Krimi

Čtvrtý lavinový stupeň platí už i v Jeseníkách

19.2.2009 09:34 Po Krkonoších platí od čtvrtka čtvrtý lavinový stupeň také v Jeseníkách. Po několikadenním sněžení je na hřebenech vrcholů vysoká vrstva sněhu, která se může kdykoli uvolnit. Záchranáři nedoporučují hřebenové túry.

Podle Horské služby vyžadují horské túry expertní posouzení, nedoporučují proto vydávat se do hor lidem neznalým místního prostředí a podmínek. "Většina námi označených ohrožených frekventovaných cest (tras výstupů i sjezdů během túry) je ohrožena mnoha sesuvy samovolných lavin středního ale i velkého rozsahu,“ uvedli horští záchranáři k současné situaci.

Na starou stabilnější vrstvu sněhu napadlo během posledních dnů až 80 cm nového sněhu. Na závětrných svazích se ukládá velká vrstva nového sněhu na staré zmrzlé vrstvě sněhu. Stálé sněžení a silný vítr lavinové nebezpečí zvýšil, pohyb ve volném terénu se nedoporučuje.

Pro uvolnění laviny stačí nyní nepatrné zatížení, například jednotlivým lyžařem, snowboardistou nebo zbloudilým běžkařem. Sesuv může způsobit i pomalá a plynulá jízda bez pádu, skupina lyžařů nebo pěší na sněžnicích. Podle horských záchranářů je pravděpodobné i samovolné uvolnění laviny bez cizího přičinění.

Už ve středu vyhlásili čtvrtý lavinový stupeň horští záchranáři v Krkonoších. Ty zasáhla sněhová bouře a na hřebenech se v krátké době nahromadilo velké množství nebezpečného sněhu.

 

Petr Nový, Novinky

nahoru

Krimi:

Na hlavním nádraží v Praze nedobrzdil osobní vlak, dva zranění

-

dnes 11:22 Na pražském hlavním nádraží v pátek dopoledne...

Muž z Budějovic vyráběl a rozesílal dětské porno. Měl přes 25 tisíc fotek chlapců

-

dnes 10:42 Policisté viní 27letého muže z Českých Budějovic z...

Hledanou ženu z Prahy 8 vypátrali policisté v Nizozemsku

-

dnes 09:16 Policisté vypátrali hledanou ženu s psychickými...

Konec kauz kolem Nagyové? Poslední ve hře je bývalý žalobce Grygárek

-

dnes 04:40 Po šesti letech vyšetřování a dosud pravomocně...

Záchranáři vyhráli boj o pauzy na oběd. Sušická nemocnice jim musí doplatit statisíce

-

včera 17:36 Pětadvacet zdravotníků ve čtvrtek uspělo se žalobou na...

Obvinění v kauze ovlivňování trestních řízení jsou na svobodě

-

včera 15:58 Skupina deseti obviněných v kauze ovlivňování...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby