Bydlení

Niemeyer vzdal úmysl doplnit centrum brazilské metropole o další budovy

obrazek

Kongresová budova v brazilském hlavním městě Brasília.

FOTO: Jamil Bittar, Reuters

12.2.2009 06:00 Legendární brazilský architekt Oscar Niemeyer vzdal plán na výstavbu další budovy v centru hlavního města Brasílie, kterou před padesáti lety sám projektoval. Oznámil to v dopisu, který zveřejnil deník Correio Braziliense. Plán vyvolal v Brazílii velkou polemiku.

Niemeyer, kterému je už 101 let, zamýšlel vybudovat na takzvané Esplanádě ministerstev v Brasílii "náměstí Svrchovanosti". Měla na něm stát nízká budova, zakřivená, jak je pro Niemeyera typické, jež by byla památníkem bývalých brazilských prezidentů, a sto metrů vysoký nakloněný obelisk.

Návrh vzbudil vášnivé diskuse, v nichž jeho odpůrci argumentovali i tím, že do nynější podoby Brasílie nelze zasahovat, protože je na prestižním seznamu světového kulturního dědictví, který vede Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Podle odpůrců by byl porušen také brazilský zákon o kulturním dědictví, podle něhož musí Esplanáda ministerstev zůstat volným prostorem. Nové stavby by prý mimo jiné zakrývaly výhled na původní budovy, zvlášť na Národní kongres.

Sylvia Ficherová z fakulty architektury univerzity v Brasílii v této diskusi řekla, že plánovaná stavba se podobá jednorožci a že Niemeyer tady "negativně zasahuje do svého vlastního díla".

Navíc guvernér federálního distriktu José Roberto Arruda oznámil, že na novou stavbu nejsou peníze.

"Historické centrum" Brasílie, postavené na přelomu 50. a 60. let, představuje soubor Niemeyerových staveb, které se staly klasikou moderní architektury - katedrálu, prezidentský palác, sídlo Národního kongresu, ministerstvo zahraničí a další. Město bylo postaveno z podnětu brazilského prezidenta s českými předky Juscelina Kubitscheka, jeho půdorys ve tvaru ptáka vymyslil urbanista Lúcio Costa. Dnes má Brasília dva milióny obyvatel.

ČTK

nahoru

Bydlení:

Hřejivý půvab cihel zahradě sluší

-

dnes 08:03 Obrazem: Sotva najdeme jiný stavební materiál, který je...

Nechcete utrácet za nové vánoční ozdoby? Vsaďte na recyklované

-

včera 12:22 Obrazem: Děti jdou letos ve zdobení vánočních stromků...

Malý byt s velkou přidanou hodnotou

-

včera 09:02 Obrazem: Bydlení v pronájmu s sebou vždy nese jistá...

Italský architekt navrhl elegantní skládací dům

-

včera 06:35 Video: Italský architekt Renato Vidal navrhl dům,...

Jak na domácí chov krůt a perliček

-

14.12. 13:15 Krůtí maso má velmi nízký obsah tuku, a přitom hodně...

Revoluce v interiéru s retro nábytkem

-

14.12. 09:26 Obrazem: Retro designový styl kopíruje trendy...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby