Zahraniční

Strůjce kufrových atentátů na vlaky v Německu dostal doživotí

obrazek

Jussef Mohamed Hadždž Dib u soudu

FOTO: Ina Fassbender, Reuters

9.12.2008 12:02 Vrchní zemský soud v Düsseldorfu poslal v úterý pachatele neúspěšných "kufrových" atentátů na německé vlaky na doživotí do vězení. Čtyřiadvacetiletý Libanonec žijící v Německu byl v procesu, který trval téměř rok, usvědčen z vícenásobného pokusu o vraždu, i když jeho bomby nastražené ve dvou regionálních spojích vyjíždějících z Kolína nad Rýnem selhaly.

Doživotí je v německém právu nejvyšší trest, z nějž si odsouzený musí před případným omilostněním odpykat nejméně 15 let.

Jussef Mohamed Hadždž Dib přiznal, že se svým komplicem Džihádem Hamádem uložili 31. července 2006 do dvou vlaků bomby. Zatímco Dib byl souzen v Německu, Hamáda odsoudil libanonský soud. Dostal trest dvanácti let vězení.

Dvojice dala bomby do vlaků jedoucích do Hammu a Koblence. Nálože umístěné v kufrech naštěstí selhaly. Bomby sestrojili podle návodu z internetu. Obžaloba u soudu uvedla, že by bomby v případě exploze způsobily masové krveprolití.

"Ničivému krveprolití s množstvím mrtvých nedošlo jen díky omylu pachatelů při konstruování bomby," uvádí se ve zdůvodnění rozsudku. Předsedající soudce Ottmar Breidling potvrdil názor žaloby, že dosud nikdy v dějinách nebylo Německo tak blízko islamistickému teroristickému útoku jako v červenci 2006.

Dib tvrdil, že bomby byly falešné a měly Němce jen vyděsit. Dvojice měla zlost kvůli zveřejnění karikatur proroka Mohameda v dánském tisku.

rei, Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Rodina irácké Miss ze strachu o život uprchla ze země. Jen kvůli fotce s Izraelkou

-

dnes 08:24 Příbuzní irácké královny krásy Sará Idanové uprchli...

Tisíce důchodců demonstrovaly v Aténách proti škrtům v penzích

-

včera 22:36 Několik tisíc důchodců demonstrovalo v pátek večer v...

Svobodní a lidovci se v Rakousku dohodli na kabinetu

-

včera 20:46 aktualizováno Rakouská lidová strana (ÖVP) budoucího...

Zemětřesení na Jávě si vyžádalo oběti, padaly domy

-

včera 20:00 aktualizováno Neupřesněné množství obětí si vyžádalo...

Prokuratura požaduje pro Saakašviliho vazbu, zvažuje jeho vydání do Gruzie

-

včera 19:41 Kancelář ukrajinského generálního prokurátora podala v...

Amsterdamské letiště zažilo dramatický zásah proti agresivnímu muži s nožem

-

včera 17:17 Video: aktualizováno Na amsterdamském letišti...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby