Kultura

Tipy Jiřího Schmitzera

25.9.2003 04:19 Herec a písničkář Jiří Schmitzer uvádí, co ho v poslední době nejvíce zaujalo v kultuře.
Redakčními tipy jsou album turecké zpěvačky Sertab a kniha Slavné fotografie.

Tipy Jiřího Schmitzera

Čtu: Teď většinou čtu to, co musím - scénáře. Není to špatné, protože bych si je jako četbu nevybral. Vlastně se takto vzdělávám. Poslouchám: Všechno možné, nemám vyhraněný vkus, nemám hudební vzdělání, takže nejsem schopen říci, proč se mi něco líbilo. I když jde o nejprimitivnější hudbu, pokud má tah, je v ní upřímný pocit, tak ji akceptuji stejně jako velké dílo. Viděl jsem: Mám hrozně málo času, takže se nikam nedostanu. Když mám volný večer, to je tak čtyřikrát do měsíce, tak rozhodně nejdu do divadla, spíš zůstanu doma.

Internet: Já ho používám tak, že si na něj nechávám něco poslat, ale dostat to ven musí syn. Stejně tak když já něco někam posílám, musí to za mě udělat syn.

Sertab: Sertab

Turecká zpěvačka Sertab nabízí evropskému posluchači cosi neobvyklého. Popové písničky sesbírané v posledních šesti letech a zpívané turecky šperkuje typickými folklórními názvuky. Pro realizaci sice využila sampleru, nicméně přesto jde o pozoruhodný komplet. Navíc se představuje jako zdatná vokalistka s citem pro melodii. Album volně plyne a na každém kroku přináší uchu lahodící hudbu. Pokud byl její příchod do Evropy vychytralým producentským tahem, pak před autorem nápadu klobouk dolů.

Sony Music/Bonton, 62:34

Hans Michael-Koetzle: Slavné fotografie

Sto sedmdesát let fotografie a hlavně příběhy čtyřiceti z nejznámnějších snímků, které ji po tématické či estetické stránce posunuly kupředu - od zamlžených obrazů průkopníků (Nicéphore Niepce) přes skvělé reportérské práce (Ernst Haas) po mistry ledové stylizace (Helmut Newton).

A také množství rad pro fotografy-amatéry: "Je nutné se k objektu přiblížit po špičkách, i když se jedná o zátiší. Je třeba si navléknout sametové rukavičky a mít oči na stopkách. Jen žádnou tlačenici; kdo jde na ryby, nesmí předtím zvířit vodu," tvrdí například spoluzakladatel slavné agentury Magnum, Francouz Henri Cartier-Bresson, autor snímku z uprchlické táboře v Dessau, na kterém jedna z nacistických obětí poznává udavačku gestapa.

Dva díly, Taschen, 191 a 191 stran

Alex Švamberk, Jaroslav Špulák, Jaroslav Rudiš

nahoru

Kultura:

ŽEBŘÍČEK: Jurský svět razantně nastoupil do kin

-

dnes 15:19 Jurský svět: Zánik říše se stal při víkendové premiéře...

GLOSA: Bacha na muzikál. Může vás změnit v gaye, varují Maďaři

-

dnes 14:12 Světová média si povšimla maďarské kauzy, která jako by...

PKO hraje Brucha s Pavlem Šporclem

-

dnes 14:05 Pražský komorní orchestr zakončí v úterý koncertem v...

Shakespeare začne od Dobrého konce

-

dnes 12:58 Premiéra málo známé Shakespearovy komedie Dobrý konec...

RECENZE: Hábova šestinotónová vize spravedlivé společnosti

-

dnes 12:33 Originální zážitek připravilo zahájení čtvrtého ročníku...

Prvních 10 procent vstupenek do Varů se prodalo za pět minut

-

dnes 11:26 Pouhých pět minut stačilo milovníkům filmu, aby si v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů