Domácí

Obyvatele Slaníku ohrožuje rakovinotvorná voda

ZDROJ: Prima FTV

14.1.2009 10:42 VIDEO: Ve Slaníku na Strakonicku teče lidem z kohoutků několik let voda přesycená dusičnany, které způsobují rakovinu. Místní zastupitelstvo navíc o problému vědělo, ale nic neudělalo. Postižené obci se po nedělní reportáži televize Prima rozhodl pomoci výrobce minerálních vody a obci poslal jako dar kamión, který lidem zajistí pitnou vodu aspoň na měsíc.

V litru kojenecké vody může být podle normy dvanáct miligramů dusičnanů. Pro dospělého člověka je maximální hranice padesát. Jenže ve Slaníku mají ve vodě 100 miligramů na litr.

 „Je tu spousta lidí, který zemřeli a tu rakovinu měli. Pozastavila se nad tím i naše obvodní lékařka, že na tak malou vesnici je tu výskyt rakoviny veliký,“ říká Ludmila Nagyová, jejíž dcera měla před časem vážné zdravotní potíže a podle rodičů mohla i umřít. Po odhalení tajených problémů s vodou podal její otec trestní oznámení na místní zastupitelstvo.

Problém se neřeší už pět let

Před pěti lety dal hygienik obci tři roky na odstranění závad. To se však nestalo, proto vydal zákaz používat vodu ze sítě jako pitnou. Zastupitelstvo po odhalení celého problému v prosinci odstoupilo. Řešení tíživé situace tak čeká na volbu nové rady, která by mohla schválit nezbytnou investici do úpravy vody. Ve Slaníku je zatím bezvládí a nikdo nemůže objednat ani cisternu s pitnou vodou.

Pitnou vodu si proto lidé musí kupovat. Měsíčně za ni zaplatí stokoruny, protože z té, která jim teče doma, mají strach. Darovaný kamión jim udělal radost, nicméně na vyřešení neutěšené situace budou nejspíš čekat déle než jeden měsíc.

Novinky, Prima FTV

nahoru

Domácí:

Vnitro neví, co policie potřebuje, tvrdí NKÚ. Na investice chybí přes 11 miliard

-

dnes 08:14 Ministerstvo vnitra neurčilo potřeby policie, což...

Lidé si několika akcemi připomenou šest let od úmrtí Václava Havla

-

dnes 06:14 Lidé si v pondělí na několika akcích připomenou...

Průzkum: V prvním kole volby prezidenta by vedl Zeman

-

včera 20:24 V prvním kole přímé volby prezidenta by nyní vedla...

Hilšer: Babišem bych se ovládat nenechal

-

včera 19:54 Video: Na Hrad se nebojím, Andrejem Babišem bych se...

Nabouraná auta, uvízlé autobusy: V Čechách po silném sněžení hrozí náledí

-

včera 17:43 Video: aktualizováno Silné sněžení zasáhlo v neděli...

Bývalý rebel ČSSD Tejc jde do Babišovy vlády. Jako náměstek Pelikána

-

včera 17:07 Bývalý sociálně demokratický poslanec Jeroným Tejc se...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby