Cestování

V Česku klesá počet turistů ze Západu, mají špatné zkušenosti

18.2.2009 12:30 Česko navštívilo loni 6,7 miliónu zahraničních turistů, což činí pokles o zdánlivě malých 0,4 %. Horší je však pohled na strukturu národností. Klesají především čísla solventních západních turistů, kteří se k nám nechtějí vracet, a místo nich stouply počty Rusů a Poláků, již však z hlediska tržeb nemohou nahradit propad počtu západních turistů.

Meziroční propad tržeb podnikatelů v cestovním ruchu tak činí za loňský rok přibližně 30 % a český takzvaný příjezdový cestovní ruch se nachází v krizi.

Jak nám potvrdil Tomio Okamura, člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, jedním ze dvou hlavních důvodů trvalého poklesu západních turistů do ČR je především trvalé neřešení palčivých problémů (okrádání, bezpečnost, směnárenské služby, kvalita taxislužeb), o kterých jsou všichni potenciální návštěvníci  již předem informováni z většiny materiálů o České republice.

Na vině jsou i nedostatečné služby v regionech a kurz koruny

Druhým klíčovým důvodem je zaostalost českých regionů ve srovnání s Prahou, kromě Prahy nikde jinde nemůžeme ani dvacet let po revoluci nabídnout turistů západní standard společensko-kulturního vyžití.

Například v městských památkových rezervacích ( je jich v Česku asi čtyřicet) chybí čtyřhvězdičkové hotely nebo zajímavé gastronomické speciality či další atraktivní programy, turistům se tam proto nechce nebo dokonce nemají ani kde přespat.

Loňský silný kurz koruny pak jen již dokreslil tyto negativní faktory a snížil útraty zahraničních turistů v tuzemsku, meziroční propad tržeb podnikatelů v cestovním ruchu byl vloni přibližně 30 %.    Také kempy zaznamenaly stejně jako v předešlých letech další velký pokles zájmu, meziročně jim poklesl počet hostů dokonce o 14,9 % .

Důvod je zcela zřejmý, i Češi již žádají čím dál vyšší kvalitu služeb a pakliže se kempy nestanou zajímavou alternativou tříhvězdičkového ubytování, nemají do budoucna šanci na úspěch.

Novinky

nahoru

Cestování:

Zámek v Račicích byl sídlem štábu armády v roce 1938, majitel hrozil německými bombardéry

-

včera 18:26 Téměř neznámý je zámek v Račicích na Vyškovsku. Přitom...

Šumavský Vogelsang: Odvrácená strana lidské tváře

-

včera 15:15 Obrazem: Humornou výstavu s názvem Odvrácená strana...

Nejpodivnější koupaliště na světě? Chystá se v Kodani

-

včera 13:52 Kodaň by se dala s trochou nadsázky označit za Dubaj...

Karlštejn čeká rekonstrukce. Vzniknou i nové expozice

-

včera 11:29 Do roku 2022 vznikne na hradě Karlštejn moderní...

Kolem Gardy roste cyklostezka, která umožní největší italské jezero obkroužit

-

včera 09:39 U italského jezera Garda právě roste unikátní...

Letištní kontrola dala ženě pokutu za jablko, které dostala v letadle

-

23.4. 15:49 Nepříjemný zážitek má za sebou Crystal Tadlocková,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby