Domácí

Na jižní Moravě jsou zatím největšími škodami zaplavené zahrádky

obrazek

Pod vodou skončily naštěstí jen zahrádky ve Znojmě. Chatky zůstaly nejhoršího ušetřeny.

FOTO: Milan Vojtek, Právo

9.3.2009 20:36 Hladiny jihomoravských řek pokračovaly v pondělí v poklesu. Nebezpečí povodní odeznívá. Řeka Morava ale ještě musí odvést vodu z Jeseníků. Vzedmutí Morava zaznamenala kvůli sněhu z Beskyd, který po tání odtékal do Moravy Bečvou.

Morava ve Strážnici kulminovala v neděli v deset hodin ráno. Limit pro vyhlášení třetího stupně povodňové aktivity 650 centimetrů vody překročila o osmadvacet centimetrů. Do druhého stupně se řeka vrátila v pondělí před třetí hodinou ranní a celý den dále klesala. Třetí stupeň tak na Moravě platil v pondělí odpoledne již jen v Lanžhotě na Břeclavsku.

Řeka kolísala s centimetrovými rozdíly nejvýše sedmnáct centimetrů nad pětimetrovým limitem stavu ohrožení. Odpoledne začala mírně klesat, také proto, že se rozlila do obvyklých záplavových území. V Hodoníně voda zaplavila část zahrádkářské kolonie.

„Zahrádky máme pod vodou, ale pořád je to ještě sranda proti tomu, co tady bylo v roce 2006,“ bral situaci s nadhledem jeden ze zahrádkářů. Ostatně v podobné situaci jsou zahrádkáři  v těsném sousedství Dyje naproti Louckému klášteru ve Znojmě. Také tato kolonie jim zmizela pod hladinou.

Na horním toku Dyje už ale v pondělí panovala téměř idylická situace. Alespoň v porovnání s pátkem.

Voda zaplavuje kanály pod cestou u Jevišovky na Břeclavsku.:. Voda zaplavuje kanály pod cestou u Jevišovky na Břeclavsku.foto: Právo/Milan Vojtek

„Zvládli jsme to. Opravdu pomohlo to částečné vybagrování koryta řeky mezi jezy a já mám argument k tomu, aby se na to dbalo,“ tvrdí starosta Podhradí nad Dyjí Petr Čálek (nezávislý).

Klidnější je Jevišovka i Dyje

Relativní klid panuje i v Jevišovce. „Voda se nám začala tlačit ven z Jevišovky. Máme ve dvou lokalitách, na opačných březích řeky, zaplaveno celkem asi šest hektarů polí,“ řekl Právu starosta Michal Vago (nezávislý).

Od pátku již Dyje plovoucími kmeny neohrozila lávku s vodovodem do obce. „Je klid, ale asi proto, že hladina už nestoupá, tak nemá co připlout,“ podotkl Vago. Kdyby ale mělo dojít k opětovnému zvýšení hladin, museli by se v obci o stav lávky znovu obávat.

Nebezpečí už nehrozí ani Drnholci, dostavba rozebrané hráze ale je pro místostarostu Aloise Švejdu (ODS) prioritou, na kterou chce osobně dohlédnout. 

Vzhledem k příznivé situaci na Dyji rozhodlo Povodí Dyje o snížení průtoků v řekách pod přehradami. Z Vranova byl v pondělí dopoledne odtok snížen ze sta na 70 kubíků, na Vodním díle Nové Mlýny začala obsluha postupně přivírat klapky, aby odtok poklesl z maximálních bezmála 270 až na dvě stě kubíků vody za sekundu.

Milan Vojtek, Právo

nahoru

Domácí:

Zrušit neplacenou nemocenskou? Komunisté Hamáčkův návrh vítají, pravice to odmítá

-

dnes 20:22 Slova nového předsedy ČSSD Jana Hamáčka, který krátce...

MPSV podalo trestní oznámení kvůli zneužití bezpečnostních systémů

-

dnes 18:43 Ministerstvo práce podalo minulý týden trestní oznámení...

Zemřel hrdina z druhé světové války Miroslav Liškutín

-

dnes 16:40 aktualizováno Ve Velké Británii v pondělí zemřel...

Babiš si stěžuje na zdraví. Problémy přičítá smrtícímu pracovnímu tempu a stresu

-

dnes 14:38 Premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v...

Až 1,2 miliónu na ordinaci. Ministerstvo podpoří zubaře v odlehlejších oblastech

-

dnes 14:08 Ministerstvo zdravotnictví finančně podpoří vznik...

Libeňský most není kulturní památkou, může se zbourat

-

dnes 11:23 aktualizováno Ministerstvo kultury v pondělí oznámilo,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby