Zahraniční

Strůjce kufrových atentátů na vlaky v Německu dostal doživotí

obrazek

Jussef Mohamed Hadždž Dib u soudu

FOTO: Ina Fassbender, Reuters

9.12.2008 12:02 Vrchní zemský soud v Düsseldorfu poslal v úterý pachatele neúspěšných "kufrových" atentátů na německé vlaky na doživotí do vězení. Čtyřiadvacetiletý Libanonec žijící v Německu byl v procesu, který trval téměř rok, usvědčen z vícenásobného pokusu o vraždu, i když jeho bomby nastražené ve dvou regionálních spojích vyjíždějících z Kolína nad Rýnem selhaly.

Doživotí je v německém právu nejvyšší trest, z nějž si odsouzený musí před případným omilostněním odpykat nejméně 15 let.

Jussef Mohamed Hadždž Dib přiznal, že se svým komplicem Džihádem Hamádem uložili 31. července 2006 do dvou vlaků bomby. Zatímco Dib byl souzen v Německu, Hamáda odsoudil libanonský soud. Dostal trest dvanácti let vězení.

Dvojice dala bomby do vlaků jedoucích do Hammu a Koblence. Nálože umístěné v kufrech naštěstí selhaly. Bomby sestrojili podle návodu z internetu. Obžaloba u soudu uvedla, že by bomby v případě exploze způsobily masové krveprolití.

"Ničivému krveprolití s množstvím mrtvých nedošlo jen díky omylu pachatelů při konstruování bomby," uvádí se ve zdůvodnění rozsudku. Předsedající soudce Ottmar Breidling potvrdil názor žaloby, že dosud nikdy v dějinách nebylo Německo tak blízko islamistickému teroristickému útoku jako v červenci 2006.

Dib tvrdil, že bomby byly falešné a měly Němce jen vyděsit. Dvojice měla zlost kvůli zveřejnění karikatur proroka Mohameda v dánském tisku.

rei, Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Sýrie si podle Pentagonu uchovala schopnost provádět chemické útoky

-

dnes 21:13 Sýrie bude mít nadále omezenou schopnost provádět...

Německo přijme dalších 10 tisíc uprchlíků, aby předešlo pašeráky

-

dnes 20:49 Německo přijme v rámci přesidlovacího programu Evropské...

Do domu v Texasu narazil vůz a poškodil plynové potrubí, kamera zachytila explozi

-

dnes 20:10 Video: Texaská policie ve středu zveřejnila záběry...

Ve Vatikánu byly vyzdviženy ostatky kardinála Berana k repatriaci

-

dnes 19:17 Z baziliky sv. Petra ve Vatikánu byly dnes vyzdviženy...

Dárek Moskvě. Rusové si ze Sýrie odvezli dvě západní rakety, které při úderu nevybuchly

-

dnes 19:07 Dvě střely s plochou dráhou letu, které při sobotním...

Český skialpinista zahynul po pádu ze 300metrové výšky v Tatrách

-

dnes 17:51 Českého skialpinistu ve Vysokých Tatrách pravděpodobně...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby