Ekonomika

Bursík navrhuje Evropě nižší DPH pro recykované výrobky

obrazek

Ministr životního prostředí Martin Bursík.

FOTO: Petr Horník, Právo

2.3.2009 10:30 Česká republika bude v Evropě prosazovat, aby výrobky z recyklovaných materiálů byly zařazeny do snížené sazby DPH, a tudíž byly levnější. Na pondělním jednání ministrů životního prostředí EU to řekl český šéf resortu Martin Bursík (SZ).

Do snížené sazby by podle plánů Prahy měly spadat takové produkty, které by zcela či z velké části byly vyrobeny z recyklovatelných materiálů.

"Připravili jsme zvláštní komunikaci, která se týká oživení recyklačního průmyslu. Součástí je i snaha o přiřazení recyklovaných produktů do snížené DPH," řekl Bursík. 

Nejčastěji se recyklují umělé hmoty a papír. Z umělých hmot se znovu vyrábějí vlákna, jimiž se plní například zimní bundy nebo spací pytle. Z recyklovaného papíru se nejčastěji vyrábí toaletní papír, obálky nebo sešity.

Normální a snížená sazba DPH se v jednotlivých zemích 27členného bloku liší. Zatímco v ČR je to například 19 a devět procent, třeba v Británii je to 15 a pět procent, na Slovensku 19 a deset procent. 

Kalousek: Návrh nemá šanci

O tom, zda volání ministrů životního prostředí bude vyslyšeno, ale musejí rozhodnout šéfové resortů financů jednotlivých zemí, pod které problematika zařazení zboží do kategorií DPH spadá. Podle českého šéfa resortu návrh neuspěje.

"Podle toho, jak probíhají jednání o snížených sazbách, pokládám za vyloučené, aby s tímto návrhem souhlasilo všech 27 ministrů financí EU," uvedl už před časem ministr financí Miroslav Kalousek.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Vláda rezignovala na snahu snížit dluh, tvrdí expert

-

dnes 15:06 aktualizováno Plánované schodky státního rozpočtu na...

Výběr mýta od kamiónů roste, za půl roku to je 5,4 miliardy

-

dnes 14:29 Za prvních šest měsíců letošního roku se vybralo na...

Vítkovice se dostaly do ztráty 4,5 miliardy

-

dnes 14:14 aktualizováno Společnost Vítkovice, a. s., která...

Totální obchodní válka? Trump je připraven uvalit cla na veškerý čínský dovoz

-

dnes 13:32 aktualizováno Americký prezident Donald Trump je...

ČEZ po letech ostrouhal, elektřinu pro železnici dodá jiná firma

-

dnes 13:01 Od příštího roku bude dodávat elektřinu pro trakční...

Americká cla na dovoz aut nás připraví o 155 miliard, varuje šéf německé obchodní komory

-

dnes 11:55 Zvýšení amerických cel na dovoz automobilů, jimiž...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů