Kultura

ABBA muzeum pojede na "turné"

16.12.2008 09:04 Zbožňování zaniklé popové skupiny ABBA nezná hranic. O vzniku muzea ABBA ve Švédsku se psalo už loni, nyní ale podle magazínu NME skladiště kostýmů, nástrojů a jiných památek vyrazí na světové "turné". Jeho majitelé tak zřejmě vydělají o něco více.

Výstava zahrnuje celkem 750 předmětů a různá multimediální zařízení. Původně měla fungovat jako stálá expozice ve švédském Stockholmu, s vybraným místem prý ale nastaly blíže nespecifikované komplikace.

Navíc po obrovském komerčním úspěchu filmu a putovního divadelního muzikálu Mamma Mia! je evidentní, že muzeum si na sebe objížděním světa vydělá. Soundtrack k filmu se u nás držel měsíce na předních příčkách prodeje, ve světě se ho zatím prodalo kolem 4 miliónů kusů.

Z americké verze muzikálu Mamma Mia!foto: www.mamma-mia.com

Zatím není jisté, zda lesklé uniformy, barevné holínky a další půvabné kýče ze sedmdesátých let, které švédská čtveřice nosila, budou moci obdivovat i čeští fanoušci. Plán turné bude zveřejněn později.

ABBA prý muzeum schválila

V muzeu skupiny ABBA se návštěvníci seznámí s hudbou, dějinami, oblečením z vystoupení, fotografiemi i hudebními nástroji skupiny. "Naše expozice bude částečně interaktivní, návštěvníci ji budou moci vnímat všemi smysly," prohlásili dříve organizátoři Ewa Wigenheimová-Westmanová a Ulf Westman. 

"ABBA náš projekt schválila a dá nám k dispozici všechen svůj dosažitelný materiál. Sama však přímým účastníkem projektu nebude," dodali organizátoři. Dvojice získala pro své úsilí souhlas a podporu všech čtyř členů bývalé skupiny. "Plně důvěřujeme Ewě a Ulfovi. Myslíme, že muzeum bude pro lidi zábavné," citovali organizátoři z dopisu bývalých hvězd.

Ačkoli se skupina rozpadla již před 25 lety, stále prodá ročně tisíce alb. Doposud prodala více než 370 miliónů nosičů po celém světě, jen "rockový král" Elvis Presley a skupina Beatles jsou na tom lépe. 

Stanislav Dvořák, Novinky

nahoru

Kultura:

Budař a Huba jako Masaryk a Čapek v novém historickém snímku

-

dnes 17:46 Ve čtvrtek padla první klapka historického filmu Hovory...

Služebnice je zpět. Sci-fi dystopie pokračuje druhou řadou

-

dnes 16:56 Americká série Příběh služebnice, odehrávající se v...

Češi nechtějí platit za filmy z internetu, často je problém i s češtinou

-

dnes 14:55 Filmy a seriály na internetových televizích vynášejí ve...

Letní shakespearovské slavnosti od června

-

dnes 12:14 Letní shakespearovské slavnosti 2018 zahájí 26. června...

Kdo bude hrát nepřítele Ameriky Weinsteina? Film už se chystá

-

dnes 10:42 Film o Harveym Weinsteinovi je na cestě. Producent,...

Saxofonista skupiny Spolektiv Antonín Vidlák: Doufám, že je naše hudba stále dost nápaditá a pestrá

-

dnes 09:26 Jihočeská skupina Spolektiv si v dubnu připomíná třicet...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby