Krimi

Vrah režiséra pořadu Medúza dostal 12,5 roku vězení

obrazek

Dvacetiletý Vladimír Janoušek si za vraždu režiséra Aleše Hermana odsedí ve vězení se zvýšenou ostrahou 12,5 roku.

FOTO: Pavel Karban, Právo

4.3.2009 13:16 (aktualizováno: 4.3.2009 14:07) Ostravský krajský soud odsoudil ve středu dvacetiletého Vladimíra Janouška k 12,5 roku vězení za vraždu režiséra Aleše Hermana. Trest si má odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou. Herman stál například za oblíbeným hudebním pořadem Medúza.

Dvěma Hermanovým dětem má navíc Janoušek zaplatit po 240 tisících korunách.

Mladík v úterý u soudu vypověděl, že se s Hermanem seznámil loni 30. srpna v tramvaji těsně před vraždou. Pak šli do restaurace, kde spolu popíjeli.

„On mi potom řekl, ať s ním někam jdu, že mi něco ukáže. Myslel jsem, že půjdeme k němu domů, šli jsme ale někam k lesu. Měl jsem strach, ptal jsem se ho, jestli není gay. To ho asi naštvalo, tak do mě dvakrát strčil. Potom jsem ho začal bít,“ vypověděl Janoušek u soudu.

Podle obžaloby Janoušek Hermana povalil na zem, klekl na něj a bil ho pěstmi do hlavy, obličeje a horní části těla. „Zároveň mu opakovaně našlápl nohou do obličeje a způsobil mu řadu zranění lokalizovaných po celém těle,“ píše se v obžalobě.

„Bezprostřední příčinou smrti bylo udušení vdechnutím krve. Poté ho prohledal a z peněženky, kterou měl u sebe, mu odcizil platnou platební kartu,“ tvrdí obžaloba.

Janoušek údajně chtěl mrtvého nahlásit policii

Kromě vraždy byl tedy Janoušek obžalovaný také z krádeže a z neoprávněného držení platební karty. To ale u soudu odmítl. „Kartu jsem mu vzal, abych ho mohl policii identifikovat, protože mě napadl jako první," řekl Janoušek u soudu.

Podle předsedkyně senátu Šárky Skalské ubil Janoušek Hermana zvlášť surovým způsobem. „Trest je souhrnný, neboť se obžalovaný dopustil ne jednoho, ale tří trestných činů,“ upozornila soudkyně. Na mysli měla kromě vraždy i trestný čin krádeže krádeže a použití karty.

Skalská uznala, že ve prospěch mladíka, který svůj čin spáchal v době, kdy mu bylo 18 let, hovoří i polehčující okolnosti. „Sám nechal zavolat policii a k činu se doznal,“ poznamenala s tím, že Janouškovi „pomohla“ i beztrestnost, která se na něho vztahovala, až do doby vraždy. Rozsudek ještě není pravomocný, neboť státní zástupkyně i Janoušek, po poradě s obhájkyní, si ponechali lhůtu na odvolání.

Verdikt soudu vyslechla kromě obžalovaného také jeho rodina. A matka, otec i tři sestry se při vyslovení délky trestu rozplakali. „Vždyť je to takový hodný kluk, nikdy nic neudělal a zavřou ho natolik let,“ vzlykala Janouškova matka.  

Aleš Herman působil v ostravském studiu České televize od roku 1983 do roku 1993 jako zaměstnanec, později se studiem spolupracoval externě. Režíroval především pořady pro děti a mládež.

Aleš Honus, Pavel Karban, Novinky, Právo

nahoru

Krimi:

Hasiči se vrátili do areálu Ravaku, znovu tam začalo hořet

-

včera 21:42 V sutinách zdemolované haly v areálu firmy Ravak v...

Záchranka na Opavsku havarovala při cestě za pacientem

-

včera 20:07 Na Opavsku v sobotu odpoledne havarovala sanitka...

Muže vytáhli z jezera v Karviné bez známek života, museli ho oživovat

-

včera 19:02 Moravskoslezští záchranáři zasahovali v sobotu...

Chatovou oblast na Vsetínsku ohrožoval požár

-

včera 16:14 Pět jednotek hasičů zasahovalo v sobotu odpoledne u...

Muže u Prahy uštkla mamba

-

včera 16:14 aktualizováno Muže u Prahy uštkla v sobotu odpoledne...

Na Prostějovsku usmrtil vlak člověka

-

včera 12:42 aktualizováno Na Prostějovsku v sobotu ráno usmrtil...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů