Zahraniční

Pamětní desku Husákovi v Bratislavě neodhalí

11.12.2008 11:44 Vedení bratislavské čtvrti Dúbravka odložilo na neurčito odhalení pamětní desky Gustávu Husákovi. Důvodem byla záplava negativních reakci. Zastupitelé této bratislavské městské části ve čtvrtek schválili pamětní desku normalizačnímu prezidentovi Gustávu Husákovi.

Pamětní deska s reliéfem bývalého generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Československa a posledního komunistického prezidenta Československa měla být slavnostně odhalena 19. prosince na budově místního úřadu Dúbravka. 

O umístění tabule požádala starostu Dúbravky Komunistická strana Slovenska. Starosta Dúbravky Ján Sandtner i poslanci městské části tento návrh podpořili. Údajně bylo rozhodující, že Husák se zasloužil o zachování staré části Dúbravky.

Autorem 90 centimetrů vysoké a 60 centimetrů široké tabule je výtvarník a sochař Peter Sulík. "Z mé strany nešlo o politiku. Byla to zakázka, jako každá jiná. Dělal jsem Novomestského i Jana Pavla II.," uvedl Sulík pro deník SME.

Husák se narodil 10.1.1913. V roce 1933 vstoupil jako student bratislavské právnické fakulty do KSČ. Za druhé světové války byl odpůrcem Tisova režimu a aktivně se účastnil Slovenského národního povstání. Po válce se stal předsedou Sboru pověřenců. V roce 1951 byl zatčen a  odsouzen na doživotí jako buržoasní nacionalista. O devět let později ho však propustili a v roce 1963 rehabilitovali. Do čela KSČ se dostal v roce 1969 a v roce 1975 se stal také prezidentem ČSSR. Za jeho vlády pokračovala perzekuce politických oponentů. Husákův režim bývá označován za normalizační.

Husák na prezidentský úřad rezignoval koncem roku 1989 a 18. 11. 1991 zemřel.

 
Ivan Vilček (Bratislava), Právo

nahoru

Zahraniční:

Filipínské město Marawi osvobodili od IS, vůdci teroristů jsou mrtví

-

dnes 16:06 Video: Filipínský prezident Rodrigo Duterte v úterý...

Španělský ústavní soud potvrdil nezákonnost katalánského referenda

-

dnes 15:42 Referendum o nezávislosti Katalánska z letošního 1....

Slovenská policie obvinila dva bratry z vraždy, tělo našli v ČR

-

dnes 13:58 Slovenská policie obvinila z úkladné vraždy dva bratry,...

Juncker „nejdůraznějším možným způsobem” odsoudil vraždu novinářky

-

dnes 13:53 aktualizováno Evropská komise v čele se svým předsedou...

U Madridu spadla stíhačka španělské armády, už druhá během jednoho týdne

-

dnes 12:07 Video: aktualizováno Nedaleko Madridu se v úterý...

Tálibán zaútočil na policejní středisko, 33 mrtvých

-

dnes 11:54 aktualizováno Nejméně 41 mrtvých a víc než 150...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby