Ekonomika

MMF pomůže Bělorusku 2,5 miliardami dolarů

12.1.2009 20:59 Mezinárodní měnový fond v pondělí schválil finanční pomoc pro Bělorusko v sumě 2,46 miliardy dolarů (49,5 miliardy Kč). Bělorusko tak bude další zemí střední a východní Evropy, která v nynější finanční krizi dostane podporu od mezinárodního finančního společenství.

MMF sdělil, že v rámci dohody uvolní Minsku první splátku 787,9 miliónu dolarů. "Hlavními cíli programu podpořeného MMF je umožnit náležitou adaptaci na vnější šoky a pomoci při zvládání naléhavých hrozeb," uvedl MMF.

Podle dohody z konce prosince bude muset běloruská vláda posílit rámec měnové a kurzové politiky a podrobit se rozpočtovým omezením, zejména snížit veřejné investice a státem řízené bankovní úvěry, a také omezit mzdy ve veřejném sektoru. Bělorusko bude také muset být připraveno k devalvaci měny a rekapitalizaci bank. 

Běloruský rubl se s eskalací globální finanční krize a nástupem světové recese dostal pod tlak, zejména kvůli poklesu běloruského exportu a výraznému zvýšení domácí poptávky po dolarech. Centrální banka na podporu domácí měny utratila značnou část svých rezerv.

Minulý měsíc MMF schválil finanční pomoc Lotyšsku v objemu 1,68 miliardy eur, Maďarsku v listopadu potvrdil pomoc a Ukrajině poskytl nouzový úvěr 16,5 miliardy dolarů.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Škoda nestíhá vyrábět. Auta vozí z Ruska

-

dnes 03:50 Některým řidičům se může stát, že v dokumentech k vozu...

Americké Delta Air Lines nakoupí sto airbusů. Zklamaly domácí Boeing

-

včera 22:39 Americké aerolinky Delta Air Lines si objednají sto...

Soud zamítl žalobu na Světlíka kvůli koupi sléváren v roce 2008

-

včera 17:32 Vrchní soud v Olomouci ve čtvrtek zamítl žalobu na...

Plzeňský Prazdroj zvýšil zisk o třetinu na 4,8 miliardy

-

včera 15:31 aktualizováno Plzeňský Prazdroj dosáhl za poslední...

Nejmenší hluk nad pražským letištěm dělala letadla aerolinek easyJet

-

včera 15:16 Nejméně hluku při startu a přistání na Letišti Václava...

Cestovku Vítkovice Tours kupuje TNI Group

-

včera 15:09 Travel holding ze skupiny TNI Group koupil cestovní...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby