Ekonomika

MMF pomůže Bělorusku 2,5 miliardami dolarů

12.1.2009 20:59 Mezinárodní měnový fond v pondělí schválil finanční pomoc pro Bělorusko v sumě 2,46 miliardy dolarů (49,5 miliardy Kč). Bělorusko tak bude další zemí střední a východní Evropy, která v nynější finanční krizi dostane podporu od mezinárodního finančního společenství.

MMF sdělil, že v rámci dohody uvolní Minsku první splátku 787,9 miliónu dolarů. "Hlavními cíli programu podpořeného MMF je umožnit náležitou adaptaci na vnější šoky a pomoci při zvládání naléhavých hrozeb," uvedl MMF.

Podle dohody z konce prosince bude muset běloruská vláda posílit rámec měnové a kurzové politiky a podrobit se rozpočtovým omezením, zejména snížit veřejné investice a státem řízené bankovní úvěry, a také omezit mzdy ve veřejném sektoru. Bělorusko bude také muset být připraveno k devalvaci měny a rekapitalizaci bank. 

Běloruský rubl se s eskalací globální finanční krize a nástupem světové recese dostal pod tlak, zejména kvůli poklesu běloruského exportu a výraznému zvýšení domácí poptávky po dolarech. Centrální banka na podporu domácí měny utratila značnou část svých rezerv.

Minulý měsíc MMF schválil finanční pomoc Lotyšsku v objemu 1,68 miliardy eur, Maďarsku v listopadu potvrdil pomoc a Ukrajině poskytl nouzový úvěr 16,5 miliardy dolarů.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

ČEZ chce vyplatit na dividendách 17,8 miliardy

-

dnes 16:15 aktualizováno Představenstvo energetické společnosti...

Pepsi celosvětově zvýšila zisk na 28 miliard

-

dnes 14:43 Americká nápojářská společnost PepsiCo mírně zvýšila...

Jméno Lionel Messi je obchodní značka. Slavný fotbalista vyhrál soud

-

dnes 14:16 Argentinský fotbalista a hráč FC Barcelona Lionel Messi...

Kdo zaplatí nové jaderné bloky? Varianty posoudí za milión poradenská firma

-

dnes 13:42 V květnu budou známé varianty financování dostavby...

Kellnerově PPF bance stoupl čistý zisk na 1,5 miliardy

-

dnes 12:40 PPF bance stoupl v roce 2017 čistý zisk meziročně o 300...

LG koupí za 28 miliard rakouského výrobce autosvětel ZKW, který vyrábí i v Česku

-

dnes 11:58 Jihokorejská společnost LG Electronics zaplatí zhruba...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby