Domácí

CVVM: ODS dále stahuje náskok ČSSD

obrazek

Výsledek březnového šetření CVVM.

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

18.3.2009 13:49 (aktualizováno: 18.3.2009 14:18) Nejsilnější stranou zůstává i v březnu ČSSD, kterou by volilo 36 procent lidí, druhá ODS má podporu 31,5 procenta, komunisté 16 procent. Zelené by volilo sedm a lidovce pouze pět procent lidí. Vyplývá to z průzkumu CVVM, který byl zveřejněn v úterý.

Podle průzkumu pokračuje pokles preferencí opoziční ČSSD, která oproti minulému měsíci ztratila dva a půl procentního bodu a v březnu by ji volilo 36 procent lidí. Loni v prosinci se přitom dle CVVM těšila strana podpoře více než 44 procent občanů.

O jeden a půl procentního bodu oproti poslednímu šetření si polepšili vládní občanští demokraté, kteří by získali 31,5 procenta hlasů.

Lidovci nad propastí

O půl procentního bodu si polepšili také komunisté, které by volilo 16 procent občanů. Dvě menší strany vládní koalice dlouhodobě kolísají nad pětiprocentní hranicí, která je nutná pro vstup do Sněmovny. Zelené by v březnu volilo sedm procent lidí, lidovce pouze pět procent, což je nejhorší výsledek od září 2006.

Volební model (v procentech)
strana12/20081/20093/2009
ODS272931,5
ČSSD44,54136
KSČM141416
KDU-ČSL65,55
Strana zelených677
Zdroj: CVVM

Podle analytika CVVM Daniela Kunštáta není nynější nízký výsledek lidovců mimořádný. Strana podle jeho slov zažila jistý odliv voličů v předchozích měsících, ale jinak je její voličská základna relativně stabilní. Problém by strana mohla mít z dlouhodobého hlediska, neboť její voliči jsou podobně jako ti komunističtí vesměs starší.

Stejně tak si Kunštát nemyslí, že by bylo jakkoliv mimořádné nynější sbližování preferencí ČSSD a ODS. Obě nejsilnější strany mají podle jeho slov potenciál oslovit kolem 30 až 35 procent voličů a výsledek, kterého dosáhla ČSSD loni v prosinci, kdy by ji volilo přes 44 procent lidí, byl podle Kunštáta dán kampaní do podzimních krajských a senátních voleb, kdy strana obdržela i řadu protestních hlasů.

K volbám by volbám by přišlo 63 procent lidí, svou účast naopak vyloučilo 29 procent respondentů.

Jaroslav Soukup, Novinky

nahoru

Domácí:

Zákony z roku 1919 vláda rušit nechce. Vyhlášky o Rakousku-Uhersku budou platit dál

-

dnes 12:51 Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) nesouhlasí s...

Malá po schůzce se Zemanem: Na střet zájmů ani na vzdělání se neptal

-

dnes 12:43 Video: Prezident Miloš Zeman v pondělí v Lánech přijímá...

Dávky ve stravenkách dělají z chudých ještě chudší

-

dnes 11:28 Čtyřicetiletá matka tří dětí z Prahy dostává polovinu...

Jihočeským lídrem ODS do voleb je bývalý ministr obchodu Kuba

-

dnes 10:58 Občanští demokraté půjdou do říjnových komunálních...

Ústavní soud odmítl Bakalovu stížnost kvůli Knihovně Václava Havla

-

dnes 10:31 aktualizováno Podnikatel Zdeněk Bakala neuspěl u...

Na Malou běží kampaň, ministr je spíš manažer než odborník, míní Babiš

-

dnes 10:25 Nominaci poslankyně ANO Taťány Malé na post ministryně...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů