Domácí

Ústavní soud v Brně by měl vyslechnout Clintonovou, žádá propuštěná novinářka

obrazek

Nová budova RFE/RL v Praze na Hagiboru loni v červenci

FOTO: Zdeněk Matoušek, ČTK

11.3.2009 17:29 Chorvatská novinářka Snježana Pelivanová, propuštěná z rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL), požaduje, aby český Ústavní soud (ÚS) při jednání o její stížnosti vyslechl americkou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou. Pelivanová pracovala v pražské pobočce rádia a v roce 2004 dostala výpověď, jež prý nebyla odůvodněna.

Stanice, jíž financují právě Spojené státy, podle stížnosti zacházela se zaměstnanci ze třetích zemí diskriminačním a protiústavním způsobem. Před vstupem Česka do EU prý byli zaměstnanci RFE/RL, kteří nepocházeli ani ze Spojených států, ani z Česka, nedostatečně chráněni před neodůvodněným a okamžitým propouštěním.Ve středu to oznámil právník novinářky David Uhlíř.

Na to prý doplatila nejen Pelivanová, ale i další Uhlířova klientka, Arménka Anna Karapetjanová. Její kauzu před časem zaznamenala i česká média a nyní ji zkoumá Nejvyšší soud. Podle Uhlíře zasluhují cizinci, kteří v Česku pracují pro zahraniční firmy, stejnou ochranu jako jiní pracovníci.

Možnost, že by před českým Ústavním soudem mohla vypovídat Clintonová, je spíše hypotetická. Jako ministryni zahraničí ji chrání diplomatická imunita, takže smí výpověď odmítnout, připouští Uhlíř. Na druhou stranu by však podle něj nemělo rozhodovat to, jak významnou funkci případný svědek zastává.

Aby se ÚS vůbec začal zabývat otázkou případných svědectví, musel by stížnost nejprve přijmout k věcnému projednání. Většinu podnětů přitom soud odmítá.

Cizinci to v RFE nemají lehké, říká novinářka

Zaměstnanecká politika RFE/RL podle Pelivanové porušuje práva zaměstnanců z řad cizinců. Podle tiskového prohlášení novinářky by Clintonová mohla soudu osvětlit to, zda je přístup k zaměstnancům "diktován cílem všeobecné zahraniční politiky Spojených států".

Pelivanová požaduje zrušení rozsudků Obvodního soudu pro Prahu 1, Městského soudu v Praze a Nejvyššího soudu, které nevyhověly její žalobě.

Mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil bez dalších podrobností řekl, že soud stížnost Pelivanové obdržel a podle rozvrhu práce ji jako zpravodajka dostala na starosti Eliška Wagnerová. Podle Uhlíře právě osobnost Wagnerové zaručuje to, že ÚS případ důkladně prozkoumá.

Američané, Češi a ostatní

Podle stížnosti existovaly v české pobočce RFE/RL v podstatě tři skupiny zaměstnanců. V první z nich byli občané USA, jejichž vztahy se zaměstnavatelem se řídí právem USA a kteří se mohou domáhat ochrany proti neplatnému rozvázání pracovního poměru nejen před americkými soudy, ale i v jednoduchém řízení před komisí pro rovné pracovní příležitosti.

Druhou skupinu tvořili čeští občané, s nimiž stanice uzavírala pracovní smlouvy podle českého práva a které chrání zákoník práce. Třetí znevýhodněnou skupinou prý byli cizinci ze třetích zemí.

RFE/RL je mezinárodní zpravodajská organizace, která vysílá zprávy a informace do zemí, kde je svobodný tisk oficiálně zakázán nebo není dostatečně rozvinutý. Má 25 miliónů posluchačů ve 20 zemích, včetně Ruska, Běloruska, Iránu, Iráku a Afghánistánu. Centrálu má stanice v Praze. Dále provozuje 19 lokálních kanceláří ve svém vysílacím regionu a pobočku ve Washingtonu.

ČTK

nahoru

Domácí:

Babiš za pískotu davu: Svoboda v Česku není ohrožena. Každý si může říkat, co chce

-

dnes 12:20 Video: Svoboda v Česku není podle premiéra Andreje...

Bývalí klienti H-Systemu se zatím stěhovat nemusejí, rozhodl Ústavní soud

-

dnes 10:14 aktualizováno Ústavní soud (ÚS) odložil vykonatelnost...

Požárem poničený zámek v Horním Maršově památkou zůstane

-

dnes 10:10 Zámek v krkonošském Horním Maršově, který v neděli...

Sucho je letos nejhorší, zasáhlo už 92 procent území

-

dnes 09:29 Rozloha Česka, kterou postihlo sucho, dosáhla v minulém...

Okupaci v Brně připomněl videomapping

-

dnes 08:05 Video: Zajímavou vzpomínku na tragické události před...

Máma lezla na tank a křičela na vojáky, táta odešel v pyžamu. Jak si politici pamatují srpen 1968

-

dnes 04:34 Video: Někteří politici v roce 1968 ještě nebyli na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů