Zahraniční

Policisté na Madagaskaru postříleli přes dvacet demonstrantů

7.2.2009 15:11 (aktualizováno: 7.2.2009 17:53) Nejméně 23, ale možná až 30 demonstrantů v sobotu zastřelili policisté na Madagaskaru. Spustili palbu do desetitisícového davu příznivců opozice, kteří se sešli v hlavním městě Antananarivo.

Údaje o počtu obětí se liší. Potvrzeno je jich zatím 23, některé zprávy ale uvádějí 30 mrtvých. "Doteď je 25 mrtvých," řekl Reuters vysoký policejní představitel, hasiči uvedly 23 mrtvých těl, ale místní média píší o třiceti.

Podle očitých svědků, na které se odvolává agentura DPA, zůstalo po první salvě na zemi přinejmenším 20 bezvládných těl. Po druhé salvě vypukla mezi účastníky protivládního protestu panika. Demonstrace se zúčastnilo asi 10 000 lidí, na akci se objevil i samozvaný prezident Andry Rajoelina.

Rajoelinu odvolal v úterý z funkce primátora metropole madagaskarský prezident Marc Ravalomanan. Rajoelina se na oplátku prohlásil šéfem státu a vyzval současného prezidenta k demisi. Obviňuje ho, že zemi přeměnil v diktaturu a že nezákonně nakládá se státními financemi.

Konflikt mezi vládou a opozicí vyústil v posledních dnech ve vlnu násilných protestů, při nichž přišlo o život více než 100 lidí.

Demonstrace se na Madagaskaru konaly již v pondělí a podle posledních informací agentury Reuters při nich zahynulo 39 lidí. Nejvíce obětí, 37, si vyžádal požár v jednom z obchodů, který byl během protestů vyrabován.

Novinky, ČTK, BBC

nahoru

Zahraniční:

Slovenský řidič v průběhu tří dnů dvakrát nafoukal přes tři promile

-

dnes 20:16 Pětapadesátiletý Emil z východoslovenského Prešova...

Čína se zlobí kvůli americkým sankcím vůči KLDR. Zastavte ty chybné kroky, vyzvala

-

dnes 18:09 Čína v sobotu odsoudila nové americké sankce proti...

V Indii najelo auto do skupiny školáků, devět mrtvých

-

dnes 15:57 Při dopravní nehodě ve východoindickém státě Bihár v...

Pašeračka Tereza zůstane ve vazbě, rozhodl opět pákistánský soud

-

dnes 14:37 Pákistánský soud v sobotu prodloužil vazbu Češce Tereze...

Ve venezuelské zoo krmí vyhladovělá zvířata nejslabšími jedinci

-

dnes 11:08 Venezuelská zoo se kvůli katastrofálnímu nedostatku...

KLDR dochází potraviny, palivo i papír pro stranický list

-

dnes 09:04 Severní Koreji dochází palivo, potraviny i papír, takže...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby