Zahraniční

Pamětní desku Husákovi v Bratislavě neodhalí

11.12.2008 11:44 Vedení bratislavské čtvrti Dúbravka odložilo na neurčito odhalení pamětní desky Gustávu Husákovi. Důvodem byla záplava negativních reakci. Zastupitelé této bratislavské městské části ve čtvrtek schválili pamětní desku normalizačnímu prezidentovi Gustávu Husákovi.

Pamětní deska s reliéfem bývalého generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Československa a posledního komunistického prezidenta Československa měla být slavnostně odhalena 19. prosince na budově místního úřadu Dúbravka. 

O umístění tabule požádala starostu Dúbravky Komunistická strana Slovenska. Starosta Dúbravky Ján Sandtner i poslanci městské části tento návrh podpořili. Údajně bylo rozhodující, že Husák se zasloužil o zachování staré části Dúbravky.

Autorem 90 centimetrů vysoké a 60 centimetrů široké tabule je výtvarník a sochař Peter Sulík. "Z mé strany nešlo o politiku. Byla to zakázka, jako každá jiná. Dělal jsem Novomestského i Jana Pavla II.," uvedl Sulík pro deník SME.

Husák se narodil 10.1.1913. V roce 1933 vstoupil jako student bratislavské právnické fakulty do KSČ. Za druhé světové války byl odpůrcem Tisova režimu a aktivně se účastnil Slovenského národního povstání. Po válce se stal předsedou Sboru pověřenců. V roce 1951 byl zatčen a  odsouzen na doživotí jako buržoasní nacionalista. O devět let později ho však propustili a v roce 1963 rehabilitovali. Do čela KSČ se dostal v roce 1969 a v roce 1975 se stal také prezidentem ČSSR. Za jeho vlády pokračovala perzekuce politických oponentů. Husákův režim bývá označován za normalizační.

Husák na prezidentský úřad rezignoval koncem roku 1989 a 18. 11. 1991 zemřel.

 
Ivan Vilček (Bratislava), Právo

nahoru

Zahraniční:

V britském Leicestru zasahuje policie po explozi domu

-

dnes 21:17 aktualizováno Britská policie v neděli večer ohlásila...

Čínští komunisté chystají prezidentovi možnost časově neomezeného mandátu

-

dnes 19:22 Komunistická strana Číny navrhuje vyškrtnout z ústavy...

Arktický mráz sevřel i sousední země. Teploty padaly až k minus třiceti

-

dnes 15:18 Nejen ČR, ale celá střední Evropa zažila v noci na...

Olympijský plamen uhasl, českou vlajku nesla hvězda reprezentace Ledecká

-

dnes 13:57 Video: Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu jsou u...

Syrské vládní jednotky v Ghútě navzdory rezoluci OSN dále válčí

-

dnes 11:53 Navzdory sobotní rezoluci Rady bezpečnosti OSN...

Ruská rozvědka se nabourala do olympijských počítačů, píše americký list

-

dnes 11:32 Ruská vojenská rozvědka se nabourala do několika set...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby