Domácí

Specialisté zlikvidovali 700 hus z infikovaného hejna

Část hus má ještě naději, že nebude utracena.

ZDROJ: Stream.cz

25.2.2009 18:53 (aktualizováno: 25.2.2009 19:49) VIDEO: Utratit 679 hus, o dalších rozhodneme podle nočních výsledků testů, rozhodla ve středu nákazové komise o likvidaci části chovu na farmě Rybářství Hodonín, kde byla zjištěna méně nebezpečná verze ptačí chřipky H7N1. Speciálně vybavené jednotky hasičů a záchranářů poté umístily ptáky do kontejnerů, v nichž byli usmrceni.

„Mají speciální kontejnery, do nichž napouští oxid uhličitý. Drůbež je nejhumánnějším způsobem utracena. Kontejner je poté hermeticky uzavřen a převeze se do asanačního podniku," uvedl ředitel jihomoravské Krajské veterinární správy Jaroslav Salava. Rozhodnutí se týká 679 opeřenců.

Likvidace nemine ani sedm tisíc husích vajec, z nové snůšky, většinu ale tvoří šest tisíc vajec z líhně, která mimo jiné z infikovaného chovu. Celkem je na farmě tři tisíce hus a 350 kachen.

Chov má ještě naději

Původní předpoklad likvidace celého chovu, nákazová komise zmírnila. V ohrožení jsou všichni ptáci, budou pod přísným dohledem a provedené testy rozhodnou, zda nebude likvidace pokračovat. „Výsledky budeme vědět v noci, podle nich se rozhodne, jestli bude vybíjení pokračovat,“ řekl epizootolog Krajské veterinární stanice v Brně Ivan Přibyl.

V okolí jsou vytyčena ochranná pásma, prověrka čeká další chovy. Podle Oldřicha Pecha z Rybníkářství Hodonín je ztráta nepříjemná, protože ale chov drůbeže je doprovodnou aktivitou k chovu ryb, nemá na ně událost existenční vliv. „Veškeré škody počítáme a firma má nárok na náhradu škod,“ řekl Přibyl.

Na zásahu se podílejí desítky hasičů

Zásah v Hodoníně zaměstnává několik desítek hasičů. Část vyjela z Brna. „Takzvaný Krajský odřad má dvě linky k dekontaminaci, jednu pro osoby a druhou pro techniku,“ popsal sestavu mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Do akce se vydala rovněž třiatřiceti členná speciální jednotka Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučín, která v Hodoníně zasahuje s třemi vozidly. „V případě Hlučína jde o první ostré nasazení od začlenění do struktury HZS na začátku roku. Pokud bude třeba, povoláme další útvary,“ dodal Haid.

Ptačí chřipka kmene H7N1 má hodonínským případem svou premiéru u nás. Pro člověka je rizikový typ H5N1, zjištěný je mnohem méně nebezpečný. Na rozdíl od kmene H5N1 není smrtelný, ale protože existuje možnost přenosu na člověka, přikročili veterináři k preventivnímu utracení postiženého chovu. Případ podle Přibyla nemá souvislost s nedávným nálezem uhynulé labutě v okolí, její test byl negativní.

miv, Právo

nahoru

Domácí:

Krčál rezignoval i na funkci šéfa vysočinských soc. dem., zůstává jen členem

-

dnes 20:50 Bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál...

VZP platí ročně 10 miliónů firmě spojené s Janouškem

-

dnes 20:48 Všeobecná zdravotní pojišťovna platí ročně 10 miliónů...

Na Lysé hoře napršelo od úterý přes 200 milimetrů

-

dnes 16:43 Na severovýchodě Moravy a ve Slezsku napršelo od...

Bahno, 35 stupňů, ostré jeskyně. Čeští hasiči popsali záchranu thajských chlapců

-

dnes 16:19 Video: Kalná voda, bahno, dusno a vedro. Tak popisují...

Přijmout v Brně desítky migrantů nikomu neublíží, vzkazuje Žít Brno

-

dnes 15:49 Brněnské koaliční hnutí Žít Brno navrhuje, aby město...

Unikátní operace v Brně zachránila mladému muži nohu

-

dnes 15:20 V závěru minulého týdne byla ve Fakultní nemocnici u...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů