Domácí

První cizinci odletěli z Česka se státním příspěvkem

ZDROJ: Prima FTV

19.2.2009 15:52 (aktualizováno: 19.2.2009 18:01) VIDEO: První skupina cizinců, kteří v důsledku ekonomické krize přišli v České republice o práci, ve čtvrtek pět minut před 14:00 odletěla z ruzyňského letiště do své vlasti. Jde o 16 lidí mongolské národnosti, kteří využili pomoc českého státu.

Z Prahy letí nejprve do německého Frankfurtu, kde mají přesednout na letadlo do Pekingu a odtud pak odcestují do hlavního města Mongolska Ulánbátaru.

"Největší zájem o pomoc českého státu je mezi Mongoly, mezi Vietnamci moc velký není," řekla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Za první tři dny projektu evidovalo ministerstvo vnitra přes 200 žádostí hlavně Mongolů.

Propuštění cizinci mohou od pondělí žádat v rámci projektu dobrovolných návratů o bezplatnou letenku do své vlasti a příspěvek do začátku 500 eur (asi 14 500 korun), který jim je vyplacen po odbavení na letišti. Stát chce touto akcí zabránit tomu, aby se nezaměstnaní cizinci dostali do ilegality, hrozil by pak prý nárůst kriminality a organizovaného zločinu.

První fáze bude trvat osm měsíců a bude ji moci využít 2000 cizinců. Podmínkou je, že žadatel musí prokázat nedostatek finančních prostředků. Vláda počítá s náklady ve výši 60,7 miliónu korun.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Babiš za pískotu davu: Svoboda v Česku není ohrožena. Každý si může říkat, co chce

-

dnes 12:20 Video: Svoboda v Česku není podle premiéra Andreje...

Bývalí klienti H-Systemu se zatím stěhovat nemusejí, rozhodl Ústavní soud

-

dnes 10:14 aktualizováno Ústavní soud (ÚS) odložil vykonatelnost...

Požárem poničený zámek v Horním Maršově památkou zůstane

-

dnes 10:10 Zámek v krkonošském Horním Maršově, který v neděli...

Sucho je letos nejhorší, zasáhlo už 92 procent území

-

dnes 09:29 Rozloha Česka, kterou postihlo sucho, dosáhla v minulém...

Okupaci v Brně připomněl videomapping

-

dnes 08:05 Video: Zajímavou vzpomínku na tragické události před...

Máma lezla na tank a křičela na vojáky, táta odešel v pyžamu. Jak si politici pamatují srpen 1968

-

dnes 04:34 Video: Někteří politici v roce 1968 ještě nebyli na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů