Ekonomika

Krize decimuje český průmysl, na konci roku se opět zřítil

11.2.2009 09:08 (aktualizováno: 11.2.2009 09:35) Český průmysl v prosinci loňského roku spadl v meziročních hodnotách o 14,6 procenta. Za celý loňský rok tak kvůli globální krizi v druhé polovině roku vykázal růst jen 0,4 procenta. Vyplývá to ze středečních údajů Českého statistického úřadu(ČSÚ). V posledním čtvrtletí loňského roku bylo v průmyslu propuštěno několik desítek tisíc lidí.

"Po čtvrtém čtvrtletí zůstaly v českém průmyslu jen drobné ostrůvky, jsou to podniky, které hospodaří dobře," komentoval data vedoucí statistiků Josef Vlášek. Tyto podniky jsou podle něj napříč všemi odvětvími.

Průmyslu se v závěru loňského roku vůbec nedařilo. Již v listopadu se podle statistik propadl v meziročních číslech o 17,4 procenta. Český průmysl tak patřil mezi nejhorší v celé Evropě.

Podle statistického úřadu s propadem výkonnosti průmyslu souvisí i mohutné propouštění. Během čtvrtého čtvrtletí přišlo o práci na 37 tisíc kmenových zaměstnanců (z odvětví nábytkářského, oděvního, textilního a sklářského) a 17 tisíc agenturních pracovníků (zejména z gumárenství, elektroniky a výroby aut).

Zlepšení ještě není v dohlednu

„Obáváme se, že český průmysl bude ještě v první polovině roku klesat dvojciferným tempem. V průběhu druhé půlky roku se snad díky stabilizaci světové ekonomiky a náběhu výroby aut v ČR průmysl obrátí do černých čísel,“ komentovala analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

I Vlášek potvrdil, že v prvních měsících letošního roku nenastane obrat, protože objem objednávek klesá od září. V prosinci klesla poptávka o více než dvacet procent a podle úřadu byl velký pokles i v lednu 2009.

V prosinci byl tento sektor těžce zkoušen také na Slovensku. Průmysl vykázal pokles o 16,8 procenta, a jednalo se tak pro zemi o rekordní propad. Jen výroba aut klesla téměř o 36 procent.

toh, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Harley-Davidson přesune v reakci na evropská cla část výroby do Asie a Brazílie

-

dnes 15:21 Americký výrobce Harley-Davidson přesune výrobu svých...

Babišův kritik Rada splatí část dluhu vývozem kejdy

-

dnes 14:17 aktualizováno Zemědělský podnik Agro Jevišovice...

Turecká lira po Erdoganově volebním vítězství posílila

-

dnes 11:37 aktualizováno Turecká lira v pondělí v reakci na...

Dříví po kůrovci zlevnilo, prkna a trámy ne

-

dnes 11:11 Cena surového dříví vytěženého kvůli kůrovci klesá. Za...

Suché a horké počasí urychlilo žně

-

dnes 11:03 Sucho a horko v květnu urychlilo dozrávání obilí o dva...

Důvěra německých podniků v tamní ekonomiku klesá

-

dnes 10:58 aktualizováno Po květnové přestávce dále pokračuje...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů