Bydlení

Niemeyer vzdal úmysl doplnit centrum brazilské metropole o další budovy

obrazek

Kongresová budova v brazilském hlavním městě Brasília.

FOTO: Jamil Bittar, Reuters

12.2.2009 06:00 Legendární brazilský architekt Oscar Niemeyer vzdal plán na výstavbu další budovy v centru hlavního města Brasílie, kterou před padesáti lety sám projektoval. Oznámil to v dopisu, který zveřejnil deník Correio Braziliense. Plán vyvolal v Brazílii velkou polemiku.

Niemeyer, kterému je už 101 let, zamýšlel vybudovat na takzvané Esplanádě ministerstev v Brasílii "náměstí Svrchovanosti". Měla na něm stát nízká budova, zakřivená, jak je pro Niemeyera typické, jež by byla památníkem bývalých brazilských prezidentů, a sto metrů vysoký nakloněný obelisk.

Návrh vzbudil vášnivé diskuse, v nichž jeho odpůrci argumentovali i tím, že do nynější podoby Brasílie nelze zasahovat, protože je na prestižním seznamu světového kulturního dědictví, který vede Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Podle odpůrců by byl porušen také brazilský zákon o kulturním dědictví, podle něhož musí Esplanáda ministerstev zůstat volným prostorem. Nové stavby by prý mimo jiné zakrývaly výhled na původní budovy, zvlášť na Národní kongres.

Sylvia Ficherová z fakulty architektury univerzity v Brasílii v této diskusi řekla, že plánovaná stavba se podobá jednorožci a že Niemeyer tady "negativně zasahuje do svého vlastního díla".

Navíc guvernér federálního distriktu José Roberto Arruda oznámil, že na novou stavbu nejsou peníze.

"Historické centrum" Brasílie, postavené na přelomu 50. a 60. let, představuje soubor Niemeyerových staveb, které se staly klasikou moderní architektury - katedrálu, prezidentský palác, sídlo Národního kongresu, ministerstvo zahraničí a další. Město bylo postaveno z podnětu brazilského prezidenta s českými předky Juscelina Kubitscheka, jeho půdorys ve tvaru ptáka vymyslil urbanista Lúcio Costa. Dnes má Brasília dva milióny obyvatel.

ČTK

nahoru

Bydlení:

Nápadité příbory ve tvaru hracích kostek, letadla nebo zvířat udrží děti déle u stolu

-

dnes 12:34 Obrazem: Mnoho rodičů občas řeší problém, že jejich...

Terasy a patia propojují dům s okolím

-

dnes 09:35 Obrazem: Terasa rozšiřuje obytnou část stavby a otevírá...

Nedostatek místa ve městě může řešit dům nad parkovací plochou

-

dnes 06:09 Video: Hledání zastavitelných ploch v hustě obydlených...

Kranzova vila v Brně měla díky popínavé zeleni barevně splynout se zahradou

-

včera 12:14 Nadčasová brněnská vila architekta Kranze z 30. let...

Čtyřčlenná rodina tráví volný čas v moderním venkovském domě

-

včera 09:11 Obrazem: Moderní a maximálně komfortní dům čtyřčlenné...

Majitel obytné dodávky si vše potřebné vozí s sebou, včetně záhonků

-

včera 06:27 Obrazem: Rozpad dlouhodobého vztahu inspiroval...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby