Kultura

ABBA muzeum pojede na "turné"

16.12.2008 09:04 Zbožňování zaniklé popové skupiny ABBA nezná hranic. O vzniku muzea ABBA ve Švédsku se psalo už loni, nyní ale podle magazínu NME skladiště kostýmů, nástrojů a jiných památek vyrazí na světové "turné". Jeho majitelé tak zřejmě vydělají o něco více.

Výstava zahrnuje celkem 750 předmětů a různá multimediální zařízení. Původně měla fungovat jako stálá expozice ve švédském Stockholmu, s vybraným místem prý ale nastaly blíže nespecifikované komplikace.

Navíc po obrovském komerčním úspěchu filmu a putovního divadelního muzikálu Mamma Mia! je evidentní, že muzeum si na sebe objížděním světa vydělá. Soundtrack k filmu se u nás držel měsíce na předních příčkách prodeje, ve světě se ho zatím prodalo kolem 4 miliónů kusů.

Z americké verze muzikálu Mamma Mia!foto: www.mamma-mia.com

Zatím není jisté, zda lesklé uniformy, barevné holínky a další půvabné kýče ze sedmdesátých let, které švédská čtveřice nosila, budou moci obdivovat i čeští fanoušci. Plán turné bude zveřejněn později.

ABBA prý muzeum schválila

V muzeu skupiny ABBA se návštěvníci seznámí s hudbou, dějinami, oblečením z vystoupení, fotografiemi i hudebními nástroji skupiny. "Naše expozice bude částečně interaktivní, návštěvníci ji budou moci vnímat všemi smysly," prohlásili dříve organizátoři Ewa Wigenheimová-Westmanová a Ulf Westman. 

"ABBA náš projekt schválila a dá nám k dispozici všechen svůj dosažitelný materiál. Sama však přímým účastníkem projektu nebude," dodali organizátoři. Dvojice získala pro své úsilí souhlas a podporu všech čtyř členů bývalé skupiny. "Plně důvěřujeme Ewě a Ulfovi. Myslíme, že muzeum bude pro lidi zábavné," citovali organizátoři z dopisu bývalých hvězd.

Ačkoli se skupina rozpadla již před 25 lety, stále prodá ročně tisíce alb. Doposud prodala více než 370 miliónů nosičů po celém světě, jen "rockový král" Elvis Presley a skupina Beatles jsou na tom lépe. 

Stanislav Dvořák, Novinky

nahoru

Kultura:

Peter Aristone: Rozumím tomu, že si někdo sáhne ve stavu deprese na život

-

dnes 18:06 Slovenský zpěvák a skladatel Peter Aristone vydal...

Fleet Foxes. Romantici ze Seattlu v Lucerně

-

dnes 16:48 Američtí Fleet Foxes, melancholičtí indie folkoví...

Post-It jsou zpět. Plánují nové skladby a chtějí se bavit

-

dnes 16:01 V září uplynulo 20 let od chvíle, kdy se na scéně...

K brněnskému setkávání jazzmanů vznikl umělecký klip

-

dnes 14:35 Video: Mezinárodní setkání jazzmanů Moravia music fest...

Zpěvačka H_NA: Možná jsem blázen. Ale kdo není?

-

dnes 13:21 Třiadvacetiletá Hana Schořová pochází z malé vísky u...

Thriller s Hádkem, komedie od Zelenky a inspektor Kukura na ČT

-

dnes 11:59 Česká televize ve čtvrtek prozradila, čím chce zaujmout...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby