě země podepsaly před dvěma lety smlouvu.

"Systémy S-300 dosud nebyly v rámci kontraktu, podepsaného před dvěma roky, dodány,“ uvedl zdroj z ruské armády. Kontrakt je prý plněn, ovšem jeho další naplňování závisí z velké části na vývoji mezinárodní situace a rozhodnutí vedení země, dodal zdroj.

los, CNN, Právo

nahoru

Zahraniční:

Londýn trvá na setrvání Severního Irska ve vnitřním trhu Velké Británie

-

dnes 12:22 Britská vláda v pátek oznámila, že hodlá v rámci...

Policie vyhnala z centra Berlína lidi, likviduje půltunovou válečnou pumu

-

dnes 11:00 Video: V centru německé metropole Berlín odstartovala v...

Další vstřícný krok. Severní a Jižní Korea zprovoznily horkou linku

-

dnes 10:37 Severní a Jižní Korea v pátek zprovoznily horkou...

Ptal se, jak zatočit s práskači, píše v poznámkách exšéf FBI po schůzkách s Trumpem

-

dnes 10:03 Prostitutky, Putin, jak postupovat proti těm, kteří...

Čtvrtý Putinův mandát provázejí komplikace

-

dnes 08:49 Přestože do svého čtvrtého mandátu vplul Vladimir Putin...

Soud v Řecku povolil migrantům volný pohyb

-

dnes 08:22 Řecko musí na svém území umožnit volný pohyb migrantů,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby