Krimi

Čtvrtý lavinový stupeň platí už i v Jeseníkách

19.2.2009 09:34 Po Krkonoších platí od čtvrtka čtvrtý lavinový stupeň také v Jeseníkách. Po několikadenním sněžení je na hřebenech vrcholů vysoká vrstva sněhu, která se může kdykoli uvolnit. Záchranáři nedoporučují hřebenové túry.

Podle Horské služby vyžadují horské túry expertní posouzení, nedoporučují proto vydávat se do hor lidem neznalým místního prostředí a podmínek. "Většina námi označených ohrožených frekventovaných cest (tras výstupů i sjezdů během túry) je ohrožena mnoha sesuvy samovolných lavin středního ale i velkého rozsahu,“ uvedli horští záchranáři k současné situaci.

Na starou stabilnější vrstvu sněhu napadlo během posledních dnů až 80 cm nového sněhu. Na závětrných svazích se ukládá velká vrstva nového sněhu na staré zmrzlé vrstvě sněhu. Stálé sněžení a silný vítr lavinové nebezpečí zvýšil, pohyb ve volném terénu se nedoporučuje.

Pro uvolnění laviny stačí nyní nepatrné zatížení, například jednotlivým lyžařem, snowboardistou nebo zbloudilým běžkařem. Sesuv může způsobit i pomalá a plynulá jízda bez pádu, skupina lyžařů nebo pěší na sněžnicích. Podle horských záchranářů je pravděpodobné i samovolné uvolnění laviny bez cizího přičinění.

Už ve středu vyhlásili čtvrtý lavinový stupeň horští záchranáři v Krkonoších. Ty zasáhla sněhová bouře a na hřebenech se v krátké době nahromadilo velké množství nebezpečného sněhu.

 

Petr Nový, Novinky

nahoru

Krimi:

Cyklistce hrozil stříkačkou, znásilnil ji a okradl. Policie hledá svědky

-

včera 18:24 Ostravští policisté pátrají po muži, který v úterý...

Cizinci, kteří zmlátili číšníka, kvapně opustili hotel už v neděli

-

včera 17:12 Sedm Nizozemců, kteří zmlátili číšníka, bydlelo v...

Policie obvinila 22 lidí v kauze ČKD Praha DIZ, škoda je až 850 miliónů

-

včera 14:39 aktualizováno Policie v úterý obvinila 22 lidí ze...

Soud počtvrté zprostil náměstka ústeckého hejtmana viny za smrtelnou nehodu

-

včera 14:36 Mostecký okresní soud se v úterý počtvrté zabýval...

Cizinec hodil mladíkovi v Rychnově do obličeje láhev, vážně ho zranil

-

včera 14:35 Pětadvacetiletý cizinec napadl v noci na neděli krátce...

Falešné kontrolorky se místo na karmu zaměřily na peněženku, 95letou důchodkyni okradly o deset tisíc

-

včera 14:11 O deset tisíc korun okradly dvě ženy v pondělí 23....Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby