Ekonomika

Krize decimuje český průmysl, na konci roku se opět zřítil

11.2.2009 09:08 (aktualizováno: 11.2.2009 09:35) Český průmysl v prosinci loňského roku spadl v meziročních hodnotách o 14,6 procenta. Za celý loňský rok tak kvůli globální krizi v druhé polovině roku vykázal růst jen 0,4 procenta. Vyplývá to ze středečních údajů Českého statistického úřadu(ČSÚ). V posledním čtvrtletí loňského roku bylo v průmyslu propuštěno několik desítek tisíc lidí.

"Po čtvrtém čtvrtletí zůstaly v českém průmyslu jen drobné ostrůvky, jsou to podniky, které hospodaří dobře," komentoval data vedoucí statistiků Josef Vlášek. Tyto podniky jsou podle něj napříč všemi odvětvími.

Průmyslu se v závěru loňského roku vůbec nedařilo. Již v listopadu se podle statistik propadl v meziročních číslech o 17,4 procenta. Český průmysl tak patřil mezi nejhorší v celé Evropě.

Podle statistického úřadu s propadem výkonnosti průmyslu souvisí i mohutné propouštění. Během čtvrtého čtvrtletí přišlo o práci na 37 tisíc kmenových zaměstnanců (z odvětví nábytkářského, oděvního, textilního a sklářského) a 17 tisíc agenturních pracovníků (zejména z gumárenství, elektroniky a výroby aut).

Zlepšení ještě není v dohlednu

„Obáváme se, že český průmysl bude ještě v první polovině roku klesat dvojciferným tempem. V průběhu druhé půlky roku se snad díky stabilizaci světové ekonomiky a náběhu výroby aut v ČR průmysl obrátí do černých čísel,“ komentovala analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

I Vlášek potvrdil, že v prvních měsících letošního roku nenastane obrat, protože objem objednávek klesá od září. V prosinci klesla poptávka o více než dvacet procent a podle úřadu byl velký pokles i v lednu 2009.

V prosinci byl tento sektor těžce zkoušen také na Slovensku. Průmysl vykázal pokles o 16,8 procenta, a jednalo se tak pro zemi o rekordní propad. Jen výroba aut klesla téměř o 36 procent.

toh, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Brusel udělil pokuty za kartel dodavatelům automobilek a přepravcům

-

dnes 12:52 Evropská komise ve středu udělila pokuty v celkové výši...

Lidl zvýší prodavačkám a pokladním nástupní mzdy na 28 tisíc

-

dnes 11:30 Obchodní řetězec Lidl v Česku zvýší od března nástupní...

Omezíte naši ocel, a my zavedeme clo na bourbon a Harley-Davidson, hrozí EU Američanům

-

dnes 08:45 Evropská unie hrozí Spojeným státům odvetnými cly na...

Škoda Auto navrhla růst mezd o 15 procent za dva roky

-

včera 16:27 aktualizováno Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto...

Taxify se chce sejít s Ťokem a Babišem. Liftago kvituje vyjasnění situace

-

včera 15:55 Výzva premiéra Andreje Babiše a ministra dopravy Dana...

Dukovany chce ČEZ provozovat nejméně dalších 20 let

-

včera 15:15 Jadernou elektrárnu Dukovany hodlá společnost ČEZ...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby