Kultura

Český lev: hlavními favority jsou Karamazovi, Tobruk a Venkovský učitel

30.1.2009 21:51 V pátek večer byly v Praze vyhlášeny nominace na filmové ceny Český lev. Na nejlepší český film roku kandidují Karamazovi Petra Zelenky, Tobruk Václava Marhoula a Venkovský učitel Bohdana Slámy. Tyto tři snímky ovládly také kategorie režie a scénář. Nejlepším zahraničním filmem byl vyhlášen snímek Tahle země není pro starý Ethana a Joela Coenových. Večerem provázely moderátorky Ester Kočičková a Iva Pazderková.

O cenu za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli se budou ucházet Zuzana Bydžovská (Venkovský učitel), Martha Issová (Děti noci) a Anna Frielová (Bathory). Mezi muži to bude Pavel Liška (Venkovský učitel), Karel Roden (Hlídač č. 47) a Ivan Trojan (Karamazovi). 

Ze scénáristů byli nominováni Václav Marhoul (Tobruk), Bohdan Sláma (Venkovský učitel) a Petr Zelenka (Karamazovi). Třemi nejlepšími režiséry roku jsou podle filmové akademie opět Václav Marhoul (Tobruk), Bohdan Sláma (Venkovský učitel) a Petr Zelenka (Karamazovi). 

V kategorii dokumentu budou soutěžit Občan Havel Pavla Kouteckého a Miroslava Janka, Ghetto jménem Baluty Pavla Štingla a René Heleny Třeštíkové.

V kategorii ženský herecký výkon ve vedlejší roli byly nominovány Zuzana Kronerová (Venkovský učitel), Lenka Termerová (Děti noci) a Emília Vašáryová (Nestyda). Mezi muži ve stejné kategorii Vladimír Dlouhý (Hlídač č. 47) a David Novotný (film Karamazovi a současně O rodičích a dětech).

V kategorii zvuk mají šanci Michal Holubec (Karamazovi), Pavel Rejholec a Jakub Čech (Tobruk) a Zdeněk Taubler (Hlídač č.47), ve střihu Vladimír Barák (Karamazovi) Luděk Hudec (Tobruk) a Jan Mattlach (Hlídač č. 47).

Cena kritiků pro film Karamazovi

Třetí místo v boji o Cenu Sazky za nejlepší nerealizovaný scénář patří Petře Soukupové za scénář Nakrátko, druhé místo Milanu Tesařovi za Břemeno. První místo bude oznámeno na hlavním večeru Českého lva.

Nejlepšími dokumenty z let 1993 až 2007 jsou podle poroty Český sen Víta Klusáka a Filipa Remundy, Marcela Heleny Třeštíkové a Síla lidskosti - Nicolas Winton Matěje Mináče. Cenu za nejlepší filmový plakát si v pátek odnesli Aleš Najbrt a Bohumil Vašák (Karamazovi). Cenu filmových kritiků získali Karamazovi Petra Zelenky a Občan Havel Pavla Kouteckého a Miroslava Janka.Cenu Magnesie za nejlepší zahraniční film získal snímek Tahle země není pro starý.

Přehled hlavních nominací

Nejlepší film: Karamazovi, Tobruk, Venkovský učitel

Režie: Václav Marhoul (Tobruk), Bohdan Sláma (Venkovský učitel) a Petr Zelenka (Karamazovi)

Herec v hlavní roli: Pavel Liška (Venkovský učitel), Karel Roden (Hlídač č. 47) a Ivan Trojan (Karamazovi)

Herečka v hlavní roli: Zuzana Bydžovská (Venkovský učitel), Martha Issová (Děti noci) a Anna Frielová (Bathory)

Stanislav Dvořák, Novinky

nahoru

Kultura:

RECENZE: Rozkošná nedorozumění s nájemným zabijákem

-

dnes 16:23 Nájemná vražda může být zdrojem mnoha rozkošných...

Do Prahy míří Rammstein. Na druhý koncert jsou poslední lístky k sezení

-

dnes 14:55 Německá rocková skupina Rammstein vystoupí v neděli 28....

RECENZE: Podle Värttinä by byl sever žhavý

-

dnes 13:41 Finské hvězdy world music Värttinä se ve čtvrtek...

Se Stalinem na tenkém ledě. Film Monstrum uvede ČT

-

dnes 13:05 Drama Monstrum vypráví o českém sochaři, který v...

RECENZE: V utkání s Klicperou dramatik nezvítězil

-

dnes 12:26 Každá tvůrčí generace v Národním divadle se musí utkat...

Okoř se šťávou s kapelami Jelen, Wohnout i Hanou Zagorovou

-

dnes 11:37 V sobotu 3. června se v podhradí Okoře uskuteční již...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby