Domácí

Učitele křísili jeptiška, biskup a ministr vnitra

19.9.2003 12:37 Kolaps gymnaziálního profesora němčiny svedl náhodně dohromady ministra vnitra Stanislava Grosse a královéhradeckého biskupa Dominika Duku. Kantor dodnes netušil, kdo všechno mu před měsícem u krkonošských Richterových bud pomáhal znovu na svět.

"No, to je teda něco. Popravdě řečeno v kritickou chvíli jsem nevnímal svět okolo sebe. Být při smyslech, zřejmě bych si myslel, že mi zrovna dávají poslední pomazání," popsal životem zrežírovanou roli představitelů církevní a světské moci devětadvacetiletý Čestmír Brandejs z Hradce Králové, jehož zdravotní indispozice stihla cestou na tradiční církevní pouť na Sněžce.

"Syn se ani nepochlubil, kdo mu pomáhal. Asi o tom sám nevěděl. Den předtím absolvoval za úmorného vedra výstup na Černou horu. Cestu na Sněžku už nevydržel. Mladí si rádi dokazují svoji fyzičku. Naštěstí se druhý den zotavil," neskrýval překvapení nad zprávou o jedinečné dvojici samaritánů Brandejs senior. "U Richtrovek jsem to vzdal a otočil se zpět do Pece. Pak už všechno pamatuji jen matně. Mlhavě se mi vybavuje snad silueta biskupa," doplnil otce Čestmír Brandejs.

Policejní vůz svážející biskupa ze Sněžky dolů do Pece narazil kousek nad Richtrovkami na podezřelý shluk lidí snažících se pomoci bezvládnému muži. Mírný šok následně zažil šéf pecké policie Václav Satur, když v jednom z pomocníků poznal ministra vnitra. Grosse pro změnu zaskočila operativnost policie, která na místo neštěstí pro jistotu spolu s lékařskou řádovou sestrou prozíravě přivezla rovnou i kněze a nikoliv ledajakého.

Na vině dehydratace

"Jeptiška se okamžitě ujala odborné pomoci. Být na místě toho člověka a vidět nad sebou faráře s jeptiškou, asi by to se mnou znova švihlo. Myslel bych si, že už ležím na prkně," okomentoval tragikomickou situaci osobitým humorem Satur, který spolu s ostatními vyčkal příjezdu přivolané záchranky.

Záchranáři z Trutnova naštěstí přijeli doslova jako blesk. "Šlo o vyčerpání a dehydrataci organismu. Pacienta jsme po resuscitaci odvezli do trutnovské nemocnice, odkud ho záhy pustili domů," přiblížil osud vyšší mocí opatrovaného turisty lékař trutnovské záchranky.

"Je to pravda. Nebyl jsem ale sám, kdo tomu muži pomáhal. Doufám, že všechno dobře dopadlo. Jenom mne udivuje, odkud to víte," vzkázal prostřednictvím mluvčí Masaříkové Stanislav Gross, který nechtěl byt v souvislostí s touto událostí zbytečně glorifikován.

Vladislav Prouza

nahoru

Domácí:

Požárem poničený zámek v Horním Maršově památkou zůstane

-

dnes 10:10 Zámek v krkonošském Horním Maršově, který v neděli...

Sucho je letos nejhorší, zasáhlo už 92 procent území

-

dnes 09:29 Rozloha Česka, kterou postihlo sucho, dosáhla v minulém...

Okupaci v Brně připomněl videomapping

-

dnes 08:05 Video: Zajímavou vzpomínku na tragické události před...

Máma lezla na tank a křičela na vojáky, táta odešel v pyžamu. Jak si politici pamatují srpen 1968

-

dnes 04:34 Video: Někteří politici v roce 1968 ještě nebyli na...

Před ruskou ambasádou v Praze demonstrovaly stovky lidí proti invazivní politice Kremlu

-

včera 19:04 Video: aktualizováno V předvečer 50. výročí invaze...

Dostihová závodiště chtějí peníze od státu. V sázkách se točí desítky miliónů

-

včera 18:58 Průlom ve financování dostihových areálů v Česku se...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů