Zahraniční

Bush prý loni odmítl žádost Izraele bombardovat Írán

11.1.2009 12:08 Americký prezident George Bush odmítl loni tajnou žádost Izraele o letecké bombardování hlavního íránského jaderného komplexu s pomocí takzvaných protibunkrových min. Na své internetového stránce to v neděli napsal americký list The New York Times.

Protibunkrové zbraně mají schopnost proniknout hluboko do obvykle podzemních objektů a teprve tam vybuchnout. Deník se odvolává na vysoké americké i zahraniční činitele, kteří hovořili pod podmínkou anonymity, a kteří tvrdí, že Bush nicméně dal zelenou pro tajné operace, jejichž cílem je všemožně sabotovat údajné snahy Íránu o vývoj jaderných zbraní.

Izraelskou žádost podle listu Bushovi přednesl izraelský premiér Ehud Olmert, který chtěl, aby byly použity protibunkrové bomby s vysokou účinností, a žádal také povolení přeletů nad iráckým územím pro případ útoku na íránský komplex pro obohacování uranu v Natanzu.

Útok by byl kontraproduktivní, varoval Pentagon

Vysocí američtí činitelé v čele s ministrem obrany Robertem Gatesem ale prezidenta přesvědčili, že jakýkoli útok na Írán by byl kontraproduktivní, vedl by k vyhoštění mezinárodních jaderných inspektorů z Íránu a v konečné fázi by znamenal, že Írán by se uchýlil k ještě větší kamufláži svého jaderného programu.

Britský deník The Guardian s podobnými informacemi přišel loni v září, kdy tvrdil, že Bush odmítl při dvoustranné schůzce 14. května Olmertovu žádost o bombardování íránských jaderných zařízení.

Izraelský list Haarec zase loni v září napsal, že Washington odmítl dodat Izraeli protibunkrové miny ze strachu, že by mohly být použity při útoku na Írán.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Syrské vládní jednotky v Ghútě navzdory rezoluci OSN dále válčí

-

dnes 11:53 Navzdory sobotní rezoluci Rady bezpečnosti OSN...

Ruská rozvědka se nabourala do olympijských počítačů, píše americký list

-

dnes 11:32 Ruská vojenská rozvědka se nabourala do několika set...

Budeme to považovat za akt války, reaguje KLDR na nové americké sankce

-

dnes 10:42 Severní Korea odsoudila nejnovější sankce, které na ni...

Naprostý propadák, odsoudil Trump memorandum demokratů ke kauze ruského vlivu

-

dnes 07:20 Americký prezident Donald Trump odsoudil memorandum...

Do Jižní Koreje přijela severokorejská delegace s generálem z černé listiny

-

dnes 06:14 Do Jižní Koreje v neděli přicestovala vysoká...

Demokraté zveřejnili svou reakci na zprávu republikánů o FBI

-

včera 23:03 aktualizováno Američtí demokraté v sobotu zveřejnili...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby