Krimi

Náraz do zastávky v Plzni nepřežilo hejno brkoslavů

27.1.2009 15:02 VIDEO: Žalostný pohled se naskytl lidem procházejícím v úterý dopoledne kolem zastávky městské hromadné dopravy v Plzni na Klatovské třídě. Na zemi se válela bezvládná těla pestrobarevných ptáků s chocholkou.

Přivolaní ornitologové zjistili, že mrtví ptáci jsou brkoslavové severní, kteří jsou v Čechách považováni za vzácnou návštěvu ze Sibiře a Dálného východu. Zabili se nárazem do prosklené stěny zastávky. Náraz byl tak silný, že skleněná výplň popraskala.

"Ptáky do okolí zastávky přilákal keř obalený nespadanými plody. Při hodování je něco vyplašilo a při úprku hejno narazilo do prosklené zastávky. Několik ptáků si po nárazu zlomilo vaz a na místě zahynulo,“ řekl vedoucí záchranné stanice ptactva v Plzni Karel Makoň.

Brkoslav severníBrkoslav severnífoto: Profimedia

Většina kolemjdoucích vůbec netušila, o jaký druh ptáka se jedná. "Jsou to asi nějací exotičtí ptáci, co ulétli ze zoologické zahrady. Je mi jich chudinek líto,“ shodly se dvě starší důchodkyně přihlížející ptačímu masakru.

Nebezpečí číhá na mnoha zastávkách

Podle ochránců zvířat to není první případ, kdy ptáci ve městě hynou po nárazu do prosklených zastávek.

„V roce 2006 jsme zmapovali všechny rizikové zastávky a jejich seznam předložili správě veřejného statku města Plzně. Ta jich nechala jen část pokreslit tak, aby skleněnou plochu ptáci viděli. Proto budeme iniciovat další jednání k provedení preventivních opaření i na dalších vybraných zastávkách,“ dodal Makoň.

Brkoslav severní je nápadný pestrým zbarvením konečků křídel a ocasních brk. Létá v hejnech, kde jich bývá i více než stovka. Dělají nálety do zahrad, kde zůstala na stromech neočesaná jablka, která tito ptáci milují.

pab, Právo

nahoru

Krimi:

Strážníci zveřejnili video z honičky, která skončila požárem. Měl jsem 10 piv, řekl řidič

-

včera 18:02 Video: Městská policie Praha zveřejnila v pondělí...

Muž vyplul s 1,7 promile na Baťův kanál, narazil do lodě s policisty

-

včera 17:18 Třicetiletý muž narazil v sobotu dopoledne lodí na...

Násilníka s kočárkem, který v metru napadl cestujícího, vypátrala policie

-

včera 15:18 Pražské policii se podařilo díky zveřejnění...

Byl to rapl, řekl o vrahovi manželů v zahrádkářské kolonii jeho kamarád

-

včera 14:48 Video: Výpověďmi předvolaných svědků a čtením...

Bývalý právník NBÚ je ve vazbě, policie ho obvinila z vydírání

-

včera 14:34 aktualizováno Ekonomický ředitel pražské Krajské...

Žena pořezala dva lidi u letního kina v Písku

-

včera 14:02 Písecká policie řeší incident ze společenské akce...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů