Kultura

Poslední rozloučení s Kaplickým bude 27. ledna

20.1.2009 13:27 Poslední rozloučení se zesnulým architektem Janem Kaplickým proběhne 27. ledna ve 13.00 v kostele sv. Anny na Anenském náměstí v Praze 1, sdělil v úterý mluvčí rodiny Radek Zeman.

Kaplický zemřel v Praze minulou středu ve věku 71 let. Krátce předtím jeho žena Eliška porodila dceru.

Autor tolik diskutovaného návrhu na novou Národní knihovnu emigroval v roce 1968 do Velké Británie, kde vznikly jeho nejslavnější stavby. Národní knihovna měla být první velkou stavbou Kaplického v Česku, ale proti její realizaci jsou někteří politici, navíc řada lidí zpochybňuje celé výběrové řízení.  

Na podporu stavby nové Národní knihovny chystají Kaplického příznivci demonstraci, termín ještě není pevně stanoven. Organizátoři se domlouvají přes internet, měli by se sejít na Letné či na Mariánském náměstí.

Knihovna ale není jediným Kaplického návrhem pro ČR. Lepší šance na realizaci mají menší projekty - koncertní hala v Českých Budějovicích a dvě stavby u zámku Konopiště.

Developerská společnost Resort Living, která za celým konopišťským projektem stojí, uvádí, že ozdobou jsou Kaplického návrhy Klubu Volavka a Vily Kaplický: „Oba byly dokončeny za přispění jeho týmu z Future Systems na sklonku minulého roku a ozdobí kolekci dalších návrhů z dílny jiných deseti českých a zahraničních architektů.“

Stanislav Dvořák, Kateřina Farná, Novinky, Právo

nahoru

Kultura:

Polar Music Prize pro Metalliku

-

dnes 11:18 Letošními laureáty ocenění Polar Music Prize, které již...

Nejkrásnější ženy jsou ty, které se zjevují ve snech

-

dnes 07:16 V pražské Galerii Smečky, kterou provozuje společnost...

Berlinale ocenilo Jiřího Menzela

-

včera 21:00 Cenu Kamera Berlinale udělenou Jiřímu Menzelovi za...

Pravděpodobný vítěz Oscarů ukradl příběh z divadelní hry, tvrdí žaloba

-

včera 16:05 Na 13 Oscarů nominovaný film Tvář vody režiséra...

Gott nevystoupí na Česko-Slovenském plese, zůstává v nemocnici

-

včera 15:29 Zpěvák Karel Gott nevystoupí v sobotu na...

Planeta Česko. Příroda jako fascinující dobrodružství

-

včera 15:02 Video: Do kin jde 22. března neobvyklý dokument...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby